Polub nas na Facebooku
Czytasz: Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych

Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: kanachaifoto / fotolia.com

Owsiki to jedne z najbardziej rozpowszechnionych pasożytów. Chociaż najczęściej występują u dzieci, ten problem dotyczy także wielu dorosłych. Według różnych szacunków, może się z nimi borykać nawet co piąty człowiek. W grupie szczególnego ryzyka są osoby, które mają częsty kontakt z dziećmi.

Owsiki przenoszą się niezwykle łatwo – ich jajka bardzo często przedostają się do organizmu wraz z jedzeniem, zarażeniu sprzyja obgryzanie paznokci i nieutrzymywanie właściwej higieny. Częste mycie rąk może znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się owsicy.

Owsiki

Owsiki to nicienie, pasożytujące w organizmie człowieka. Samice osiągają długość ok. 1 cm, a samce dorastają do zaledwie 3 mm. Bytują w końcowym odcinku jelita cienkiego, jelicie grubym i wyrostku robaczkowym. Żywią się treścią jelitową. Samice składają 8000–12000 jaj z larwami, które żyją do 2 miesięcy. Owsiki ludzkie wywołują chorobę, zwaną owsicą. Jej najczęstszym objawem jest dolegliwe swędzenie okolic odbytu, nasilające się wieczorami i w nocy. Jest ono związane z przemieszczaniem się samic, w celu złożenia jaj poza organizmem człowieka. Drapanie się doprowadza do ich przeniesienia na ręce chorego, a niewłaściwa higiena stwarza idealne warunki do dalszego rozmnażania się pasożytów.

Owsiki u dorosłych

Owsiki najczęściej obserwuje się u dzieci, jednak nie wyklucza to możliwości pojawienia się tych pasożytów również wśród dorosłych. Szczególnie narażone są zwłaszcza najbliżsi członkowie rodzin dzieci chorych na owsicę. Jajka owsików znajdują się na przedmiotach codziennego użytku, w pościeli, praniu i na ręcznikach. Mogą również występować w kurzu i przenosić się do organizmu drogą oddechową. W grupie ryzyka znajdują się nauczyciele, pracownicy świetlic i placówek ochrony zdrowia z oddziałami pediatrycznymi.

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Owsiki: objawy

Owsiki u dorosłych wywołują takie same objawy, jak u dzieci, są jednak zdecydowanie mniej nasilone i przez to nie zawsze udaje się je szybko zauważyć. Zaniepokoić powinien świąd okolic odbytu, wśród kobiet może również zdarzyć się złożenie jaj w pochwie. Pod żadnym pozorem nie należy się drapać – właśnie w ten sposób przenoszone są jajeczka z larwami. Często udaje się zaobserwować także owsiki w kale. Do rzadszych objawów zalicza się bóle brzucha, wtórne zakażenia okolic odbytu i zaburzenia koncentracji.

Badanie na owsiki

Wbrew pozorom owsicy nie stwierdza się w klasycznym badaniu kału, chociaż często przeprowadza się je w celu wykluczenia innych chorób pasożytniczych. Chorobę potwierdza się poprzez test wykonywany taśmą celofanową, którą przykłada się do szpary międzypośladkowej, co pozwala na przyklejenie się do niej jaj, złożonych przez samice. Należy go przeprowadzić rano, przed skorzystaniem z toalety i kąpielą, a następnie jak najszybciej zdać materiał do laboratorium medycznego.

Lek na owsiki

Leczenie owsicy w większości przypadków jest proste i gwarantuje wysoką skuteczność. W zależności od wybranego preparatu, kurację należy powtórzyć po dwóch tygodniach lub miesiącu. Sama farmakoterapia to jednak nie wszystko, konieczne będzie również wygotowanie i wyprasowanie ręczników, ścierek i pościeli, dokładne wypranie bielizny oraz częstsze sprzątanie w mieszkaniu. Leczenie powinni przeprowadzić wszyscy domownicy. Aby ograniczyć ryzyko nawrotu, należy także zachować właściwą higienę – w tym częste mycie rąk. Jeżeli swędzenie okolic odbytu jest bardzo dolegliwe, można przemywać je płynem do higieny intymnej i smarować maścią łagodzącą, warto również korzystać z nasiadówek i zasypek pudrowych. Szybsze pozbycie się owsików umożliwia także właściwa dieta – duże ilości błonnika powodują częstsze wypróżnianie, co przekłada się na wydalanie owsików i ich larw. Na proces leczenia pozytywnie wpływa zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów, ponieważ to właśnie one są podstawowym pożywieniem pasożytów.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na owsiki

Świetne rezultaty można osiągnąć także poprzez wykorzystanie domowych sposobów na owsiki. Znakomitym działaniem przeciwpasożytniczym wyróżnia się piołun. Aby pozbyć się owsików, należy kilka razy dziennie pić przyrządzoną z niego herbatę. Skutecznym środkiem odrobaczającym jest również marchew. Jej spożywanie może wesprzeć i przyspieszyć terapię. Warto stosować ekstrakt z pestek grejpfruta, ułatwiający utrzymanie jelit we właściwej formie. Do potraw należy dodawać czosnek. Świetne działanie wykazuje pasta z rozgniecionych ząbków czosnku, którą można smarować okolice odbytu – przyniesie ulgę i zwalczy owsiki. Przygotowuje się także lewatywę z rozgniecionym czosnkiem, którą należy powtarzać trzy razy dziennie co dwa dni. Oprócz tego w zielarstwie stosuje się również kwiat wrotyczu, ziele jaskółcze, rumianek pospolity, anyż i korzeń lukrecji. Wszystkie powinny wspomóc proces leczenia, umożliwić pozbycie się pasożytów oraz zadbać o właściwy stan jelit. W każdym przypadku terapię należy jednak konsultować z lekarzem ze względów na właściwości uczulające niektórych produktów. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, które zaobserwowały owsiki w ciąży, ponieważ nie wszystkie zioła mogą być stosowane w jej trakcie.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
508
62
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?