Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oskrzela – funkcje, zapalenia oskrzeli, budowa
menu
Polub nas na Facebooku

Oskrzela – funkcje, zapalenia oskrzeli, budowa

NAN

Fot: Robert Przybysz / fotolia.com

Oskrzela są częścią układu oddechowego, odpowiedzialną m.in. za sprawny przepływ powietrza i oczyszczanie dróg oddechowych. Z powodu funkcji, jaką pełnią, są narażone na częste choroby. Sprawdź, na jakie!

Oskrzela (z łac. bronchi) zwane są także drzewem oskrzelowym. Położone są w dolnej części układu oddechowego pomiędzy tchawicą a oskrzelikami. Ich kształt przypomina rozgałęzione rurki lub kanały, które prowadzą bezpośrednio do płuc. Oskrzela są odpowiedzialne za transport powietrza pomiędzy tymi elementami układu oddechowego.

Oskrzela – budowa

Oskrzela są zbudowane z pierścieni chrząstkowych (tkani chrzęstnej) połączonych tkanką łączną i błoną mięśniową gładką. Wewnętrzne ściany otacza błona śluzowa z licznymi gruczołami śluzowymi. Ich rozmieszczenie przypomina drzewo, dlatego często mówi się o drzewie oskrzelowym.

Oskrzela są swego rodzaju naturalnym przedłużeniem tchawicy. W medycynie wyróżnia się następujący podział:

  • oskrzele główne (I rzędu), zbudowane z prawego i lewego oskrzela, które odchodzą od tchawicy i rozgałęziają się w miąższu płucnym,
  • oskrzela płatowe i segmentalne (II rzędu),
  • oskrzela III rzędu, od których odchodzą oskrzeliki końcowe, które później dzielą się na dwa oskrzeliki oddechowe.

Choroby oskrzeli – zapalenia

Zapalenia oskrzeli, zwane bronchitem, należą do częstych chorób, będących lokalnym stanem zapalenia dolnych dróg oddechowych doprowadzających powietrze do płuc. Ostra forma zapalenia oskrzeli to najczęściej powikłania grypy, przeziębienia i innych infekcji zapalnych, o krótkim czasie trwania. Przewlekłe zapalenia mają podłożenie m.in. nikotynowe i alergiczne. Tego typu zapalenie może trwać nawet całe życie!

Najczęstszymi objawami zapalenia oskrzeli są, towarzyszące infekcji gardła i nosa, takie oznaki, jak: męczący kaszel, gorączka, osłabienie, duszność, świszczący oddech i ból w klatce piersiowej. Symptomy te mogą występować od siebie niezależnie. W początkowej fazie zapalenia oskrzeli, najczęstszym objawem jest suchy kaszel, który z czasem przybiera formę wykrztuszania ropnej bądź śluzowej wydzieliny. Należy pamiętać, że rosnąca temperatura świadczy o bakteryjnej infekcji oskrzeli!

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Infekcyjne zapalenie oskrzeli jest najczęściej przyczyną zakażenia się wirusem przeziębienia lub grypy. Zazwyczaj ma bardzo ostry przebieg. W przypadku dzieci zapalenie mogą wywołać inne choroby, takie jak odra, ospa lub różyczka. Dorośli i dzieci mogą cierpieć na infekcyjne zapalanie oskrzeli, spowodowane zakażeniem się bakterią, choć są to bardzo rzadkie przypadki. Zdecydowanie częściej bakterie pojawiają się w następnych fazach infekcji i są określane przez lekarzy jako tzw. nadkażenia.

Zapalenie oskrzeli może przybrać także postać nieinfekcyjną. Często przebiega wraz z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Jego przyczynami mogą być: palenie papierosów, alergia, astma, obturacyjna choroba płuc, spaliny samochodowe, toksyczne pyły, dymy, gazy oraz zapalenia błony śluzowej. Do przewlekłego (nieinfekcyjnego) zapalenia oskrzeli dochodzi najczęściej przez podrażnienie błony śluzowej. W tym przypadku najczęściej nie występuje podwyższona temperatura, co jest naturalnym objawem infekcyjnego (ostrego) zapalenia oskrzeli.

Zobacz film: Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Choroby oskrzeli – rozstrzenie

Rozstrzenie oskrzeli (wrzecionowate, walcowate, workowate) może być wrodzone oraz nabyte. Objawami są: przewlekle napady kaszlu, wykrztuszanie dużych ilości wydzieliny o bardzo nieprzyjemnym zapachu, duszność w trakcie wysiłku fizycznego i częste zapalenia dróg oddechowych. Aby zdiagnozować rozstrzenie oskrzeli, najczęściej wykonuje się bronchografię. W przypadku leczenia pulmonolodzy najczęściej stosują drenaż ułożeniowy, odsysanie plwociny za pomocą bronchoskopu i antybiotyki. Jeśli zastosowane metody nie przynoszą skutku, konieczne jest wycięcie tkanki płucnej.

Choroby oskrzeli – nowotwór

Wśród osób cierpiących na raka płuc, 9 na 10 pali lub w przeszłości paliło tytoń. Wśród objawów wyróżnia się: krwioplucie, bóle, kaszel. Jak podkreślają lekarze, nowotwór oskrzela może pozostać niezauważony i objawiać się w postaci wysięki w jamie opłucnej, nawracającym zapaleniem płuca, a także przerzutami do innych narządów.

Choroby oskrzeli – nieżyt spastyczny

Nieżyt spastyczny oskrzeli występuje u dzieci oraz niemowląt i ma przebieg charakterystyczny dla astmy. W czasie trwania nieżytu występuje zapalny obrzęk błony śluzowej. Przyczyną tej choroby jest najczęściej zakażenie wirusowe, powikłane zakażeniem bakteryjnym.

Choroby oskrzeli – astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa nazywana jest także dychawicą oskrzelową. W zdecydowanej większości należy do przypadków chorób alergicznych układu oddechowego. Wśród przyczyn wyróżnia się: zwężenie oskrzeli i oskrzelików, obrzęk błony śluzowej, nadmierne wydzielanie śluzu i jego zastój w drogach oddechowych. Sprawdzoną metodą leczenia jest długotrwałe przyjmowanie sterydów wziewnych, stosuje się także terapię skojarzeniową, polegającą na podaniu leku rozkurczowego z przeciwzapalnym lekiem glikokortykosteroidowym. Połączenie to umożliwia rozszerzenie oskrzeli i zwalczenie obecnego w nich stanu zapalnego. W przypadku chorób oskrzeli lub toczących się w układzie oddechowym nie powinno się palić papierosów, przebywać w towarzystwie palaczy i wdychać jak najwięcej świeżego powietrza.

Zobacz film: Oczyszczanie płuc po smogu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
5
Polecamy
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka?
Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka? Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Co to jest tchawica i jaka jest jej rola w układzie oddechowym?
Co to jest tchawica i jaka jest jej rola w układzie oddechowym? TVN zdrowie
Objawy, przyczyny i sposoby leczenia zapalenia oskrzeli u dziecka i niemowlaka
Objawy, przyczyny i sposoby leczenia zapalenia oskrzeli u dziecka i niemowlaka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?