Polub nas na Facebooku
Czytasz: Plastyka pochwy – co należy wiedzieć o tym zabiegu ginekologii estetycznej?

Plastyka pochwy – co należy wiedzieć o tym zabiegu ginekologii estetycznej?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: visivasnc / fotolia.com

Plastyka pochwy daje kobiecie większą kontrolę nad mięśniami znajdującymi się wokół pochwy, co może prowadzić do większego zadowolenia obojga partnerów podczas stosunku płciowego. Zabieg ma na celu naprawienie deformacji pochwy, które mogą być wynikiem porodu.

Zabieg plastyki pochwy określany jako "odmładzanie pochwy" może być wykonywany w ramach zabiegu perineoplastyki. Odtwarzany zostaje wtedy kształt ścian pochwy i krocza, zdeformowanych po częstych lub cięzkich porodach, urazach fizycznych lub wskutek starzenia się. Inną odmianą tego zabiegu jest odtworzenie błony dziewiczej (hymenoplastyka).

Plastyka pochwy – na czym polega operacja?

Plastyka pochwy trwa około dwóch godzin. Wykonuje się ją w miejscach naturalnych fałd skóry, aby blizny były jak najmniej widoczne. Po zabiegu może wystąpić zbliznowacenie, ale powinno zaniknąć z upływem czasu. Kobiety są zazwyczaj poddawane znieczuleniu w celu zapewnienia maksymalnego komfortu podczas operacji. Może być ona wykonana przy użyciu tradycyjnej metody lub przy użyciu laserów, które mogą przyspieszać proces gojenia się ran, ale wygląd i efekt waginoplastyki jest w zasadzie bardzo podobny w obu tych metodach.

Rekonwalescencja po plastyce pochwy

Po operacji plastycznej pochwy kobiety spędzają kilka godzin w sali pooperacyjnej, a następnie zostają wypisane do domu w ciągu jednego dnia, pod warunkiem, że nie odczuwają żadnych powikłań. Ból po zabiegu powoduje znaczny dyskomfort, ale może być leczony lekami przeciwbólowymi i powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Bliznowacenie i obrzęk miejsca nacięcia występują często i trwają około 2 tygodni. Kobietom zabrania się uprawiania seksu i używania tamponów przez co najmniej 4-6 tygodni po zabiegu. Po 3 miesiącach od zabiegu następuje powrót do zdrowia. Rekonwalescencja po plastyce pochwy staje się dłuższa, gdy operacja łączy się z innymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak plastyka krocza. W tym okresie odbywać się będą planowane kontrole pooperacyjne w celu upewnienia się, że proces gojenia ran postępuje zgodnie z oczekiwaniami lekarzy. Ponadto specjaliści często zalecają, aby kobiety po operacji wykonywały ćwiczenia mięśni Kegla w celu wzmocnienia zrekonstruowanych mięśni okolic pochwy i krocza oraz zapobiegania powikłaniom w przyszłości.

Zobacz także: Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja

Zobacz film: Plastyka pochwy - co należy wiedzieć o tym zabiegu. Źródło: 36,6

Plastyka pochwy – powikłania pooperacyjne

Powikłania po plastyce pochwy są podobne, jak w przypadku wielu innych zabiegów operacyjnych. Może dojść do zakażenia, krwawienia czy uszkodzenia ściany pochwy. Ryzyko jest zazwyczaj niewielkie, jeśli kobieta jest w dobrym stanie zdrowia. Małe blizny są normalne i powinny zanikać z czasem, jeśli rekonwalescentka przestrzega zaleceń pooperacyjnych. Najczęstszym i najistotniejszym ryzykiem, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzeniu waginoplastyki, jest niezadowolenie z wyniku operacji. Czasami zabieg może spowodować, że pochwa nie spełnia oczekiwań kobiety. W takich przypadkach konieczne mogą okazać się dodatkowe zabiegi chirurgiczne. Najlepszym sposobem uniknięcia rozczarowania jest dokładne przemyślenie i zaplanowanie operacji. Po pierwsze należy zastanowić się nad powodem operacji i określić, czy faktycznie rozwiązuje ona problem. Następnie należy wybrać odpowiedniego chirurga. Po rozważeniu kilku opinii i odbyciu konsultacji warto zdecydować się na takiego z najlepszym przygotowaniem i doświadczeniem. Bardzo ważne jest, aby kobiety były całkowicie szczere z chirurgiem na temat swoich oczekiwań, zadawały wiele pytań i w pełni zrozumiały przebieg operacji przed jej rozpoczęciem. Ponadto należy pamiętać o tym, że plastyka pochwy może nie być jedyną metodą leczenia. Warto rozważyć ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy – ćwiczenia Kegla – rezultaty nie są tak szybkie i trwałe jak plastyki pochwy, ale stanowią dobrą alternatywę dla drogiego leczenia operacyjnego.

Zobacz także: Mięśnie Kegla u mężczyzn. Jak i po co ćwiczyć mięśnie dna miednicy u mężczyzn?

Plastyka pochwy – zalecenia do operacji

Waginoplastyka i inne operacje ginekologii estetycznej nie powinny być postrzegane jako sposób na „normalne” ciało. Rozmiar, kształt lub kolor pochwy i krocza to indywidualna cecha wyglądu każdej kobiety – nie jest możliwe określenie "normalnego" wyglądu pochwy. Normy społeczne i pornograficzne przedstawienie narządów płciowych często tworzą nierealistyczne ideały wyglądu pochwy, co może mieć negatywny wpływ na seksualną pewność siebie kobiety. Nie powinna ona planować plastyki pochwy wyłącznie na podstawie opinii partnera lub z potrzeby zaspokojenia jego preferencji. Decyzja o zmianie wyglądu ciała metodami chirurgii plastycznej powinna być dokonywana niezależnie i świadomie, z uwzględnieniem jej zalet i wad.

Zobacz także: Bakteryjne zapalenie pochwy – objawy. Jakie leczenie jest skuteczne?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej