Polub nas na Facebooku
Czytasz: Operacja zmniejszenia żołądka. Poznaj historię pacjenta z otyłością olbrzymią

Operacja zmniejszenia żołądka. Poznaj historię pacjenta z otyłością olbrzymią

Ewa Drzyzga rozmawia z lekarzem o operacjach zmniejszenia żołądka.

Fot. Ewa Drzyzga w programie 36,6 / x-news.pl

Operacje zmniejszenia żołądka polecane są dla pacjentów z otyłością olbrzymią. To osoby tak chore, że diety nie pomagają, a aktywność fizyczna jest niemożliwa. W jaki sposób współczesna medycyna radzi sobie z pacjentami cierpiącymi na otyłość?

Doktor Artur Raiter jest specjalistą z zakresu gastroenterologii. Przeprowadza operacje zmniejszenia żołądka u pacjentów cierpiących na otyłość olbrzymią. Stosuje innowacyjną metodę zmniejszania żołądka, o której więcej dowiecie się z filmu poniżej. Pacjenci po tego typu operacjach mogą odczuwać nudności, nie mieć apetytu, ale są to pożądane skutki uboczne, bowiem po takim zabiegu nie powinno się przesadzać z jedzeniem. Operacje przeprowadzane przez lek. Raitera wykonywane są przez usta. To innowacyjna metoda, na całym świecie jest zaledwie 6 tys. osób po tego typu operacjach.

Warto wiedzieć: Dieta odchudzająca - rodzaje, przepisy i jadłospis

Zobacz film: Na czym polega operacja zmniejszenia żołądka? Źródło: 36,6

Operacja zmniejszenia żołądka może być przeprowadzona na kilka sposobów. Najpopularniejszymi zabiegami bariatrycznymi przeprowadzanymi w Polsce są:

  • założenie opaski żołądkowej. Opaska dzieli żołądek na dwie części - małą (o pojemności około 70 ml) oraz dużą. Dzięki małej objętości pierwszej części pacjent szybko odczuwa sytość. Dzięki tej metodzie można schudnąć około 30 kilogramów w ciągu roku. Minusem tej metody jest to, że pacjenci mogą rozepchnąć opaskę i tym samym żołądek;
  • rękawowa resekcja żołądka to metoda polega na wycięciu większej części żołądka, około 6 centymetrów od dwunastnicy. W żołądku po zabiegu zmieści się około 150 ml i przestanie on wytwarzać grelinę, czyli hormon powodujący łaknienie;
  • by-pass żołądka, czyli metoda polegająca na operacyjnym połączeniu małego żołądka, wytworzonego wcześniej podczas zabiegu, bezpośrednio z jelitem cienkim. Zabieg dedykowany jest dla pacjentów z otyłością olbrzymią;
  • balon żołądkowy - to nie jest docelowa operacja, tylko sposób na utratę masy ciała przed właściwą operacją. Zabieg przeprowadza się u osób z BMI powyżej 60, czyli cierpiących na otyłość skrajnie olbrzymią. Balon ma spowodować utratę masy ciała do poziomu, w którym bezpieczne będzie przeprowadzenie docelowej operacji bariatrycznej.

Poznajcie historie 25-letniego Marcina cierpiącego na otyłość olbrzymią. Pacjent potrafił jeść 6-7 obfitych posiłków dziennie (7-8 kanapek, tłuste mięso, słodycze). Skutki otyłości u Marcina to nadciśnienie, bóle stawów - a w przyszłości: zaburzenia oddechowe, cukrzyca czy miażdżyca. Więcej o jego sytuacji dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Poznaj historie 25 letniego Marcina cierpiącego na otyłość olbrzymią. Źródło: 36,6

Po zabiegu zmniejszenia żołądka przeprowadzanego przez usta pacjent musi trzymać odpowiednią dietę. Na szczęście Marcin ma dla kogo się starać - chciałby w przyszłości grać z synem w piłkę. Podobny zabieg przeszła 31-letnia Marta, która schudła już ponad 30 kilogramów. Jednak po operacji nie wróciła do starej diety i zdecydowanie więcej się rusza. Zabieg operacyjny jest zaledwie początkiem leczenia otyłości. 

Polecamy: Operacja zmniejszenia żołądka – kto może z niej skorzystać i jak wygląda zabieg?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?