Polub nas na Facebooku
Czytasz: Plastry na opryszczkę – ile kosztują? Jaką mają skuteczność?
menu
Polub nas na Facebooku

Plastry na opryszczkę – ile kosztują? Jaką mają skuteczność?

usta młodej kobiety z opryszczką

Fot. flisak

Plastry na opryszczkę są tanie. Kosztują około 10–20 zł za opakowanie, w którym znajduje się kilka plastrów. Należy w pierwszej kolejności zaznajomić się z ulotką, by wiedzieć, jak długi czas może być stosowany jeden plaster.

Opryszczka wywołana jest przez wirus opryszczki zwykłej (Herpes virus, HSV). Jednym z najczęstszych postaci klinicznych jest opryszczka ust. Ponadto opryszczka może pojawić się w innych obszarach skóry, na błonach śluzowych, a w szczególności w obrębie narządów płciowych.

Kiedy stosować plastry na opryszczkę?

Opryszczka charakteryzuje się występowaniem zmiany skórnej o charakterze pęcherzyka wypełnionego płynem surowiczym. Czasami jednocześnie pojawia się kilka pęcherzyków. Często, zanim pojawi się pęcherzyk, można odczuwać w jego miejscu pewne objawy prodromalne (przepowiadające), np. świąd, pieczenie, mrowienie czy swędzenie. Po maksymalnie 2–3 tygodniach opryszczka znika całkowicie. Nie ma leku powodującego całkowite wyleczenie. Wirus ma bowiem zdolność latencji, czyli pozostaje w zwojach nerwowych w stanie pewnego rodzaju uśpienia. W sprzyjających okolicznościach ulega reaktywacji i dochodzi do nawrotu. W ciężkich przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia doustnego, a nawet dożylnego, które ma zapobiec rozsiewowi zakażenia i zmniejszyć ryzyko nawrotów. Szczególnie jest to istotne u małych dzieci i niemowląt, dla których zakażenie opryszczką jest bardzo niebezpieczne. Może skutkować zaburzeniem czynności wątroby czy innych narządów, jak również może dojść do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej jednak mamy do czynienia z łagodną, wargową postacią opryszczki, kiedy jednym ze sposobów szybkiego pozbycia się nieestetycznej zmiany skórnej są plastry na opryszczkę. Mają one na celu skrócić czas leczenia zmiany i zmniejszyć ryzyko namnażania się wirusa.

Czy plastry na opryszczkę pomagają?

U dorosłych rzadko opryszczka ma ciężką postać, szczególnie jeśli chodzi o opryszczkę wargową. Stosuje się przede wszystkim leczenie miejscowe, które obejmuje kremy, pasty, płyny czy sztyfty. W przypadku opryszczki wargowej istnieje jednak ryzyko, że nakładany preparat zostanie szybko zmyty podczas picia czy jedzenia. Przekłada się to na to, że czas działania leku jest najczęściej bardzo krótki. Poza tym miejscowo uszkodzona skóra jest bardziej podatna na wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Nadkażona zmiana dłużej się goi. Temu przeciwdziałają właśnie plastry, które tworzą wytrzymałą, niewidoczną warstwę ochronną. Ważne jest również to, że plastry zapobiegają tworzeniu trudno gojących się strupów.

Zobacz film i sprawdź skąd się bierze opryszczka wargowa i jak skutecznie się jej pozbyć: 

Zobacz film: Opryszczka wargowa przyczyny i leczenie. Źródło: 36,6

Ile kosztują plastry na opryszczkę?

Plastry na opryszczkę to produkt wprowadzony przez wiele firm medycznych. Średnio plastry na opryszczkę kosztują 10–20 zł za opakowanie. W opakowaniu jest różna ilość plastrów, z czego każdy z nich można nosić nieprzerwanie nawet przez 12–24 godzin. W przypadku plastrów na opryszczkę różnice w cenach są niewielkie, dlatego warto skonsultować się z farmaceutą, który plaster wybrać.

Jak działają plastry na opryszczkę?

Plaster na opryszczkę pozwala na szybkie leczenie opryszczki. Działa jak tarcza, osłaniając zmianę przed kolejnymi wirusami czy bakteriami. Ma warstwę hydrokoloidu-075, która jest w stanie wyizolować zmianę i chronić ją przed nadmiernym działaniem wody czy drobnoustrojów chorobotwórczych. Hydrokoloid-075 jest związkiem naturalnie wspomagającym proces gojenia się opryszczki.

Plastry można stosować na każdym etapie rozwoju zmiany miejscowej, jednak obowiązuje zasada im wcześniej, tym lepiej. Skuteczność plastrów jest dość wysoka. Plastry na opryszczkę można stosować jeszcze w momencie uczucia mrowienia czy swędzenia.

Polecamy: Opryszczka w ciąży – rodzaje opryszczki i sposoby leczenia

Plastry na opryszczkę w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli jest to opryszczka narządów płciowych. W przypadku opryszczki wargowej należy zdawać sobie sprawę z ryzyka zarażenia dziecka, dlatego warto również skorzystać z metod przyspieszających gojenie zmian.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
199
15
Polecamy
Od czego robi się opryszczka na ustach?
Przyczyny, objawy i leczenie
Od czego robi się opryszczka na ustach? Przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Opryszczka na brodzie – jakie czynniki sprzyjają jej powstaniu?
Opryszczka na brodzie – jakie czynniki sprzyjają jej powstaniu? TVN zdrowie
Zovirax Duo – ulotka, zastosowanie, dawkowanie
Zovirax Duo – ulotka, zastosowanie, dawkowanie TVN zdrowie
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!