Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opuchlizna nóg – co ją powoduje? Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Opuchlizna nóg – co ją powoduje? Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami?

NAN

Fot: chuugo / stock.adobe.com

Opuchlizna nóg często dotyka osób, które mają siedzącą lub stojącą pracę. Przyczyną obrzęku mogą być również problemy z układem krążenia czy choroby układu moczowego. Zawsze należy skonsultować dolegliwości z lekarzem, a domowe sposoby traktować jako uzupełnienie zalecanej terapii.

Obrzęki nóg, nawet jeśli ustępują samoistnie, ale mają tendencję do nawracania, nie mogą być lekceważone. Należy ustalić ich przyczynę, ponieważ mogą być objawem groźnych chorób, jak niewydolność komór serca, zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, niedożywienie czy zaburzenia krążenia żylnego lub limfatycznego.

Opuchlizna nóg przyczyny - zakrzepica żył głębokich

Przyczyny opuchlizny nóg są różne. Niektóre związane są z prowadzonym trybem życia, pracy czy złymi nawykami np. żywieniowymi. Mogą być wywołane zakrzepicą żył głębokich. Jednymi z pierwszych objawów choroby są nagłe skurcze mięśni i dotkliwy ból, który nie ustępuje wraz ze skurczem, ale nasila się przy zginaniu nogi lub naciskaniu na podeszwę.

W przypadku zakrzepicy obrzęk może pojawić się nagle i zazwyczaj nie poddaje się uciskowi. Jest jednostronny i zawsze występuje poniżej utworzonego skrzepu, dlatego często zlokalizowany jest w okolicy kostki, na podudziu lub udzie – w zależności od tego, w którym miejscu doszło do zatoru.

Zakrzepica jest dolegliwością najczęściej diagnozowaną u osób po 40 roku życia. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania znajdują się kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję hormonalną.

Duże obrzęki są łatwo zauważalne, ale mniejsze można przeoczyć, dlatego czasem warto zrobić krótki test. Wystarczy ucisnąć palcem skórę – jeżeli miejsce po ucisku będzie widoczne przez dłuższy czas, oznacza to, że jest już obecny obrzęk.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Opuchlizna nóg – obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny wywołany zastojem limfy może być spowodowany wadami wrodzonymi lub urazem, na skutek którego uszkodzone zostają naczynia chłonne. W zaawansowanych przypadkach jest tak rozległy i może powodować tyle niebezpiecznych komplikacji, że istnieje uzasadniona konieczność amputacji kończyny. Duże, rozległe i utrzymujące się opuchlizny (tzw. słoniowacizna) objawiają się:

  • ciągle powiększającym się obszarem zmienionych tkanek,
  • stwardnieniem skóry,
  • grudkowatymi naroślami,
  • wybrzuszeniami,
  • uczuciem ciężkości kończyn,
  • problemami z poruszaniem kończyną.

W zaawansowanych przypadkach opuchlizny nóg ból pojawia się rzadko, znacznie bardziej uciążliwe są dolegliwości związane z dyskomfortem na skutek unieruchomienia kończyny.

Opuchlizna nóg – leczenie

W każdym przypadku leczenie wymaga określenia przyczyny i wyeliminowania choroby podstawowej. Z opuchlizną nóg można sobie radzić domowymi sposobami, w ramach uzupełnienia terapii, choć domowe sposoby stanowią w zasadzie profilaktykę obrzęków niż leczenie przyczynowe. W przypadku objawów zakrzepicy – napięcia skóry, zaczerwienienia, bólu, nagłego obrzęku, konieczna jest w pierwszej kolejności konsultacja z lekarzem. Zbyt długie zwlekanie z interwencją lekarską może zakończyć się koniecznością amputacji.

Dobre efekty daje trzymanie nóg wyżej, aby krew mogła swobodnie z nich odpływać – w pozycji siedzącej należy je trzymać na dodatkowym stołeczku lub unosić w górę podczas leżenia. W sklepach dostępne są specjalne podpórki, które ułatwiają sypianie z uniesionymi nogami. W niektórych przypadkach dobre efekty dają leki moczopędne, ale ich przyjmowanie zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Podstawą codziennych nawyków powinna być aktywność fizyczna. W przypadku starszych osób konieczne są spacery i bardzo proste ćwiczenia, które angażują mięśnie (głównie łydek) odpowiedzialne za odprowadzanie krwi z powrotem do serca. Chorobie nie sprzyja ucisk spowodowany przez ubrania, stąd zaleca się noszenie np. luźniejszych spodni i skarpet. Nie są wskazane gorące kąpiele, ponieważ skutkują rozszerzaniem się naczyń krwionośnych i zaleganiem w nich krwi. Wskazane jest doustne przyjmowanie substancji zawierających diosminę, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, poprawiając ich napięcie i kondycję.

Miejscowo działają żele i maści na opuchliznę nóg, które zawierają wyciąg z kasztanowca lub arniki – są dostępne w aptece bez recepty. Nasiona lub wyciąg z kasztanowca wzmacniają i uszczelniają naczynia, a jednocześnie zapobiegają powstawaniu żylaków i tzw. pajączków, dzięki zawartej w nich escynie. Substancja ta posiada właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i zapobiega powstawaniu zakrzepów.

Konieczne jest także przestrzeganie odpowiedniej diety, z której przede wszystkim należy wyeliminować sól (zmniejszenie jej spożycia prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi) i dbanie o nawodnienie organizmu. Niewskazane są także produkty nadmiernie przetworzone, np. konserwy.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zioła na opuchliznę nóg

Już tradycyjna chińska medycyna znała zioła na opuchliznę nóg. W takich przypadkach zastosowanie mają przede wszystkim tzw. gorzkie zioła, które poza eliminacją obrzęków pozwalają również pozbyć się wilgoci. Dobre efekty daje picie naparu z korzenia mniszka lekarskiego bądź łopianu. Do sporządzeniu naparu wystarczy łyżeczka suszu z korzenia, którą należy zalać szklanką wody i gotować przez około 10 minut. Po odcedzeniu napój najlepiej pić przed jedzeniem 3 razy dziennie. W terapii opuchlizny stosowany jest również przewiercień chiński, który można spotkać również pod nazwą chai hu. Jest wiele ziół o podobnym działaniu, a wśród nich najczęściej wymieniane są: siedmiopalecznik, nawłoć pospolita, głóg, pietruszka, lubczyk czy pokrzywa.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1008
75
Polecamy
Opuchnięte nogi – jakie mogą być przyczyny?
Co pomaga?
Opuchnięte nogi – jakie mogą być przyczyny? Co pomaga? TVN zdrowie
Opuchnięte kostki u nóg – leczenie, przyczyny i profilaktyka schorzenia
Opuchnięte kostki u nóg – leczenie, przyczyny i profilaktyka schorzenia TVN zdrowie
Zapobieganie żylakom – proste, domowe sposoby
Zapobieganie żylakom – proste, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis