Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
menu
Polub nas na Facebooku

Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?

odczyszczacz powietrza

Fot: adrian825 / gettyimages.com

Ozonowanie mieszkania, domu czy pomieszczeń użyteczności publicznej to bardzo skuteczny sposób na uzyskanie sterylnego środowiska, wolnego od nieprzyjemnych zapachów. Ponieważ ozon w dużym stężeniu jest substancją biobójczą, zadanie to należy powierzać wykwalifikowanym specjalistom.

Ozonowanie, które od dawna stanowi np. metodę dezynfekcji w stomatologii czy sposób na uzdatnianie wody, staje się popularnym sposobem na odkażanie wnętrz i usuwanie z nich przykrych zapachów. Powszechnie stosuje się je w placówkach służby zdrowia, szkołach i przedszkolach, biurach, lokalach gastronomicznych. Coraz częściej także wykorzystywane jest do odświeżania prywatnych mieszkań czy wnętrz samochodów.

Ozonowanie mieszkania – czym jest ozon?

Ozon to cząsteczka zbudowana z trzech atomów tlenu (O 3 ). Gaz ten pełni w atmosferze istotną funkcję filtra pochłaniającego emitowany przez słońce ultrafiolet. Tworzy się głównie w trakcie wyładowań elektrycznych (powstaje w temperaturze łuku elektrycznego), dlatego jego charakterystyczny zapach wyczuwalny jest zwłaszcza po burzy. Ozon ma właściwości antyseptyczne – jego działanie jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze (aczkolwiek mniej trwałe ze względu na krótki czas rozkładu) od działania powszechnie używanego do dezynfekcji chloru. Jako substancja silnie utleniająca ozon jest bardzo toksyczny. W dużych stężeniach (9–20 mg/m³) może prowadzić do zgonu. W powietrzu jego zawartość nie przekracza bezpiecznej dla człowieka wartości, którą stanowi 0,12 mg/m³.

Zobacz film: Jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza? Źródło: 36,6.

Czemu służy ozonowanie pomieszczeń?

Ozon, dzięki jego biobójczym własnościom, można wykorzystywać do dezynfekcji pomieszczeń. Ozonowanie domu pozwala całkowicie oczyścić przestrzeń z  mikroorganizmów (bakterii, roztoczy, grzybów, pleśni, wirusów), insektów (np. pcheł, mrówek), a także pozbyć się nieprzyjemnych lub szkodliwych dla zdrowia zapachów. Ozonowanie wnętrza warto wykonać, aby:

  • pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów po chorobie jednego z członków rodziny,
  • odgrzybić mieszkanie np. po zalaniu czy w związku ze stosowaniem klimatyzacji,
  • zwalczyć kuchenne insekty czy szkodniki w spiżarni,
  • zdezynfekować miejsca trudnodostępne podczas zwykłego sprzątania.

Ozonowanie powietrza w domu nie maskuje niepożądanych woni, lecz skutecznie je usuwa. Dlatego jest niezastąpioną metodą pozbywania się zapachów:

  • odzwierzęcych (np. kociego moczu),
  • spalenizny,
  • stęchlizny,
  • po remoncie (farb, klejów, lakierów).

Zobacz film: Jakie choroby wywołuje zanieczyszczone powietrze? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Na czym polega ozonowanie mieszkania?

Ponieważ ozon w dużym stężeniu jest biobójczy, przed ozonowaniem domu mieszkańcy bezwzględnie powinni go opuścić. Z ozonowanych pomieszczeń należy także zabrać rośliny i zwierzęta (bezpieczne będą rybki w akwarium). Ze względu na utleniające właściwości ozonu warto zabezpieczyć dzieła sztuki, owinąć folią takie sprzęty, jak telewizor czy stacjonarny komputer. Przygotowanie pokoju do ozonowania obejmuje też często usunięcie przyczyny, dla której podejmuje się dezynfekcję. Ozon działa powierzchniowo i nie usunie np. pleśni ze ścian. Zniszczy jej zarodniki czy zapach, ale aby ozonowanie ścian przyniosło pożądany efekt, należy wcześniej umyć je środkiem grzybobójczym.

Kolejnym etapem przygotowania wnętrza do ozonowania jest jego staranne uszczelnienie – zabezpieczenie kratek wentylacyjnych, szczelin, szpar w drzwiach itd. Pozwoli to uniknąć wycieku toksycznego gazu do pomieszczeń, w których może okazać się szkodliwy. Ułatwi też osiągnięcie właściwego stężenia O 3 w ozonowanym pokoju. Ze względu na skuteczność zabiegu warto podzielić duże pomieszczenia na mniejsze z użyciem folii.

Ozonowanie mieszkań wykonuje się za pomocą specjalnych generatorów, które – z wykorzystaniem mechanizmu podobnego do zasady wyładowań atmosferycznych (tzw. wyładowań koronowych) – zmieniają dwuatomowe cząsteczki tlenu w ozon. Istotne jest odpowiednie ustawienie urządzeń. Ponieważ ozon jest cięższy od powietrza, generator nie powinien stać na podłodze, lecz na podwyższeniu. W celu lepszego rozprowadzenia gazu można dodatkowo wykorzystać wentylatory.

Zobacz film: Które rośliny warto mieć w domu? Źródło: W dobrym stylu.

Proces ozonowania domu musi być monitorowany. Należy sprawdzać szczelność pomieszczenia, a także kontrolować stężenie ozonu, które powinno wynosić minimalnie 4,3 mg/m3 – im wyższe, tym krótszy czas dezynfekcji. Nie istnieją jednoznaczne wskazania, jak długo musi trwać ozonowanie pomieszczeń, ale w przypadku pokoju w mieszkaniu zwykle wystarczy 1–1,5 godziny.

Po zakończeniu pracy generatorów należy odczekać około pół godziny, a następnie wywietrzyć pomieszczenie tak, by stężenie ozonu osiągnęło wartość bezpieczną dla ludzi. Jeśli w mieszkaniu nie będzie przez pewien czas domowników, można pozostawić nagromadzony ozon na dłużej – w ciągu paru godzin ulegnie samoistnemu rozpadowi. Utrzymujący się jeszcze przez jakiś czas charakterystyczny zapach gazu lub mgiełka nie świadczą o jego niebezpiecznym stężeniu.

Samodzielne ozonowanie mieszkania – czy jest bezpieczne?

Prawidłowo przeprowadzone ozonowanie nie jest szkodliwe dla zdrowia, a także jest nieinwazyjne dla środowiska. Zdecydowanie jednak bezpieczniej jest powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie, niż wykonywać je samodzielnie. Ozonowanie wymaga ścisłej kontroli parametrów, odpowiedniego zabezpieczenia (kombinezonów ochronnych, masek na twarz z filtrem węglowym) i sprzętu, który jest dość kosztowny (cena generatora ozonu dla potrzeb domowych to minimum 2000 zł). Jakikolwiek błąd w przeprowadzeniu ozonowania domu może spowodować zatrucie gazem, który w stężeniu nawet niewiele większym od dopuszczalnego powoduje kaszel, podrażnienie oczu, drapanie w gardle, senność i bóle głowy czy wzrost ciśnienia tętniczego. Tymczasem koszt profesjonalnego ozonowania całego mieszkania to około 300 zł.

Zobacz film: Jak działają oczyszczacze powietrza? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
461
72
Polecamy
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Jak zastosować feng shui w mieszkaniu?
Jak zastosować feng shui w mieszkaniu? Dzień Dobry TVN
Ozon nawet w małej ilości jest skuteczny w dezynfekcji koronawirusów - potwierdziły badania
Ozon nawet w małej ilości jest skuteczny w dezynfekcji koronawirusów - potwierdziły badania TVN zdrowie
Zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń:
źródła, przyczyny
Zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń: źródła, przyczyny TVN zdrowie
Komentarze (16)
Kazimierz
Zrobiłem OZONATOR, spisuje się dobrze i bez problemów. Jak ktoś chce niech zaprosi grupę z ozonatorem(trochę ładniejszym od mojego bo za 500 lub 1000 zł).
Czytaj całość
Miras
Takze lepiej to samemu zrobic bezsprzecznie, wystarczy kupic 10g ozonator (to po prostu plytki ozonujace podpiete do zasilacza, wentylatory i timer, nic tam wiecej nie ma, same plytki kosztuja po po 2-5$ za sztuke za 1-2G), zamknac pokoj i wlaczyc go na 1-2h i tyle. Zostawic lub wywietrzyc po.

Zadne ekipy nie sa potrzebne, bo tylko zabrudza dom buciorami, do tego nie raz nie wiadomo kogo sie wpuszcza.

Takze uwazajcie. Tak samo jak zamawiacie ekipy do sprzatania po Was z uzycia toalety rano. To tak proste i tanie.
Czytaj całość
Miko
Ozonowanie to całkiem fajne rozwiązanie o ile jest zrobione z głową i odpowiednio. Pamiętajmy, że sam ozon nie jest neutralny. Wpływa na elektronikę, kwiaty itd. Warto ozonowane pomieszczenie zabezpieczyć. Ważna jest też odpowiednia dawka. Niektóre z tych "domowych" urządzeń po prostu nie daje rady nawet w warunkach domowych. Potem takie pseudoozonowanie to tylko niepotrzebny wydatek. Lepiej obecnie wybrać odpowiednią ekipę do tego zadania, która ma odpowiednie doświadczenie. Fajnie wypada na tym tle Profesjonalne Ozonowanie. Długo działają, na dużą skalę, mają niezły sprzęt do ozonowania i podchodzą kompleksowo do problemu.
Czytaj całość
Jaro
To chyba te chemikalia przenikają do góry i powodują te problemy, z pewnością nie ozon. Chyba, że 24/7 ktoś ozonuje, bo do uszkodzenia roślin wymagany jest bardzo długi czas ekspozycji przy dużym stężeniu. Tak czy owak nie jest to wina ozonu tylko inna lub nieprofesjonalne działania.
Czytaj całość
Kat.
Sąsiad z dołu ciągle ozonuje swoje mieszkanie żeby ukryć chemiczne zapachy które przez stosowanie nawiewu przenikają do mnie.Teraz silnie ozonuje. WYsychają mi śluzówki boli mnie głowa m m kłopoty z oczami. Niszczeją moje roślinyKwiat skrzydłokwiatu po 3 dniach staje się brunatny.Interwencje nie pomagają.h
Czytaj całość
Jajd
Ludzie pomóżcie, próbowałem pokój i nie mogę się pozbyć smrodu po tym zabiegu, jest tragedi
Czytaj całość
Ja
Ozonator za 1500zł. Ozonuję kocie pokoje raz w miesiącu. Do tego wc (cegła na ścianie). W samochodzie też już sprawdzone. W ciągu roku na ekipę specjalistyczną wydałabym ze 3-4 tys.
Czytaj całość
Kupcie sobie ozonator włączcie go zamknijcie drzwi jak pod drzwiami szpara to taśmą zaklejcie dajcie mu 15 min po czym wdech świeżego powietrza wchodzisz wyłączasz ozonator otwierasz okno zamykasz drzwi i niech się wietrzy nie dajcie się w bambuko robić. Więcej krzywdy wam dwutlenek węgla w zamkniętej nie wentylowanej sypialni wyrządza każdej nocy który opada jak ozon bo jest cięższy od powietrza.
Czytaj całość
olcisa
Ja też jestem za tym żeby jednak ufać fachowcom. Boję się takich urządzeń i wolę zaufać komuś kto się na tym zna. Już parę razy u mnie ozonowali specjaliści i byłam zawsze zadowolona.
Czytaj całość
olaaa
Ja powiem szczerze boję się ozonować sama. Jakoś... No nie ufam temu, i pewnie sama mogłabym coś zrobić nie tak. Dlatego wolę już skorzystać z usług fachowców, wcale to nie wychodzi drogo.
Czytaj całość
Twój nikt
Mam ozonator za 350 zł, kupiony specjalnie do ozonowania klimy w samochodzie. I powiem, że daje radę. Dwa, trzy razy w roku i 100-150 zł w kieszeni. Dwa razy w roku ozonuję mieszkanie. Pomieszczenie za pomieszczeniem. Tu niestety jest słabo bo duża objętość więc trzeba powtarzać. Podstawa to rodzinę i zwierzaki wywieźć na łykend i nie przesadzać.
Czytaj całość
Blabla
Tylko 300 zł, ale jak będzie trzeba zabieg powtórzyć to cena usługi może spokojnie sięgnąć tych 2 tyś. :)
Czytaj całość
tylko magister
hehe, dajcie zarobić profesorom ozonowania
Czytaj całość
magda
Też mi się wydaje, że lepiej skorzystać z usług firmy ozonującej niż samodzielnie kombinować. W mojej firmie było robione ozonowanie i teraz będę chciała też w domu to zrobić.
Czytaj całość
malinowamamba
Ja się zastanawiałam nad kupieniem ozonatora, ale trochę mnie to przeraziło, wolałam skorzystać z usług firmy ozonującej, moim zdaniem bezpieczniej ;) u mnie też ozonowało Airozone i wszystko mi wyjaśnili, szybko poszło i jestem zadowolona. Będę teraz co jakiś czas to powtarzać :)
Czytaj całość
Krystyna
Ja sądzę, że prościej i bezpieczniej będzie zamówić firmę ozonującą niż samemu się bawić. To nie jest drogie i trwa krótko dość, dwie godzinki max. Ja robiłam coś takiego w swoim mieszkaniu, panowie z airozone fachowo i szybko zrobili swoją pracę, a ja musiałam jedynie wyjść z domu na trochę.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia