Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji? 
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji? 

Kobieta, która smaruje ramię kremem

Fot: Topalov / gettyimages.com

Skóra stanowi pierwszą i bardzo skuteczną barierę ochronną organizmu. Czasem - z bardzo różnych powodów - ten system ochrony zawodzi. Jak skutecznie leczyć problemy skórne?

Otarcia, podrażnienia czy zaczerwienienia to najczęstsze skórne dolegliwości. Mimo że większość z nas uważa je za zupełnie błahe, to wymagają one szczególnego traktowania.

Skóra to nasz największy organ

Skóra, która pokrywa ciało przeciętnego mężczyzny może zajmować powierzchnię nawet dwóch metrów kwadratowych. Podstawowym zadaniem skóry jest ochrona organizmu. To właśnie ona powstrzymuje groźne dla naszego zdrowia patogeny i nie pozwala im przeniknąć w głąb ciała. Do zadań skóry należy także utrzymanie prawidłowej temperatury oraz (w mniejszym stopniu) oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn.

Niestety podrażnienia czy choroby sprawiają, że skóra przestaje spełniać swoje funkcje i sama potrzebuje pomocy. Co wtedy robić?

Pierwsza pomoc dla skóry

Postępowanie w sytuacji zmian na skórze należy rozpocząć od doboru odpowiednich preparatów. Jeśli doszło do zranienia, skórę należy jak najszybciej oczyścić i odkazić. Czego użyć? Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po lek octenisept®. Preparat pomaga usunąć zanieczyszczenia fizyczne (np. drobne ciała obce) oraz biologiczne (bakterie i grzyby). Octenisept® zapobiega także tworzeniu się biofilmu, czyli warstwy różnych bakterii, które utrudniają gojenie się rany i sprzyjają przedłużeniu procesu wygojenia.

Warto pamiętać, iż stosowanie miejscowych leków zawierających antybiotyki (neomycium, bacitracium, polimyxinum) przyczynia się do rozwoju bakteryjnych szczepów wielolekoopornych, które potem mogą być oporne na stosowanie antybiotyków. 

Kiedy mamy do czynienia z raną np. pooperacyjną, z której się sączy możemy dodatkowo sięgnąć po produkt w żelu z zawartością substancji antybakteryjnej (np. octenilin® żel) i zastosować opatrunek specjalistyczny, który nie przyklei się do rany (np. z linii Zetuvit). W takich sytaucjach, kiedy mamy szwy, warto zastosować produkt octenilin® żel, ponieważ z badań klinicznych wynika, iż zmniejsza on zbliznowacenia i poprawia wygląd rany pooperacyjnej.

Po zdjęciu szwów – warto nadal smarować miejsce po operacji specjalnym kremem o właściwościach regeneracyjnych, przeciwzapalnych i antybakteryjnych – np. kremem octenicare®.

Więcej niż krem

Warto zaznaczyć, że krem octenicare® ma znacznie szersze zastosowanie. Preparat ma w składzie pantenol, który przyspiesza naturalny proces regeneracji skóry. Dlatego krem doskonale sprawdza się nie tylko w leczeniu ran czy podrażnień, ale także blizn. Dodatkowo, krem octenicare® zawiera bisabolol, który działa przeciwzapalnie. Zawarta w kremie wazelina zapewnia nawilżenie i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Preparat zawiera także oktenidynę, czyli substancję o właściwościach antybakteryjnych. Substancja ta chroni przed ponownym zakażeniem, a także działa łagodząco. Dlatego octenicare® jest zalecany przy odparzeniu pieluszkowym skóry, zarówno u dzieci po ukończeniu 6 miesiąca życia, jak i u dorosłych. Octenicare® to także doskonałe wspomaganie przy nadkażeniach, podrażnieniach i pękaniu skóry u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Ze względu na zawartość oktenidyny krem octenicare® polecany jest również osobom, które są w trakcie leczenia onkologicznego. Skóra pacjentów w czasie naświetlania czy radioterapii staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się stosownie kremu octenicare®. Preparat nie tylko ochroni skórę przed szkodliwymi skutkami ubocznymi leczenia, ale przede wszystkim zadziała jak antybiotyk i nie dopuści do ewentualnego zakażenia skóry.

Krem octenicare® doskonale chroni przed wilgocią i niweluje nieprzyjemne zapachy. Tym samym polecany jest osobom starszym, które ze względu na problemy z nietrzymaniem moczu mają podrażnioną skórę stref intymnych. 

belka 1

Fot: octenicare

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
3
Polecamy
Maść z witaminą A – najważniejsze właściwości i zastosowanie
Maść z witaminą A – najważniejsze właściwości i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Kosmetyki z mocznikiem - dlaczego warto je stosować?
Kosmetyki z mocznikiem - dlaczego warto je stosować? Dzień Dobry TVN
Czym nawilżyć skórę suchą i podrażnioną?
Czym nawilżyć skórę suchą i podrażnioną? TVN zdrowie
Maść tranowa – właściwości oraz zastosowanie lecznicze i kosmetyczne
Maść tranowa – właściwości oraz zastosowanie lecznicze i kosmetyczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia