Czytasz: Pierwszy przeszczep dłoni w Polsce

Pierwszy przeszczep dłoni w Polsce

Zobacz film: Pierwszy przeszczep kończyny górnej. Źródło: 36,6

Pierwszym biorcą dłoni w Polsce był Leszek Opoka, który stracił prawą rękę w wyniku wypadku. 

W 2006 roku w Szpitalu Św. Jadwigi w Trzebnicy dokonano po raz pierwszy w Polsce przeszczepu dłoni. Biorcą był Leszek Opoka, który stracił prawą rękę w wyniku wypadku podczas cięcia desek.

 Zespołem chirurgów kierował prof. dr hab. n. med. Jerzy Jabłecki z trzebnickiego szpitala. Opoka zgłosił się do najbardziej znanego w Polsce Ośrodka Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki w Trzebnicy. Ośrodek został założony przez prof. Ryszarda Kociębę, pierwszego lekarza w Europie, siódmego na świecie, który w 1971 r. dokonał udanej operacji przyszycia odciętej ręki. Ośrodek nie zajmował się jednak przeszczepami... Do czasu. Zespół chirurgów, któremu przewodził prof. Jabłecki dokonał pionierskiej operacji przeszczepu ręki właśnie u Leszka Opoki.

To Cię zainteresuje

Obawy związane ze szczepieniem dziecka Czy szczepić dziecko przeciwko grypie? Czy herbata z cytryną jest szkodliwa dla zdrowia – test

Przeszczep kończyny jest trudniejszy od przeszczepu organów wewnętrznych. Przede wszystkim ciężko o dawcę, rodziny zmarłych potencjalnych dawców nie chcą zgodzić się na pobranie widocznych narządów. Sama operacja przeszczepu trwa wiele godzin i wymaga precyzji i dokładności.

Aby dokonać przeszczepu ręki trzeba być niebywale precyzyjnym. Łączymy często naczynia o średnicy 2 milimetrów nicią, której nie widać.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca
Czy warto szczepić się przeciwko grypie? 
Priapizm - wstydliwy i bolesny problem mężczyzn
Dlaczego nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym?
Komentarze (0)
Nie przegap
Rak piersi to nowotwór złośliwy: rodzaje raka piersi, objawy, rozpoznanie i profilaktyka
Jak naturalnie przyciemnić siwe włosy? Domowe sposoby na siwiznę – orzechy włoskie, cebula, ziemniaki, rumianek, lawenda, szałwia, czarna herbata
Zielona herbata – właściwości odchudzające i inne. Parzenie herbaty
Typy sylwetki kobiecej a wygląd brzucha – wystający brzuch może oznaczać chorobę
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Czy herbata z cytryną jest szkodliwa dla zdrowia – test