Polub nas na Facebooku
Czytasz: Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
menu
Polub nas na Facebooku

Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?

Złączone stopy kobiety i mężczyzny na łóżku.

Fot. Willie B. Thomas / Getty Images

Orgazm wielokrotny to co najmniej kilkukrotne szczytowanie w krótkim czasie. Najczęściej mówi się o nim w kontekście stosunku płciowego, choć można osiągnąć go także poprzez masturbację. Ze względów fizjologicznych jest to zjawisko, które dotyczy niemal wyłącznie kobiet. 

Orgazm wielokrotny (inaczej – multiorgazm) to doświadczenie znacznego odsetka kobiet. Według statystyk przydarza się on około 1/3 żeńskiej populacji. W przypadku mężczyzn przeżycie takie jest praktycznie niemożliwe, choć oczywiście zdarza się, że panowie są w stanie szczytować parokrotnie podczas jednego stosunku. Po każdym orgazmie musi jednak nastąpić faza odprężenia, po której wrócić można do miłosnych igraszek. Kobiety są zdolne przeżyć wiele orgazmów, utrzymując się pomiędzy nimi w fazie plateau, czyli silnego psychofizycznego pobudzenia.

Fizjologia multiorgazmu

Orgazm jest szczytową fazą seksualnego podniecenia. U osób obu płci dochodzi wówczas do szeregu fizjologicznych reakcji, takich jak przyspieszenie tętna czy rytmiczne skurcze mięśni dna miednicy. Doznaniom tym towarzyszy uczucie silnej psychofizycznej rozkoszy, którego istotnym komponentem jest emocjonalna więź z partnerem.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

U mężczyzny pobudzenie płciowe rozwija się bardzo szybko, doprowadzając do wzwodu członka. Orgazm może nastąpić po w krótkim czasie i łączy się z wytryskiem nasienia. Po tej fazie podniecenie i napięcie gwałtownie zmniejszają się, krew odpływa z prącia, powodując ustanie wzwodu. Ustępuje też przekrwienie okolicznych narządów. Szybko do chodzi do uspokojenia, zwolnienia tętna i spadku ciśnienia. Rozpoczyna się tzw. faza refrakcji, która – w zależności od różnych czynników – może trwać od kilku minut do nawet 24 godzin. W tym czasie mężczyzna nie jest zdolny do ponownego współżycia ze względu na brak wzwodu. Wywołanie u niego intensywnego podniecenia i powtórnego orgazmu jest wtedy praktycznie niemożliwe.

Kobiety są zdolne do wielokrotnego orgazmu ze względu na fakt, że ich podniecenie nie tylko wolniej niż u mężczyzn narasta, ale też wolniej opada. Po orgazmie przekrwienie narządów płciowych trwa jeszcze kilka-kilkanaście minut, co zwiększa podatność na stymulację, która może spowodować ponowne szczytowania. Co więcej, kobieca reaktywność na pieszczoty jest zdecydowanie wyższa niż u mężczyzn. Strefy erogenne obejmują nie tylko okolice narządów płciowych, ale również piersi, duże obszary skóry szyi, głowy, brzucha i pleców oraz wewnętrznej powierzchni ud. Podtrzymanie intensywnego pobudzenia sprawia, że kobieta może doświadczyć wielu orgazmów, następujących jeden po drugim.

Polecamy: Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Orgazm pochwowy i orgazm bez stosunku

Jak doprowadzić kobietę do wielokrotnego orgazmu?

Z fizjologicznego punktu widzenia do wielokrotnego orgazmu zdolna jest niemal każda kobieta. Warto jednak zauważyć, że wiele z nich potrafi szczytować tylko podczas masturbacji, a jeszcze więcej nie osiąga orgazmu w ogóle. Zwykle nie jest to efekt problemów zdrowotnych, lecz poziomu wiedzy na temat własnej seksualności oraz szeregu uwarunkowań psychicznych, spośród których jednym z najistotniejszych jest samopoczucie w relacji z seksualnym partnerem. Odpowiedź na pytanie, jak doprowadzić kobietę do wielokrotnego orgazmu, jest zatem ściśle powiązana z kwestią, jak doprowadzić ją do orgazmu w ogóle.

Zobaczcie także, gdzie znajduje się punkt G:

Zobacz film: Gdzie szukać punktu G? Źródło: Klinika urody

U kobiet przeżywaniu orgazmu sprzyja przede wszystkim jakość emocjonalnej więzi z partnerem oraz powiązane z nią poczucie bezpieczeństwa i własnej atrakcyjności. Są to zwykle kwestie znacznie istotniejsze niż np. długość gry wstępnej, ponieważ nie osiągnąwszy odpowiedniego stanu umysłu (relaksu, braku obawy o to, jak prezentuje się nagie ciało itd.), kochanka nie dotrze nawet do fazy plateau. Jeśli chodzi o techniczne umiejętności mężczyzny, powinien on przede wszystkim poznać preferencje partnerki. Większość kobiet osiąga orgazm poprzez stymulację łechtaczki, ale jej tempo, intensywność czy wygodna przy tym pozycja ciała zależą od indywidualnych preferencji. Zdobywszy wiedzę i nieco praktyki w tym zakresie partner może doprowadzić kochankę do kolejnych orgazmów w identyczny sposób jak do pierwszego, o ile podejmie stymulację w czasie kilkuminutowej fazy plateau po poprzednim szczytowaniu.

Ile orgazmów może mieć kobieta?

W związku ze współczesnym kultem hedonizmu multiorgazm stał się dla wielu par miarą udanego pożycia. Dążenie do niego nastręcza wiele problemów i pytań. Zgłębiając sekrety wielokrotnych orgazmów, kochankowie najczęściej zastanawiają się, przy ilu szczytowaniach można stwierdzić, że wznieśli się na pożądany poziom ars amandi. Odpowiedź może zaprowadzić ich w ślepy zaułek, ponieważ ilość orgazmów podczas stosunku jest u kobiet kwestią indywidualną. Warunkuje ją nie tylko poziom libido, reaktywność na bodźce czy ogólny stan zdrowia, ale też samoocena, jakość relacji z partnerem i jego umiejętności. W optymalnych warunkach kobieta jest zdolna szczytować nawet kilkadziesiąt razy, w związku z czym doprowadzenie jej do „zaledwie” trzech orgazmów może wywołać w ambitnym kochanku poczucie porażki. Dlatego kwestia multiorgazmu nigdy nie powinna być w seksie priorytetem ani – tym bardziej – miarą satysfakcjonującego pożycia. 

Dla kobiet najistotniejszy jest zwykle psychiczny komfort i radość z intymnej relacji z partnerem. Wiele z nich deklaruje, że są to sprawy ważniejsze niż samo szczytowanie, a jego brak nie musi odbierać satysfakcji z intymnego zbliżenia. Paradoksalnie, o kobiecy orgazm najłatwiej wówczas, gdy kochankowie przestaną się o niego usilnie starać, a od takiego spontanicznego przeżycia wiedzie prosta droga do multiorgazmu.

Polecamy: Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
1
Polecamy
Brak orgazmu pochwowego – przyczyny i rozwiązania problemu
Brak orgazmu pochwowego – przyczyny i rozwiązania problemu TVN zdrowie
Orgazm – co to jest, brak orgazmu, jak doprowadzić do orgazmu kobietę i mężczyznę?
Orgazm – co to jest, brak orgazmu, jak doprowadzić do orgazmu kobietę i mężczyznę? TVN zdrowie
Jakimi prawami rządzi się kobiecy orgazm?
Jakimi prawami rządzi się kobiecy orgazm? Dzień Dobry TVN
Wielkość penisa ma znaczenie?
Obalamy mity na temat seksu
Wielkość penisa ma znaczenie? Obalamy mity na temat seksu Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?