Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pochodne sulfonylomocznika – mechanizm działania, zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Pochodne sulfonylomocznika – mechanizm działania, zastosowanie

leki

Fot. Mladen Zivkovic / Getty Images

Pochodne sulfonylomocznika wykorzystuje się w terapii cukrzycy typu 2, ponieważ oddziałują one na komórki beta trzustki, które mają za zadanie pobudzić trzustkę do wydzielania insuliny. Warunkiem jest częściowo funkcjonująca trzustka.

Pochodne sulfonylomocznika to grupa leków o działaniu hipoglikemizującym. Oznacza to, że obniżają poziom glukozy we krwi. Historia ich odkrycia sięga roku 1955, kiedy to okazało się, że przy leczeniu sulfonamidem zapalenia płuc doszło do pojawienia się objawów hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Stosowane obecnie w cukrzycy pochodne sulfonylomocznika są mniej toksyczne niż sulfonamid. Nie należy ich kojarzyć z terapią zakażeń, gdyż nie mają działania bakteriobójczego czy bakteriostatycznego.

Wskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej i konieczność obniżenia poziomu cukru we krwi są związane z cukrzycą. Jednak nie zawsze pochodne sulfonylomocznika mogą zostać wykorzystane. Fizjologicznie w trzustce dochodzi do produkcji insuliny, czyli hormonu powodującego wnikanie glukozy z krwiobiegu do komórek. Zdarza się jednak, że w przypadku wystąpienia cukrzycy typu 1 wyspy trzustkowe są uszkodzone, w wyniku czego organizm nie produkuje insuliny. Typ 2 cukrzycy najczęściej wynika z otyłości i obwodowego upośledzenia metabolizmu węglowodanów, co ostatecznie doprowadza również do dysfunkcji wysp trzustkowych. Ten drugi typ określa się mianem cukrzycy insulinoniezależnej. Oznacza to, że czynność wydzielnicza komórek beta trzustki została w pewnym stopniu utrzymana. W tej właśnie grupie osób sprawdzi się zastosowanie pochodnych sulfonylomocznika, które działają na zasadzie pobudzenia komórek beta trzustki do produkcji insuliny.

Zobaczcie, w jaki sposób insulina ratuje życie:

Zobacz film:  Insulina konieczna do życia. Źródło: 36,6

Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika

Nie są to leki, które stosuje się w cukrzycy typu 1, ponieważ w niej wyspy trzustkowe mimo pobudzenia nie podejmą pracy. Nie stosuje się tych leków również w cukrzycy typu 2, kiedy deficyt insuliny jest bardzo istotny. Pochodne sulfonylomocznika nie sprawdzają się w sytuacji, kiedy u chorego można wyregulować poziom glukozy we krwi poprzez właściwą dietę, stosowanie metforminy bądź akarbozy.

Inne przeciwwskazania do przyjmowania pochodnych sulfonylomocznika to:

  • ciąża,
  • nefropatia cukrzycowa (wyjątek: glikwidon, który może być stosowany w niewydolności nerek),
  • reakcje nadwrażliwości na preparaty pochodnych sulfonylomocznika,
  • ostre zakażenia,
  • operacje z zastosowaniem znieczulenia ogólnego.

Pochodne sulfonylomocznika a terapia cukrzycy

Leki te nie stanowią raczej leków pierwszego rzutu. Wykorzystuje się tu raczej metforminę czy akarbozę. Kiedy one nie przynoszą efektu, można rozważyć zmianę na pochodne sulfonylomocznika bądź dołożenie ich do dotychczasowej terapii. Ze względu jednak na postępowy przebieg cukrzycy, tym bardziej u osób nieprzestrzegających diety, same pochodne sulfonylomocznika mogą okazać się nieskuteczne. Dlatego też do nich dokłada się niewielkie dawki insuliny.

Pochodne sulfonylomocznika przyjmuje się około 30 min przed posiłkiem, by zwiększyć w porze posiłku ilość insuliny dla metabolizmu węglowodanów. Wśród preparatów wyróżnia się te o krótkim czasie działania, jak i te o wydłużonym działaniu, podawane w dawkach podzielonych.

Powikłania stosowania pochodnych sulfonylomocznika

Nadmierna stymulacja wyrzutu insuliny do krwi może skutkować hipoglikemią, czyli spadkiem poziomu cukru we krwi. Tym bardziej jest to prawdopodobne, jeśli jednocześnie stosuje się inne leki obniżające poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać, że niektóre leki przyjmowane równocześnie z powodu innych chorób mogą wchodzić w interakcje z pochodnymi sulfonylomocznika, powodując obniżenie bądź podwyższenie siły ich działania. W rezultacie mogą np. wywołać napad hipoglikemii. Ponadto wskazane jest unikanie alkoholu, ponieważ może on dodatkowo nasilić spadek cukru we krwi, a także objawy nietolerancji w postaci zaczerwienienia twarzy, uczucia kołatania w sercu czy duszności.

Zobacz także, w jaki sposób pies może pomóc cukrzykom:

Zobacz film: Czy wyszkolony pies może zastąpić glukometr? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Insulina i glukagon – działanie hormonów i ich wpływ na poziom glukozy
Insulina i glukagon – działanie hormonów i ich wpływ na poziom glukozy TVN zdrowie
Leczenie cukrzycy – metody i ich zastosowanie
Leczenie cukrzycy – metody i ich zastosowanie TVN zdrowie
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować Dzień Dobry TVN
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!