Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?

Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

Płukanie uszu w domu często ma zapobiec wizycie u laryngologa. Przewód słuchowy wymaga odpowiedniej higieny i znajomości zasad jego właściwej pielęgnacji, ale zazwyczaj oczyszcza się sam. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy w uszach zalega nadmiar wydzieliny, powodując np. zaburzenia słuchu.

Zatkane ucho nie powoduje bólu, ale jest przyczyną dosyć dużego dyskomfortu związanego z częściowym niedosłuchem. Osoba z niedrożnymi kanałami słuchowymi często ma wrażenie, że słyszy inne głosy, jakby spod powierzchni wody. U zdrowego człowieka wydzielina wydalana jest na zewnątrz ucha sama i nie wymaga skomplikowanych zabiegów czyszczących.

Płukanie uszu – jak należy właściwie dbać o higienę ucha?

Woskowina, która znajduje się w uchu, stanowi fizjologiczną barierę ochronną przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Składają się na nią wydzielina z gruczołów łojowych oraz fragmenty złuszczonego naskórka. Dlatego też może mieć różną konsystencję (najczęściej woskowina jest lepka, rzadziej sucha i wodnista) i barwę (od żółtej po brunatną). Przez wzgląd na jej funkcję wydzieliny nie powinno się usuwać z wnętrza przewodu słuchowego. Jeżeli jest w nadmiarze, organizm sam się jej pozbywa, wydalając ją na zewnątrz przewodu słuchowego.

Zobacz także: Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?

Niestety większość osób ma zwyczaj używania do patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której woskowina zostaje usunięta w zbyt dużych ilościach, a dodatkowo powstaje ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej lub przewodu słuchowego przez zbyt daleko wciśnięty patyczek. Co więcej część wydzieliny może zostać wepchnięta w głąb kanału, gdzie zbita utworzy czop zatykający ucho i powodujący zaburzenia prawidłowego słyszenia. Należy pamiętać, że patyczki można stosować tylko do czyszczenia zewnętrznej części ucha – małżowiny.

Płukanie ucha – kiedy należy je wykonać?

Wskazaniem do płukania uszu są wszelkie objawy wskazujące, że w uchu wytworzył się czop z nadmiaru woskowiny lub z powodu jej mechanicznego wepchnięcia w głąb przewodu. Pojawiają się wówczas: przeszkadzający szum, uczucie zalegania wody, zaburzenia słyszenia, a w niektórych sytuacjach odczuwany jest ból.

Zanim zastosowane zostanie płukanie ucha, można spróbować usunąć zalegającą wydzielinę za pomocą parafiny, która w większości przypadków rozwiązuje problem. Należy podgrzać ją do temperatury około 36°C, zakropić ucho kilkoma kroplami, po czym pozwolić jej swobodnie wypłynąć. Zazwyczaj rozpuszcza zalegającą wydzielinę i udrażnia przewód słuchowy.

Płukanie uszu w domu

W niektórych przypadkach płukanie może okazać się jedynym sposobem na poradzenie sobie z zatkanym uchem. Lekarze zalecają, aby zdecydować się na zabieg w gabinecie laryngologicznym i nie wykonywać płukania samodzielnie w domu, ponieważ można dodatkowo uszkodzić przewód słuchowy.

Zobacz także: Świecowanie (konchowanie) uszu – opinie lekarzy i przeciwwskazania

W domu dobrze jest jedynie przygotować ucho do płukania, co polega na stosowaniu przez około 3 dni preparatów rozpuszczających nadmiar woskowiny w postaci kropli, sprayów czy właśnie parafiny. Lekarze nie polecają wykonywania samodzielnego płukania, ponieważ woda może zostać wprowadzona zbyt gwałtownie, co może doprowadzić do uszkodzenia błony.

Sam zabieg polega na wstrzyknięciu do przewodu słuchowego pod małym ciśnieniem letniej wody. Płukanie ucha strzykawką jest bezbolesne i zazwyczaj pomaga w usunięciu problemu. Zdarza się jednak, że czop jest tak głęboki lub twardy, iż konieczne jest użycie specjalnego haczyka do jego usunięcia lub odessanie go ssakiem. Jest to zabieg, który może wykonać tylko specjalista, ponieważ jakiekolwiek samodzielne wprowadzenie do ucha obcych narzędzi może spowodować uszkodzenie wyściełającej kanał błony.

Płukanie ucha domowym sposobem – o czym należy pamiętać?

Warunkiem przeprowadzenia tego typu zabiegu jest utrzymana ciągłość błony bębenkowej. Niestety przy długotrwałym zaczopowaniu ucha może rozwinąć się w nim infekcja, która osłabia błonę. Przy przewlekłych stanach zapalnych bądź uszkodzeniach mechanicznych może też dojść do jej perforacji. Stąd zalecane jest właśnie płukanie uszu u laryngologa, który zanim dokona zabiegu, oceni stan ucha. Ponadto należy mieć na uwadze, że często zalegająca wydzielina lub wysięk z błony na skutek jej niewielkich uszkodzeń mogą powodować na niej odleżyny, do których usunięcia nie wystarczy już tylko wstrzyknięcie wody pod ciśnieniem.

Zestaw do płukania uszu – czy warto go używać?

Mimo uwag i ostrzeżeń lekarzy wiele osób decyduje się na płukanie uszu w domu. W aptekach można znaleźć zestawy do samodzielnego czyszczenia przewodu słuchowego. Należy wybrać te, które nie dają możliwości zbytniej ingerencji w przewód słuchowy. Dobrym rozwiązaniem są krople i płyny w sprayu usuwające nadmiar wydzieliny oraz okresowe wizyty u laryngologa.

Należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie należy samodzielnie płukać uszu, jeżeli doszło wcześniej do wymienionej już perforacji błony bębenkowej. Przeciwwskazaniami są także urazy ucha wewnętrznego i środkowego, złamania kości skroniowej czy przebyte zabiegi lub operacje w obrębie przewodu słuchowego. Również ostre zapalenie ucha środkowego wymaga konsultacji laryngologicznej.

Zobacz także: Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i sposoby leczenia. Skąd się bierze ból ucha?

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
27
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie słuchu: na czym polega, kiedy je wykonać i gdzie? Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?
Obrzęk mózgu – objawy, leczenie, rokowania