Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opuchnięte oczy – przyczyny, co oznaczają i jakie są skuteczne sposoby leczenia?

Opuchnięte oczy – przyczyny, co oznaczają i jakie są skuteczne sposoby leczenia?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Degimages / fotolia.com

Opuchnięte oczy to stosunkowo częsta i bolesna dolegliwość pojawiająca się u alergików, a także w trakcie zapalenia spojówek, jęczmienia, a także wielu innych chorób niezwiązanych bezpośrednio z narządem wzroku.

Opuchnięte oczy to dolegliwość wieloczynnikowa, polegająca na nagromadzeniu się płynów (m.in. wody i toksyn) w okolicach oczu lub obrzęku tkanek miękkich. Opuchnięte oczy nie zawsze wskazują na chorobę i mogą być niegroźnym objawem. Obrzęk wokół nich można zaobserwować na przykład po długim płaczu, w zmęczeniu lub rano po przebudzeniu. Częstą przyczyną opuchniętych oczu jest alergia.

Opuchnięte oczy i alergia

Spuchnięte oczy mogą być spowodowane reakcjami alergicznymi, które w tym przypadku są dzielone na miejscową reakcję oraz trwałą i ogólną alergię. Miejscowe reakcje alergiczne są najczęściej wywołane zastosowaniem środków uczulających (np. kosmetyków) lub ukąszeniem owada.

Jak sobie poradzić z opuchniętymi oczami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Opuchnięte oczy, worki po oczami - pozbędziesz się ich dzięki tym prostym ćwiczeniom. Źródło: Klinika urody.

Charakterystyczny jest dla nich blady (czasami cielisty) obrzęk oczu wraz z towarzyszącym świądem i grudkami na powiekach. Do insektów wywołujących opuchliznę oczu należą: pszczoły, osy, trzmiele, bzygi i szerszenie. Skutecznym sposobem na zwalczenie opuchlizny oczu i pozostałych dolegliwości w przypadku miejscowej reakcji alergicznej są leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Ogólne reakcje alergiczne wywołujące opuchliznę oczu są najczęściej spowodowane pyłkami traw, drzew, kwiatów i zawartymi w nich alergenach. Najczęstszymi objawami tego typu reakcji alergicznej, poza opuchlizną oczu, jest pokrzywka, katar sienny, a także specyficzne „świszczenie” w trakcie oddychania. Skutecznym sposobem na zmniejszenie opuchlizny oraz towarzyszących objawów ogólnej reakcji alergicznej jest maksymalne ograniczenie kontaktu z czynnikami wywołującymi reakcje alergiczne, a także stosowanie leków steroidowych, preparatów zawierających dekspantenol i glikokortykosteroidów. Alergicy z opuchlizną oczu powinni niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Opuchnięte oczy rano – przyczyny

Spuchnięte oczy o poranku najczęściej nie są powodem do obaw. Zebrana opuchlizna jest efektem spowolnionej przez sen pracy układu limfatycznego. Poranna opuchlizna wynika najczęściej ze zgromadzonej wody i toksyn wokół oczu oraz delikatnej i cienkiej skóry powiek. Jeśli w ciągu dnia opuchlizna nie schodzi, warto sprawdzić, czy obrzękowi nie towarzyszą inne objawy.

Zapalenie spojówek a spuchnięte oczy

Powszechnym schorzeniem narządu wzroku jest zapalenie spojówek. Pierwszymi objawami stanu zapalnego są bolesna opuchlizna oczu, zaczerwienie gałek ocznych oraz powiek, które wywołują specyficzne swędzenie, często przypominające uczucie wpadnięcia ziaren piasku. Z czasem dochodzi także obecność ropnej wydzieliny pod dolną powieką. Zapalenie spojówek często dotyka alergików i osób używających szkieł kontaktowych. Istnieje wiele przyczyn wywołujących lub zwiększających ryzyko zapalenia spojówek. Wśród nich lekarze podają najczęściej:

  • zakażenie bakteryjne (gronkowcami i chlamydiami),
  • zakażenie wirusowe (adenowirusami),
  • nieskorygowaną wadę wzroku,
  • drażniące dymy i gazy,
  • niedobór snu,
  • źle wykonany demakijaż,
  • zespół Sjögrena,
  • zespół Stevensa-Johnsona.

Zaburzenia oczodołów a opuchlizna oczu

Aby poznać przyczynę spuchniętych oczu, warto przyjrzeć się także okolicom oczodołów. Ich urazy, infekcje oraz uszkodzenia mogą wywołać obrzęk całego narządu wzroku. Zdaniem okulistów najczęstszymi zaburzeniami oczodołu są zapalenie oczodołu, przedprzegrodowe zapalenie oczodołu, zakrzepica zatoki jamistej.

Stan zapalny oczodołu jest chorobą, w której przebiegu występuje silny obrzęk oczu, a także wytrzeszcz i zaczerwienienie gałek ocznych. Charakterystyczne dla zapalenia oczodołów jest także bolesność podczas ruchu oczami i obniżone ostrość wzroku. Przedprzegrodowe zapalenie oczodołów polega na opuchnięciu i zaczerwienieniu oczu bez wytrzeszczu; objawia się dodatkowo silnym bólem oczu i gorączką. Z kolei przyczynami zakrzepicy zatoki jamistej oczu są zakrzepy w żyłach mózgu i zatokach opony twardej. Spuchnięte oczy towarzyszą głównym objawom choroby, na które składa się opadanie powieki, nieruchomość gałek ocznych, wytrzeszcz oczu i pogorszona ostrość wzroku.

Masz opuchnięte oczy? Zobacz film i dowiesz się jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem:

Zobacz film: Domowe sposoby na opuchnięte oczy. Źródło: Klinika urody.

Pozostałe przyczyny opuchniętych oczu u dorosłych i u dzieci

Jak podkreślają lekarze, częstymi przyczynami spuchniętych oczu są: uraz, uszkodzenie lub obce ciało znajdujące się we wnętrzu oka, zapalenie powiek, gradówka, owrzodzenie rogówki, choroby tarczycy, guzy i zespół nerczycowy.

Najlepsze sposoby na spuchnięte oczy

W przypadku opuchlizny oczu wywołanej zmęczeniem, pocieraniem lub podrażnieniem warto zastosować okłady z ogórka, krople nawilżające (dostępne bez recepty, tzw. sztuczne łzy), okłady z herbaty, kostek lodu oraz zimnej wody. Jeśli obrzęk wystąpił tylko w jednym oku lub opuchlizna nie ustępuje a wraz z nią widoczne są także inne niepokojące objawy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza okulisty. Bagatelizowanie spuchniętych oczu może doprowadzić do większych i o wiele bardziej dotkliwych powikłań, a w niektórych przypadkach nawet do utraty wzroku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
33
Więcej na temat
Jakie
są objawy alergii pokarmowej u niemowląt? Rozpoznanie uczulenia u najmłodszych
Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowląt? Rozpoznanie uczulenia u najmłodszych
Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem - co powoduje?
Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem - co powoduje?
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Alergia na kurz – objawy i sprawdzone sposoby ich łagodzenia
Alergia na kurz – objawy i sprawdzone sposoby ich łagodzenia
Komentarze (1)
krzysztof
niedoczynność tarczycy bardzo często
Czytaj całość
Nie przegap
Nasiona chia – właściwości i kalorie. Jakie przepisy z szałwii hiszpańskiej? 
Nasiona chia – właściwości i kalorie. Jakie przepisy z szałwii hiszpańskiej? 
Fibromialgia – co to za choroba? Czy można z nią skutecznie walczyć?
Fibromialgia – co to za choroba? Czy można z nią skutecznie walczyć?
Siemię lniane - na zapalenie, chorobę wrzodową i refluks żołądka. Jak przygotować siemię lniane na żołądek?
Siemię lniane - na zapalenie, chorobę wrzodową i refluks żołądka. Jak przygotować siemię lniane na żołądek?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?