Polub nas na Facebooku
Czytasz: Osłabienie organizmu – objawy i zapobieganie uczuciu osłabienia
menu
Polub nas na Facebooku

Osłabienie organizmu – objawy i zapobieganie uczuciu osłabienia

NAN

Fot: anetlanda / fotolia.com

Uczucie ogólnego osłabienia rzadko kiedy jest przez nas traktowane jako objaw chorobowy. Zwykle bagatelizujemy je i sądzimy, że to przemijający stan – jednak nie zawsze tak jest.. W niektórych przypadkach osłabienie organizmu może świadczyć o bardzo poważnych chorobach.

Osłabienie może mieć wiele przyczyn – często jest związane z niewyleczoną do końca lub już przebytą chorobą, czasami wynika ze zwykłego przemęczenia, bywa jednak również symptomem zdecydowanie bardziej poważnych problemów zdrowotnych.

Osłabienie organizmu

Tryb życia większości z nas nie sprzyja zdrowiu i pełnej regeneracji sił. Dużo pracujemy, mało śpimy i odpoczywamy, stres i niezdrowe jedzenie towarzyszą nam zdecydowanie częściej niż właściwie zbilansowana dieta i rekreacyjne uprawianie sportu. To właśnie z tymi czynnikami zwykle kojarzymy przemęczenie i ogólne osłabienie. Pewne trudności wiążą się także ze sformułowaniem ogólnej definicji osłabienia organizmu – zwykle przebiega w różny sposób, pacjenci narzekają na różne problemy o zmiennej intensywności. Na pewno pojawiające się od czasu do czasu krótkotrwałe okresy gorszego samopoczucia nie powinny nas szczególnie niepokoić. Jeżeli mają tendencję do ciągłego nawracania, są bardzo dokuczliwe albo nie przemijają, należy jednak skonsultować się z lekarzem. Mogą być związane z poważnymi jednostkami chorobowymi, a szybkie podjęcie terapii zawsze radykalnie zwiększa szanse na wyleczenie. Pacjenci często zadają pytanie: co brać na osłabienie organizmu? Nie można jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Najlepszymi lekarstwami okazują: się odpoczynek, odpowiednia ilość snu, właściwa dieta i zdrowy tryb życia.

Objawy osłabienia organizmu

Większość pacjentów opisuje osłabienie jako brak sił i energii – są przemęczeni, ospali, czynności, które wcześniej nie wymagały od nich większego zaangażowania, nagle sprawiają im spore trudności. Niektórzy osłabienie wiążą z zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi, nagłą utratą wagi ciała i zmniejszoną siłą mięśni. Bardzo często objawom fizycznym towarzyszą również symptomy natury psychicznej. Dla chronicznego osłabienia charakterystyczne jest przygnębienie, zły nastrój i rodzący się kompleks niższości – pacjent czuje się bezużyteczny i zupełnie nieprzydatny, brak aktywności znajduje przełożenie na życie prywatne i relacje z innymi. Osłabienia organizmu nie należy pod żadnym pozorem lekceważyć. Wiąże się także ze zwiększoną podatnością na różnego typu infekcje. W jego przebiegu można obserwować ponadto gorączkę lub stan podgorączkowy, pogorszenie stanu skóry, czasowe zaburzenia koncentracji i widzenia.

Przyczyny osłabienia organizmu

Przyczyny zaburzeń mogą być tak różnorodne, jak same zaburzenia. Niektóre z nich wydają się nam bardzo abstrakcyjne, ale należy pamiętać, że komfort psychiczny ma bezpośrednie przełożenie na sprawność organizmu. Do czynników psychicznych należy zaliczyć więc: stres, kłopoty rodzinne, złą atmosferę w pracy i zbyt szybkie tempo życia. Znaczny wpływ na samopoczucie ma także dieta – jeżeli jest zbyt mało kaloryczna i uboga w składniki odżywcze, a zwłaszcza we wszystkie niezbędne minerały i witaminy, na pewno odbija się na naszej energii witalnej. Osłabieniu organizmu sprzyja: nagła utrata wagi, wykonywanie zbyt ciężkiej pracy, brak snu, wahania hormonalne czy menopauza. Jest to jeden z podstawowych symptomów większości chorób. Niektóre z nich są bardzo poważne.

Infekcje

Poczucie ogólnego osłabienia bardzo często towarzyszy różnego typu infekcjom. Już zwykłe niegroźne przeziębienie znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Osłabienie po grypie może trwać nawet przez kilka tygodni. Aby skrócić jego czas i wzmocnić organizm, powinniśmy nie narażać się na kolejne czynniki chorobotwórcze, zadbać o odpowiednią dietę, dostarczającą wszystkich niezbędnych witamin.

Układ krążenia

Częstą przyczyną osłabienia jest niedokrwistość, czyli anemia. Wielu pacjentów lekceważy tę chorobę, jednak ma ona olbrzymi wpływ na nasze siły witalne. Bardzo silne osłabienie odczuwają również pacjenci z różnego typu zaburzeniami pracy serca oraz problemami naczyniowymi.

Choroby tarczycy

Za osłabienie i senność często odpowiadają bardzo poważne zaburzenia pracy gruczołu tarczycy. Jego niedoczynność przekłada się na gospodarkę hormonalną w organizmie. Jeżeli dodatkowo zauważyliśmy nagły wzrost wagi ciała i zaparcia, powinniśmy zgłosić się do lekarza, który zleci badania poziomu hormonów tarczycy oraz USG – wczesne wykrycie problemu zwykle umożliwia podjęcie odpowiedniej i skutecznej terapii.

Choroby neurologiczne

Ogólne osłabienie fizyczne może być także związane z zaburzeniami neurologicznymi. Utrudnione przewodzenie impulsów nerwowych znacznie obniża siłę mięśni. W przebiegu neuropatii trudności z poruszaniem się i wykonywaniem czynności, które do tej pory nie sprawiały nam większego problemu, są pierwszymi objawami, zapowiadającymi bardzo poważny zespół chorobowy. Oprócz tego podobne objawy może dawać również miopatia, dystrofia mięśniowa, zapalenie naczyń i stwardnienie rozsiane.

Zobacz film: Jaka jest skuteczność witaminy C? Źródło: Wiem, co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
30
Polecamy
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy przemęczenia i jak sobie z nimi radzić?
Jakie są objawy przemęczenia i jak sobie z nimi radzić? TVN zdrowie
Czujesz się ciągle zmęczony?
To może być zespołu chronicznego zmęczenia
Czujesz się ciągle zmęczony? To może być zespołu chronicznego zmęczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia