Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podwyższona temperatura w ciąży – czy to normalne? O czym świadczy?  
menu
Polub nas na Facebooku

Podwyższona temperatura w ciąży – czy to normalne? O czym świadczy?  

NAN

Fot: fotolia.com

Podwyższona temperatura w ciąży może zaniepokoić przyszłą matkę. Warto jednak wiedzieć, że fizjologiczna ciepłota ciała od zapłodnienia do końca ciąży powinna się utrzymywać na poziomie 37–37,5°C. 

Temperatura ciała to ważna informacja, która mówi o stanie organizmu. Obniżona lub podwyższona świadczy o toczącym się procesie zapalnym i infekcjach, a szczególnie niebezpieczna jest podczas ciąży. Po zapłodnieniu temperatura ciała podnosi się w sposób fizjologiczny i utrzymuje się na tym poziomie do końca trwania ciąży. Powodem do obaw może być obniżona ciepłota ciała u przyszłej matki.

Temperatura po owulacji i na początku ciąży

Dokonanie oceny wystąpienia dni płodnych przez pomiar temperatury ciała nie jest proste – konieczne jest wcześniejsze codzienne jej mierzenie i porównywanie. Temperatura ciała tuż przed owulacją nieznacznie rośnie (w czasie owulacji powinna być około 0,5–1°C wyższa niż kilka dni wcześniej) i utrzymuje się do czasu następnej miesiączki, aby następnie opaść. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, podniesiona temperatura ciała powinna utrzymywać się do końca ciąży.

Wykres temperatury w ciąży

Wykres temperatury jest dobrym narzędziem do planowania ciąży i określania, czy doszło do zapłodnienia. Należy ją mierzyć codziennie rano, a następnie wynik nanosić na wcześniej przygotowany wykres. Jego wzór oraz zasady prowadzenia można znaleźć w internecie.

Zobacz film: Jaka jest prawidłowa temperatura naszego ciała? Źródło: 36,6

Czy temperaturę w celu określenia dni płodnych i ciąży należy mierzyć w pochwie?

Temperaturę należy mierzyć codziennie o tej samej porze (najlepiej przed wstaniem z łóżka), tym samym termometrem i w tym samym miejscu ciała. Często zaleca się mierzenie jej w pochwie, jednak równie dobrze mogą to być usta lub odbyt. Należy pamiętać, że temperatura mierzona w pochwie lub odbycie może być nieco wyższa od mierzonej w innych częściach ciała. Najmniej dokładny jest pomiar temperatury pod pachą.

Pierwsze objawy ciąży – podwyższona temperatura

Temperatura podwyższona do 37°C jest jednym z wczesnych objawów ciąży. Może ona jednak wystąpić również na skutek niektórych infekcji i zaburzeń hormonalnych. Jeżeli miesiączka nie pojawiła się o czasie i występuje podniesiona temperatura bez symptomów infekcji, bardzo możliwe, że doszło do zapłodnienia. Podejrzenia przyszłej mamy mogą potwierdzać inne wczesne objawy ciąży, takie jak:

  • duża ilość śluzu w pochwie,
  • ból i zmiany w obrębie piersi,
  • nerwowość,
  • zmęczenie,
  • częste oddawanie moczu.

Te objawy mogą jednak być wywołane również przez inne czynniki. Dlatego powinno się wykonać test ciążowy po dacie spodziewanej miesiączki lub udać się do ginekologa.

Podwyższona temperatura w ciąży jest prawidłowa

Temperatura ciała kobiety spodziewającej się dziecka powinna być delikatnie podwyższona i wynosić 37–37,5°C. Oprócz zmian hormonalnych, które zachodzą w czasie ciąży i mogą mieć wpływ na temperaturę, przyspieszony jest także metabolizm kobiety. Ciało przyszłej matki musi pracować o wiele intensywniej niż dotychczas, aby nadążyć z zaspokajaniem potrzeb dwóch osób. Temperatura poniżej 38°C w ciąży jest więc zupełnie normalna i nie stanowi powodu do obaw.

Zobacz film: Który termometr do mierzenia temperatury ciała powinniśmy wybrać? Źródło: 36,6

Obniżona temperatura w ciąży

Obniżona temperatura zawsze jest powodem do niepokoju, szczególnie kiedy występuje w ciąży, kiedy powinno być na odwrót. Niektóre osoby mogą mieć permanentnie niską ciepłotę ciała bez żadnych dolegliwości i w takim wypadku nie należy się przesadnie obawiać. Jednak zawsze obniżoną temperaturę ciała w ciąży należy skonsultować z lekarzem, gdyż może ona świadczyć o poważnych problemach, takich jak:

  • obniżony poziom progesteronu,
  • anemia,
  • niedoczynności tarczycy,
  • niektóre choroby (na przykład borelioza).

Wymienione choroby i zaburzenia mogą być niebezpieczne dla zdrowia matki i mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, a także prowadzić do groźnych powikłań, a nawet poronień.

Znacznie podwyższona temperatura w ciąży – gorączka

Temperatura przekraczająca 38°C, czyli gorączka, jest bardzo niepożądanym stanem dla ciężarnych. Nie tylko świadczy o infekcji, ale sama w sobie może zagrażać zdrowiu matki i dziecka, ponieważ w ciąży o wiele łatwiej dochodzi do odwodnienia organizmu. Może także wywołać przedwczesne skurcze. Dlatego kobieta w ciąży, u której pojawia się gorączka, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zaleci on odpowiednie leczenie po ustaleniu przyczyny wywołującej podniesienie temperatury ciała. 

Przyszła matka powinna pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Wybierając leki zbijające gorączkę, musi także zwrócić uwagę, czy mogą je stosować kobiety w ciąży. Najbezpieczniejszy jest paracetamol. Ibuprofen, choć jest dopuszczalny w 1 i 2 trymestrze ciąży, jest wiązany z częstszymi poronieniami. Zdecydowanie natomiast należy zrezygnować ze stosowania aspiryny i innych pochodnych kwasu acetylosalicylowego, które są bardzo groźne dla płodu.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
104
6
Polecamy
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Co oznacza różowe plamienie w ciąży?
Co oznacza różowe plamienie w ciąży? Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży?
Czy jest to w ogóle możliwe?
Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Czy jest to w ogóle możliwe? TVN zdrowie
Stan podgorączkowy u dziecka, osoby dorosłej i kobiety w ciąży
Stan podgorączkowy u dziecka, osoby dorosłej i kobiety w ciąży TVN zdrowie
Komentarze (4)
Dżena
Oj tak, ważne żeby przetrwać do 12 tygodnia tym bardziej jak się ma za sobą poronienie:( jestem w 10 tc i z niecierpliwością wyczekuję kolejnej wizyty u dr żeby potwierdził że wszystko ok.
Czytaj całość
Inka
Pika, najważniejsze jest przetrwać do końca. Naprawdę. Kontrola cukru, reguralne ktg. Choć i to nie gwarantuje....
Czytaj całość
mala mi
A ja mam pytanie tydzień temu wspolzylam z chlopakiem bez zabezpieczenia niestety i mierze sobie temperature w pochwie pierwszy dzien mialam 37,2 a teraz mam 37,6 i rosnie pod pacha mam nawet 35 czy to znaczy ze moge byc w ciąży bo na test ciążowy troche za wcześnie czy temperatura w pochwie rośnie kilka dni przed miesiączka bo za tydzień powinnam dostać no chyba ze mam infekcje pochwy ?
Czytaj całość
Pika
Jestem w 6 tyg. ciąży i mam 37°C na czole. Dziękuję za artykuł, bo się przeraziłam, że coś ze mną nie tak. Ważne jest przetrwać do 12tyg.c.
Czytaj całość
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?