Polub nas na Facebooku
Czytasz: Owrzodzenie rogówki – przyczyny, objawy i leczenie

Owrzodzenie rogówki – przyczyny, objawy i leczenie

Badanie wzroku

Fot: Zero Creatives / gettyimages.com

Owrzodzenie rogówki to relatywnie częste schorzenie oka, którego przebieg jest bardzo uciążliwy dla chorego. W przypadku braku odpowiedniego leczenia może stać się przyczyną stałego upośledzenia ostrości wzroku, a nawet ślepoty.

Owrzodzenie rogówki to ubytek obejmujący co najmniej nabłonek i blaszkę graniczną przednią rogówki oka. Należy odróżniać je od nadżerki, która objawia się wyłącznie ubytkiem nabłonka. Ze względu na uszkodzenie głębszych struktur owrzodzenie goi się z pozostawieniem blizny.

Budowa i funkcja rogówki

Rogówka to przednia, przejrzysta część gałki ocznej. Jest elementem składowym jej ściany, a także pełni rolę optycznej soczewki, przez którą do wnętrza oka (na siatkówkę) dociera światło, tworząc odwrócony i pomniejszony obraz oglądanych przedmiotów.

Rogówka składa się z sześciu warstw. Licząc od zewnątrz, są to:

 • nabłonek wielowarstwowy płaski,
 • blaszka graniczna przednia, będąca błoną podstawną dla nabłonka,
 • istota właściwa rogówki (tzw. stroma),
 • warstwa Duy (bardzo wytrzymała błona, która wg najnowszych badań odpowiada za utrzymanie kształtu rogówki mimo napierającego na nią z wnętrza oka ciśnienia),
 • blaszka graniczna tylna,
 • śródbłonek.

Nadżerka i owrzodzenie rogówki

Nadżerka i owrzodzenie rogówki to uszkodzenie tej struktury polegające na powstaniu ubytku w jej przedniej części. Nadżerka to naruszenie ciągłości warstwy nabłonka, które może wynikać na przykład z zatarcia oka rękawem czy delikatnego zadrapania.

Owrzodzenie rogówki jest większym uszkodzeniem, które obejmuje co najmniej nabłonek i blaszkę graniczną przednią. Może sięgać do głębszych warstw, a w krańcowych sytuacjach powodować powstanie perforacji rogówki, czyli otworu obejmującego pełną jej grubość.

Zobacz film i dowiedz się jak działa ludzkie oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Owrzodzenie rogówki jest poważnym stanem chorobowym. Naruszenie blaszki granicznej przedniej powoduje przenikanie do istoty właściwej wody i zmętnienie rogówki w przylegającym obszarze. Znacząco pogarsza to ostrość widzenia, szczególnie jeśli uszkodzenie znajduje się w centralnym położeniu. Należy również pamiętać, że owrzodzenie goi się zwykle z pozostawieniem blizny, co oznacza, że ta część rogówki nie będzie spełniała swojej funkcji jako soczewka przepuszczająca promienie światła w kierunku siatkówki. Rozległe zbliznowacenia mogą być nawet przyczyną całkowitej utraty wzroku.

Przyczyny owrzodzenia rogówki

Do najczęstszych przyczyn powstawania owrzodzenia rogówki należą między innymi:

 • infekcje bakteryjne i wirusowe spojówek i powiek,
 • zakażenie wirusem opryszczki,
 • stany zapalne związane z noszeniem niedopasowanych soczewek kontaktowych,
 • powikłania spowodowane zbyt długim noszeniem soczewek kontaktowych, ich nieprawidłową pielęgnacją albo używaniem ich np. w trakcie pływania lub podczas pracy w zapylonym lub zadymionym otoczeniu,
 • przewlekły, ciężki tzw. zespół suchego oka, w którym dochodzi do niedoboru łez i niedostatecznego nawilżenia powierzchni rogówki,
 • niedomykalność powiek, powodująca przesuszenie i uszkodzenie powierzchni rogówki.

Wśród przyczyn należy wymienić również oparzenia termiczne i chemiczne, działanie substancji toksycznych oraz promieniowania ultrafioletowego i jonizującego.

Jak dbać o oczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Objawy owrzodzenia rogówki

Ze względu na bardzo obfite unerwienie czuciowe rogówki dominującym objawem jest intensywny ból, mogący się nasilać przy mruganiu. Towarzyszą mu: światłowstręt, łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk spojówek, powstawanie dużej ilości wydzieliny o charakterze śluzowo-ropnym. Widzenie jest najczęściej rozmyte, ostrość wzroku zdecydowanie zmniejszona. Jeśli owrzodzenie powstaje w centralnej części rogówki, chorym okiem nie można rozpoznać twarzy, liter, dostrzec szczegółów przedmiotów.

Powikłania owrzodzenia rogówki

Najczęstsze powikłania owrzodzenia rogówki to:

 • zbliznowacenie w miejscu owrzodzenia,
 • zmętnienie rogówki,
 • perforacja,
 • trwałe obniżenie ostrości wzroku lub całkowita ślepota (z zachowanym jedynie poczuciem światła).

Leczenie owrzodzenia rogówki

Leczenie owrzodzenia rogówki ma charakter zachowawczy i zmierza do jak najszybszego ograniczenia strefy zapalenia oraz do wygojenia zmiany chorobowej z powstaniem możliwie najmniejszej blizny. W tym celu stosuje się miejscowe leki przeciwinfekcyjne (antybiotyki przeciwbakteryjne i preparaty przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze), przeciwzapalne (najczęściej glikokortykosteroidy) i rozszerzające źrenicę. Jeśli dolegliwości odczuwane przez chorego są bardzo silne i uciążliwe, może on doraźnie otrzymywać leki przeciwbólowe.

O ile owrzodzenie wygoi się z pozostawieniem rozległych blizn lub zmętnienia, w celu przywrócenia wzroku niezbędne może być wykonanie operacji przeszczepu rogówki. Z tego powodu warto zgłaszać się do okulisty we wczesnej fazie choroby, kiedy tylko pojawią się pierwsze dolegliwości.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku