Polub nas na Facebooku
Czytasz: Poduszka ciążowa – jaka poduszka dla kobiet w ciąży jest najlepsza?

Poduszka ciążowa – jaka poduszka dla kobiet w ciąży jest najlepsza?

Kobieta w ciąży śpi na specjalnej poduszce.

Fot. Drazen_ / Getty Images

Poduszka ciążowa może stanowić podparcie pod głowę, brzuch czy kręgosłup. Ma za zadanie zredukować dolegliwości bólowe, obrzęki czy dyskomfort towarzyszący przyszłej mamie, szczególnie pod koniec ciąży.

Ciąża to stan, kiedy kobieta powinna jak najwięcej odpoczywać. Jednak z wielu względów ten odpoczynek może być zaburzony. Jednym z powodów jest częste budzenie się w nocy, spowodowane bólami kręgosłupa, dużym brzuchem, uciskiem na żyłę główną dolną przez powiększającą się macicę, czy zespół niespokojnych nóg. Polecane są więc poduszki ciążowe. Specjalna poduszka dla kobiet w ciąży jest tak wyprofilowana, by zapewnić komfort kobiecie ciężarnej, co przekłada się na jakość odpoczynku i snu.

Polecamy: Zawroty głowy w ciąży: przyczyny i metody zapobiegania

Jaką poduszkę dla kobiety w ciąży wybrać?

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór poduszek dla ciężarnych. W zależności od tego, jakie dolegliwości towarzyszą przyszłej mamie, na taki typ poduszki powinna się zdecydować. Bardzo ważne, by poduszka była dostosowana do wzrostu i budowy ciała, gdyż nie ma jedynie zajmować miejsca na kanapie, lecz musi zapewnić komfort i ulgę. Bardzo często można spotkać się z poduszką ciążową typu rogal, która ma kształt litery C. Dostępne są także poduszki, które posiadają dodatkowe środkowe podparcie na brzuch.

Uważasz, że poduszki dla ciężarnych pomagają?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Jakie funkcje spełnia poduszka ciążowa?

Poduszka ciążowa ma zapewnić spokojny i komfortowy odpoczynek kobiecie w ciąży. Zmniejsza ryzyko nasilania się dolegliwości w nocy, ułatwia spanie na boku i pozwala przespać noc. Dodatkowo ma za zadanie zmniejszać bóle kręgosłupa, ramion, karku, poprzez odpowiednie odciążenie dużych naczyń wewnątrzbrzusznych od powiększającej się macicy. Pozwala na poprawę krążenia, zmniejszenie obrzęków i lepszą cyrkulację krwi w organizmie. Ból w dolnej części pleców to najczęstszy objaw towarzyszący kobietom, szczególnie w zaawansowanej ciąży. Przyczynia się do tego m.in. wzrost poziomu relaksyny, czyli hormonu rozluźniającego więzadła i mięśnie. Tym samym nie tylko łatwiej o uraz, lecz zmiana środka ciężkości, wzrost masy ciała, a przy tym rozluźnienie mięśni i więzadeł przykręgosłupowych nadwyręża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dzięki odpowiednio dobranej poduszce ból nasilający się często przy próbie relaksu bądź w nocy, może zostać znacząco zniwelowany.

Funkcje poduszki ciążowej nie kończą się na ciąży. Wręcz przeciwnie. Poduszka stanowi doskonałe wsparcie dla karmiącej mamy, zapewniając jej wygodę i komfort przy trzymaniu dziecka.

Zobaczcie, jaką poduszkę wybrać dla siebie:

Zobacz film: Poduszka do spania - jak wybrać. Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Poduszka dla kobiet w ciąży – jaka jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór jest na tyle szeroki, że każda kobieta powinna znaleźć coś dla siebie. Wszystko też zależy od tego, jakie dolegliwości ma ciężarna i w jakich pozycjach najlepiej lubi spać. Odpowiednia poduszka sprzyja zasypianiu, jak również utrzymaniu optymalnej głębokości snu - dzięki komfortowi i braku dolegliwości bólowych, kobieta rzadziej budzi się w nocy. Nie ma również ryzyka, że leżąc na boku, dojdzie do ucisku na duże naczynia krwionośne, gdyż ciężar macicy częściowo spoczywa na poduszce. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku położenia się ciężarnej na lewym boku, gdyż istnieje możliwość ucisku na żyłę główną dolną. Wtedy też może dojść do spadku ciśnienia krwi. Dlatego też spanie na boku nie jest przeciwwskazane w ciąży, lecz należy unikać długiego polegiwania na lewym boku.

Poduszka dla ciężarnych może również podpierać plecy. Bardzo ważne, by zwrócić uwagę nie tylko na kształt, lecz także na jej wypełnienie. Ono również ma wpływ na zdrowie i jakość wypoczynku. Dostępne są poduszki ciążowe wypełnione drobnymi kulkami styropianowymi bądź silikonowymi, które łatwo dostosowują się do ciała ciężarnej. Kobiety w ciąży często decydują się też na produkty z naturalnym wypełnieniem.

Poduszka ciążowa może być również specjalnie dedykowana kobietom, które cierpią na alergie. Poduszki hipoalergiczne nie alergizują również ciała dziecka, podczas późniejszego karmienia. Często niemowlęta mają zwiększoną skłonność do alergii i atopii.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
380
39
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?