Czytasz: Oparzenia 2 stopnia – jak przebiega leczenie? Czy można uzyskać odszkodowanie?

Oparzenia 2 stopnia – jak przebiega leczenie? Czy można uzyskać odszkodowanie?

NAN

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

Oparzenia 2 stopnia uznawane są za poważne uszkodzenia naskórka i skóry właściwej. Mogą powstać np. na skutek oblania się wrzącą wodą, gorącym olejem lub chemikaliami. W ich wyniku pojawiają się obrzęk, zaczerwienienie i często pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Gojenie zależy od stopnia uszkodzenia.

Oparzenia 2 stopnia mogą mieć charakter powierzchowny i głęboki, co decyduje o czasie regeneracji skóry i naskórka. Zazwyczaj goją się do około trzech tygodni i niestety zdarza się, że pozostają po nich blizny.

W jaki sposób dochodzi do oparzeń 2 stopnia?

Oparzenie oznacza uszkodzenie skóry pod wpływem wysokiej temperatury. Szkodliwe działanie dla człowieka ma już temperatura 42°C, ale aby pojawiło się oparzenie, konieczny jest długi czas ekspozycji. W temperaturze 55°C może do niego dojść po 3 minutach, a w 70°C już po sekundzie. Oparzenia 2 stopnia powstają najczęściej po oblaniu się wrzątkiem (np. gorącą herbatą) czy olejem (np. w trakcie smażenia). Mogą je spowodować para wodna (np. z czajnika) lub chemikalia.

Zobacz także: Pierwsza pomoc przy oparzeniach chemicznych i termicznych

Wśród oparzeń drugiego stopnia wyróżnia się powierzchowne (kategoria II A), które obejmują naskórek i część skóry właściwej. W ich wyniku powstaje obrzęk i widoczne jest zaczerwienienie. Zdarza się, że wysoka temperatura powoduje powstanie pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Zmianom na skórze towarzyszy silny ból, a czas gojenia to około 10 do 14 dni.

Oparzenia głębokie (kategoria II B) dotykają naskórka i całej skóry właściwej. Mogą prowadzić do powierzchownej martwicy – skóra jest biała z czerwonymi punktami. W przypadku tego rodzaju urazu nie jest odczuwany aż tak silny ból, ponieważ zostają uszkodzone zakończenia nerwowe. Czas regeneracji skóry trwa nawet do 3 tygodni.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Oparzenia 2 stopnia – leczenie

Leczenie oparzeń uzależnione jest od rodzaju otrzymanej pierwszej pomocy. To, czy pomoc może zostać udzielona w domu, zależy od wielkości uszkodzeń, ale zaleca się aby zawsze obejrzał je lekarz – czasem groźne głębokie rany nie są aż tak bolesne, przez co usypiają czujność poszkodowanego. Przyjmuje się, że oparzenia 2 stopnia, które obejmują mniej niż 10% powierzchni ciała, mogą być opatrzone w domu, zanim poszkodowany uda się do szpitala. Jeżeli są w miejscu przykrytym ubraniem lub jego resztkami, należy je bardzo delikatnie odsłonić, aby nie doprowadzić do rozleglejszych uszkodzeń. Jeżeli materiał mocno przylega do skóry, nigdy nie wolno go zrywać, a jedynie obciąć na około rany i skorzystać z pomocy medycznej. Ważne jest, aby zdjąć wszelką biżuterię, jeżeli np. wrzątek wylał się na dłonie – obrzęk wokół pierścionka może doprowadzić do martwicy.

Oparzenie należy schłodzić, aby zmniejszyć ból i zminimalizować opuchnięcie. Polewa się je w tym celu wodą o temperaturze między 10 a 20°C. Ranę można przykryć jałowym opatrunkiem, przemywając wcześniej skórę w jej okolicy 70% spirytusem, a następnie zastosować leczenie miejscowe w postaci płynów, maści czy sprayów łagodzących objawy i przyspieszających regenerację. Każda niepokojąca zmiana w wyglądzie rany wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Terapia w warunkach ambulatoryjnych polega na zastosowaniu profilaktyki przeciwtężcowej, zwalczaniu zakażenia i ewentualnych przeszczepach skóry, ponieważ nawet oparzenia 2 stopnia powodują blizny.

Oparzenia 2 stopnia – jak usunąć blizny?

Proces leczenia blizn jest długotrwały i nigdy nie daje gwarancji, że całkowicie znikną. Zabiegi pielęgnacyjne należy rozpocząć jak najszybciej, aby ślad po oparzeniu był mniejszy i jaśniejszy, a przez to nie rzucał się tak bardzo w oczy. Celem pielęgnacji nie jest całkowite usunięcie blizny, bo często jest to niemożliwe, a jej zmniejszenie i spłycenie.

Ślady po oparzeniach drugiego stopnia, jeżeli są nie są głębokie i nie zajmują dużej powierzchni, wymagają jedynie stosowania kremów i maści. Zawarte w nich składniki powodują zmiękczenie zmiany i rozluźnienie tkanek bliznowatych. Najlepiej jest, jeżeli preparaty zawierają: alantoinę, heparynę i witaminy A, E i D.

Rozległe, ale również płytkie blizny można poddać zabiegom kosmetycznym, np. peelingowi chemicznemu czy dermabrazji (mechaniczne ścieranie naskórka). Dobre efekty w spłycaniu zmian ma również mikrodermabrazja, która jest mniej inwazyjna niż pozostałe dwa zabiegi.

To Cię zainteresuje

Łańcuch przeżycia w ratownictwie medycznym Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii? Rana cięta, kłuta lub rąbana – pierwsza pomoc w tamowaniu krwotoku

Większe blizny można usuwać za pomocą lasera. Chociaż jest to zabieg zdecydowanie bardziej bolesny, to efekty są widoczne już po 4 tygodniach.

Oparzenie 2 stopnia – odszkodowanie

Zwrot kosztów leczenia lub odszkodowanie za oparzenie 2 stopnia przysługuje tylko wówczas, jeśli poszkodowana osoba posiada ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków w formie osobnej polisy lub aneksu do polisy na życie. Zazwyczaj nie obejmuje ono łagodnych uszkodzeń, ale te bardziej rozległe. Stawki zależne są od stopnia oraz powierzchni obrażenia wyrażonej w %, np. w przypadku uszkodzenia ręki na skutek oparzenia 2 stopnia można otrzymać 7% sumy ubezpieczenia określonego w umowie. Często jednak o wysokości odszkodowania decyduje komisja lekarska.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Więcej na temat
Łańcuch przeżycia w ratownictwie medycznym
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Pozycja Trendelenburga – zastosowanie, odpowiednie ułożenie chorego
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czym jest to groźne schorzenie?