Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oregano – właściwości zdrowotne i zastosowanie lebiodki pospolitej

Oregano – właściwości zdrowotne i zastosowanie lebiodki pospolitej

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Dionisvera / fotolia.com

Oregano jest powszechnie stosowane jako przyprawa – pokruszone liście rośliny dodają potrawom niezwykłego smaku. Jednak ma także właściwości lecznicze – poprawia trawienie, łagodzi kaszel i pomaga zwalczyć wirusy. Istotne jest również działanie przeciwgrzybicze rośliny.

Oregano znane jest także jako lebiodka pospolita. Oprócz liści rośliny cenne właściwości ma także pozyskiwany z niej olejek. To właśnie on zapewnia działanie grzybobójcze, wspomagając tym samym organizm w prawidłowym funkcjonowaniu.

Zobacz także: Jak stosować olejek z oregano? Właściwości i przeciwwskazania

Oregano – charakterystyka zioła

Oregano jest rośliną wieloletnią. Występuje także pod nazwą „dziki majeranek”. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Lebiodkę pospolitą można spotkać na szeroką skalę w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce również jest uprawiane na całym obszarze kraju. Świeże oregano powinno mieć jasnozielony kolor i aromatycznie pachnieć.

Właściwości lecznicze rośliny zauważyli starożytni Grecy, którzy dzięki okładom z liści oregano zwalczali bóle mięśni, a Rzymianie łagodzili ból po ukąszeniach owadów. Zioło stosowane było także na porost włosów, a połączone z oliwą uchodziło za skuteczny środek na reumatyzm.

Oregano – właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne

Oregano jest znane w medycynie niekonwencjonalnej jako naturalny środek bakteriobójczy i grzybobójczy. Lebiodkę pospolitą charakteryzuje wysoka zawartość olejku eterycznego – stanowi on aż 1,2% objętości całej rośliny. Pozyskiwany jest głównie ze świeżych liści zioła. Olejek ten można zaliczyć do najskuteczniejszych w zwalczaniu drobnoustrojów, zaraz po olejku z czosnku i chrzanu. Działa na różne gatunki bakterii oraz pleśni, w tym Escherichia coli – częstą przyczynę zakażeń.

W składzie olejku wyróżnia się karwakrol, tymol oraz seskwiterpeny. Właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze tych dwóch pierwszych substancji były wykorzystywane w procesie mumifikacji w starożytnym Egipcie.

W dzisiejszych czasach karwakrol wykorzystywany jest w celach leczniczych. Można stosować go przy przeziębieniach, ponieważ wzmaga pocenie i działa przeciwbakteryjnie, natomiast tymolu używa się jako środka do dezynfekcji, np. ran lub skóry.

Wodne i alkoholowe preparaty na bazie suszonego oregano działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Pomagają w walce z bakterią Escherichia coli, gronkowcem złocistym i kropidlakiem.

Oregano na kaszel

Pod wpływem oregano wzmożona zostaje produkcja naturalnego śluzu w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych. Ziele lebiodki pospolitej pomaga także rozkurczyć mięśnie gładkie oskrzeli. W medycynie niekonwencjonalnej stanowi jeden ze środków zaradczych w nieżytach górnych dróg oddechowych. Pomaga w zwalczaniu kaszlu i odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny.

W celu zwalczenia lekkich dolegliwości układu oddechowego zaleca się stosowanie naparu z oregano. Aby go przygotować, należy 2 łyżki suszu zalać 2 szklankami wrzącej wody, następnie nakryć i zaparzać przez 15 minut pod przykryciem. Kiedy wystygnie, może być stosowany do płukania gardła i jamy ustnej.

Oregano a układ moczowy

Olejek i wyciągi z oregano działają moczopędnie, a ze względu na skuteczne zwalczanie Escherichia coli, czyli pałeczki okrężnicy, mogą usprawniać pracę układu moczowego. Bakteria ta występuje w organizmie naturalnie jako składnik flory jelita grubego. Stanowi jednak częstą przyczynę zakażeń dróg moczowych i kiedy się do nich dostanie, nie tylko powoduje dyskomfort, ale może doprowadzić do cięższych powikłań, takich jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, cewki moczowej oraz pęcherza.

Oregano – sposób na odleżyny

W przypadku chorób, które skutkują stałym unieruchomieniem, warto zapobiegać powstawaniu odleżyn. Napar z ziela posłuży tutaj doskonale do obmywania ciała obłożnie chorych w celu uniknięcia przykrych dolegliwości. Pomoże w zlikwidowaniu świądu skóry, a także złagodzi rany, które powstały na ciele. Olejek z oregano natomiast pozwoli choremu uspokoić się i ukoić zmysły.

Lebiodka pospolita – zastosowanie w dolegliwościach układu pokarmowego

Oregano powoduje zwiększenie wydzielania śliny, żółci oraz soku żołądkowego. Dzięki temu pomaga lepiej przyswajać składniki z pokarmów i usprawnia procesy trawienia. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej polecają stosować oregano w takich dolegliwościach, jak niestrawność, wzdęcia czy zapalenie żołądka, a także przy nadmiernej fermentacji w jelitach i atonii jelit, czyli zatrzymaniu ich perystaltyki.

Ze względu na właściwości grzybobójcze, w tym zwalczające grzyb Candida albicans, oregano sprawdza się świetnie w przypadku popularnej ostatnimi czasy dolegliwości znanej jako zagrzybienie organizmu czy kandydoza. Jeżeli grzyb przekroczy granicę swojego naturalnego środowiska – przewodu pokarmowego i dostanie się do ścian jelit, a następnie przeniknie do krwi i zagnieździ się w innych częściach ciała, staje się niebezpieczny i często odporny na działanie antybiotyków.

Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego zalecane jest picie pół szklanki naparu z oregano 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem. Wykazuje wtedy pozytywne działanie na żołądek, natomiast pity po posiłkach działa wiatropędnie.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
27
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?