Polub nas na Facebooku
Czytasz: Położenie podłużne główkowe płodu a poród
menu
Polub nas na Facebooku

Położenie podłużne główkowe płodu a poród

Kobieta w ciąży, która przygotowuje się do porodu

Fot: staticnak1983 / gettyimages.com

Położenie podłużne główkowe powoduje, że zdecydowanie łatwiej jest dziecku wejść w kanał rodny. Jest pozytywnym czynnikiem rokowniczym. Położenie podłużne główkowe stwierdza się w przeszło 90% porodów.

Położenie płodu to stosunek osi długiej płodu (kręgosłupa) do osi długiej macicy. Najczęściej ma się do czynienia z położeniem podłużnym główkowym płodu, jednak zdarzają się także położenie skośne i położenie poprzeczne.

Położenie płodu – podział

Wyróżnia się przede wszystkim położenie główkowe płodu, w tym położenie główkowe przednie (1) i położenie główkowe tylne (2). Ponadto położenie płodu może być skośne, jak również poprzeczne, miednicowe zupełne (pośladki w kanale rodnym i zgięte nogi), niezupełne (pośladki w kanale rodnym, jednak tylko jedna noga jest zgięta) czy pośladkowe (pośladki w kanale rodnym, a stopy przy twarzy dziecka). Co to właściwie oznacza? Płód do około 34. tygodnia ciąży ma bardzo dużo miejsca na zmienianie położenia, pozycji ciała. W ostatnich tygodniach ciąży nie ma już jednak tyle miejsca w macicy i przybiera pozycję utrzymującą się właściwie już do porodu, choć nie oznacza to, że gdy zaczyna się czynność porodowa mięśnia macicy, dzieci nie zmieniają w ostatniej chwili położenia. Położenie dziecka w macicy ma ogromne znaczenie co do wyboru metody zakończenia ciąży.

Położenie podłużne główkowe przednie (1)

Najwięcej dzieci, bo niemal 95%, rodzi się z położenia podłużnego główkowego przedniego. Oznacza to, że oś kręgosłupa dziecka układa się wzdłuż osi macicy, a potylica dziecka skierowana jest ku spojeniu łonowym. Jest to najbardziej odpowiednia pozycja do porodu, gdyż z takiego położenia najłatwiej dziecku wpasować się w kanał rodny kobiety. Określenie położenia dziecka jest możliwe przy badaniu brzucha ciężarnej, jak również poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Ponadto przy badaniu kardiotokografii (KTG) serduszko jest słyszalne lepiej w podbrzuszu. Kopnięcia dziecka skierowane są w okolicę podżebrza i tam właśnie są najmocniej odczuwane, a dodatkowo główka dziecka uciska na pęcherz moczowy, co z kolei generuje uczucie częstego parcia na mocz.

Położenie podłużne główkowe związane jest z najmniejszą ilością powikłań okołoporodowych, oczywiście przy uwzględnieniu wyłącznie położenia dziecka jako czynnika rokowniczego.

Zobacz film i dowiedz się jak przebiega poród naturalny:

Zobacz film: Fazy porodu naturalnego. Źródło: 36,6.

Położenie podłużne główkowe tylne (2)

W położeniu podłużnym główkowym tylnym rodzi się niewielki odsetek dzieci. Potylica dziecka skierowana jest do kręgosłupa matki. W tym położeniu zdecydowanie częściej dochodzi do wszelkiego typu interwencji i powikłań okołoporodowych. Odsetek porodów w tym położeniu dziecka jest niewielki.

Położenie podłużne główkowe przednie a poród

W położeniu podłużnym główkowym przednim płód ustawia się potylicą do wchodu kanału rodnego. Poród siłami natury jest metodą z wyboru, chyba że pojawią się inne wskazania do wykonania cięcia cesarskiego. Natomiast samo położenie dziecka jest właściwe i umożliwia przeprowadzenie porodu. Dochodzi do przygięcia główki do klatki piersiowej. W drugim etapie następują rotacja wewnętrzna, odgięcie i na koniec rotacja zewnętrzna. Poród płodu z położenia główkowego podłużnego przedniego jest łatwiejszy i rzadziej wymaga dodatkowych interwencji położniczych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
309
29
Polecamy
Poród pośladkowy – ryzyko i powikłania porodu naturalnego
Poród pośladkowy – ryzyko i powikłania porodu naturalnego TVN zdrowie
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
32.
tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka
32. tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka Dzień Dobry TVN
Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki
Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?