Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podagra (dna moczanowa) – co to jest? Przyczyny, badania, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Podagra (dna moczanowa) – co to jest? Przyczyny, badania, leczenie

NAN

Fot: chatuphot / fotolia.com

Dna moczanowa nazywana jest również podagrą lub artretyzmem. Jest to choroba autoimmunologiczna, u której podstaw leży nadmiar moczanów odkładających się w stawach. Choroba wywołuje dotkliwy ból i zniekształcenie stawów, a dolegliwości nasilają się w trakcie ataku dny moczanowej.

Dna moczanowa jest chorobą autoimmunologiczną, rozwijającą się, gdy stężenie kwasu moczowego we krwi przekracza 7mg/dl. Efektem jest odkładanie się kryształków kwasu moczowego w stawach, co powoduje stan zapalny, określany mianem dny moczanowej. Podagra może mieć postać pierwotną lub wtórną. Najczęściej występuje postać pierwotna dny, której przyczyną jest zmniejszone wydalanie kwasu moczowego przez nerki.

Co to jest dna moczanowa i jakie są jej przyczyny?

Dna moczanowa jest jedną z chorób autoimmunologicznych, mogącą przebiegać bezobjawowo. Pierwszym objawem świadczącym o toczącej się chorobie jest atak dny moczanowej. W zależności od lokalizacji stanu zapalanego artretyzm nazywany jest:

  • podagrą – jest to postać występująca najczęściej, objawiająca się zapaleniem śródstopno-paliczkowego palucha,
  • chiragrą, objawiającą się zapaleniem stawów dłoni,
  • gonagrą, objawiającą się stanami zapalnymi w obrębie stawu kolanowego,
  • omagrą, objawiającą się zapaleniem stawu barkowego.

Pierwotna dna moczanowa nie ma określonej przyczyny, polega na zwiększonej ilości kwasu moczowego i zaburzeniami w jego wydalaniu przez nerki. Dna wtórna wynika z aktualnej choroby, na przykład chorób nerek, nowotworów, a także trybu życia – nieprawidłowego odżywiania, nadużywania alkoholu.

Rwa moczanowa może pojawić się także jako choroba towarzysząca kwasicy, niewydolności oddechowej lub jako efekt nadmiernego wysiłku fizycznego, palenia tytoniu czy przyjmowania niektórych leków, np. moczopędnych. Dna moczanowa częściej występuje u mężczyzn po 40. roku życia. Sprzyja jej niezdrowy tryb życia, otyłość, nadużywanie alkoholu, zła dieta i zespół metaboliczny.

Dna moczanowa – objawy i badania

Dna moczanowa może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Wielu chorych dowiaduje się o niej dopiero w momencie silnego ataku. Wówczas pojawia się osłabienie i gorączka, a staw lub stawy objęte zmianami są obrzęknięte i bolesne. Skóra je otaczająca jest zaczerwieniona, opuchnięta i nadmiernie ciepła.

Napad dny moczanowej ma zwykle miejsce rano, a także po dużym posiłku złożonym z produktów bogatopurynowych lub po wypiciu alkoholu. Nieleczony atak trwa około 3 tygodnie, po czym samoistnie mija. Nieleczona dna prowadzi do rozwoju dny przewlekłej, która cechuje się wielostawowymi zmianami zapalnymi, takimi jak guzki dnawe, ubytki kostne, nefropatia lub kamica moczowa.

Badania pozwalające na stwierdzenie dny moczanowej to przede wszystkim badania poziomu kwasu moczowego we krwi. Niekiedy występuje także podwyższony odczyn Bernackiego (OB), zmiany w obrazie radiologicznym stawów oraz obecność kwasu moczowego w materiale z płynu stawowego lub z guzków dnawych. Rzadziej stosuje się badanie na dnę moczanową polegające na wykonaniu prób z kolchicyną – lekiem, który stosowany jest w ostrym napadzie choroby.

Atak dny moczanowej – co robić?

Jak szybko wyleczyć dnę moczanową? W zależności od przyczyny, można mówić albo o łagodzeniu objawów, albo ich zupełnej eliminacji. Leczenie artretyzmu polega przede wszystkim na łagodzeniu stanu zapalnego. Najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przy dnie moczanowej niezbędne jest podawanie leków przeciwbólowych oraz kolchicyny, mającej właściwości toksyczne. Bardzo ważne jest również nawadnianie chorego w celu pobudzenia diurezy i wydalania kwasu moczowego. Rzadko stosuje się glikokortykosteroidy. Leki przeciwwskazane w dnie moczanowej to aspiryna i jej pochodne, które mogą zaostrzać atak dny. Same leki jednak nie są wystarczające.

W leczeniu dny moczanowej niezbędne są domowe metody leczenia, czyli odpowiednia dieta. Z jadłospisu należy wykluczyć: mięso, sosy i wywary mięsne, rośliny strączkowe, kakao i czekoladę, tłusty nabiał, pieczarki, boczniaki, prawdziwki, szprotki, łososia i śledzie. Produkty bogatopurynowe, podobnie jak alkohol, pogarszają przebieg choroby i mogą zaostrzać objawy. Przerwy między posiłkami nie mogą być długie, a posiłki powinny być niewielkie. Chorzy na podagrę muszą unikać alkoholu i utrzymywać prawidłową masę ciała. Bardzo ważna jest odpowiednia podaż płynów – minimum 2 l dziennie. Zaleca się stosowanie ziół na dnę moczanową, np. pokrzywy przyspieszającej wydalanie moczu.

Czasami konieczne jest zastosowanie specjalistycznych leków. Zalicza się do nich leki moczopędne oraz leki urykozuryczne, które zwiększają wydalanie kwasu moczowego przez nerki i zapobiegają reabsorpcji zwrotnej. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie uszkodzeń nerek, chirurgiczne usuwanie dużych guzów dnawych oraz rehabilitację układu ruchu. W dnie moczanowej wtórnej koniecznej jest niwelowanie przyczyn podwyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
677
24
Polecamy
Dna moczanowa - dzięki diecie i ziołom można uniknąć napadów bólu
Dna moczanowa - dzięki diecie i ziołom można uniknąć napadów bólu TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Kwas moczowy - co oznacza podwyższony poziom kwasu moczowego?
Przyczyny i leczenie hiperurykemii
Kwas moczowy - co oznacza podwyższony poziom kwasu moczowego? Przyczyny i leczenie hiperurykemii TVN zdrowie
Komentarze (2)
gość
Na pół szklanki wody bierzemy łyżeczkę witaminy c (ja kupuję kwas askorbinowy w proszku), do tego pół łyżeczki sody oczyszczonej i rozduszoną kapsułkę siarki organicnzej MSM. Dobrze mieszamy. Pijemy dotąd aż objawy związane z dną moczanową miną (czasem i kilka miesięcy). Nie jest to sposób usłyszany od lekarza, ale od mojej cioci, chemiczki, która sama tak się leczyła, skutecznie.mocz stopy w soli do kąpieli z mentholem czeskiej firmy Palacio, posmarować maśćą mentholka z cannaderm miejsca gdzie czuć ból ja wszystko dostałem w tym sklepie konopn ym w Poznaniu na ratajczaka 33 ale warto zadzwonić do nich Jestem dopiero na początku kuracji, ale już jest lepiej.
Czytaj całość
Anna
Dieta w dnie moczanowej to rzeczywiście podstawa w szczególności jeżeli chodzi o mięso oraz puryny z piwa jednak najnowsze badania dowodzą że to metale ciężkie zaburzają pracę nerek i kwas moczowy nie może wydostać się z naszego organizmu, polecam poczytać więcej w książce "zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie"
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy