Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oncofertility - metoda, która pozwala zachować płodność
menu
Polub nas na Facebooku

Oncofertility - metoda, która pozwala zachować płodność

Kobieta, która spodziewa się dziecka

Fot :Macbrian Mun / gettyimages.com

Szacuje się, że problemy z zajściem w ciąże może mieć ok. 1,5 miliona polskich par. Oprócz endometriozy czy zespołu policystycznych jajników problemy z płodnością może wywoływać także nowotwór czy też leczenie onkologiczne. Na szczęście choroba nie musi przekreślać szans kobiety na zajście w ciążę.

Szansą na zachowanie płodności dla kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową lub z innego powodu muszą przyjmować leki cytotoksyczne jest oncofertility. To stosunkowa młoda dziedzina medycyny, która pozwala zachować płodność. W Polsce świadomość zagadnienia jest nadal niewielka.

Co to jest oncofertility?

Pojęcie "oncofertility" do medycyny wprowadził prof. Teresa K. Woodruff z Uniwersytetu Northwestern w Chicago. Dziedzina stanowi połączenie medycyny rozrodu, ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i onkologii. Istotą metody jest nie tylko zachowanie narządów rodnych kobiety, ale także wspomaganie rozrodu. W jaki sposób? Metod jest kilka. Aby dać parom szansę na dziecko możliwe jest zamrożenie komórek jajowych w przypadku kobiet, nasienia u mężczyzn, wykonanie procedury in vitro (mrożenie zarodków) lub krioprezerwacji, czyli zamrożenie fragmentu tkanki jajnikowej, którą pobiera się przed rozpoczęciem chemio- lub radioterapii.

Krioprezerwacji - Na czym polega ta metoda?

Krioprezerwacja trwa ok. 45 minut i jest wykonywana z pomocą laparoskopu. Podczas zabiegu lekarz pobiera fragment jajnika (o powierzchni ok. 1 centymetra kwadratowego), a następnie tkanka jajnikowa jest zachowywana. Zdarza się, że jeszcze tego samego dnia pacjentka może opuścić szpital i po krótkiej rekonwalescencji rozpocząć zaplanowane leczenie onkologiczne. Kiedy zostanie zakończone kobieta wraca do ośrodka. Tam, po odmrożeniu pobranej wcześniej tkanki, wszczepia się ją również laparoskopowo w jajnik, z którego wcześniej ją pobrano, a ten zazwyczaj zaczyna działać prawidłowo. Dzięki temu pacjentka ma możliwość zajścia w ciążę. Warto zaznaczyć, że funkcjonalność jajników wraca zazwyczaj na dwa lata. Dzięki metodzie krioprezerwacji i ponownego wszczepiania tkanki zdrowego jajnika do organizmu pacjentek po zastosowaniu terapii gonadotoksycznych, na świecie urodziło się już ok. 160 dzieci.

Zważywszy na fakt, że w naszym kraju procedura nadal uznawana jest za eksperymentalną i nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, obecnie wiemy o trójce dzieci urodzonych w ten sposób w Polsce. Z tego dwoje, które urodziły pacjentki w ośrodku, w którym pracuję – deklaruje prof. Robert Jach.

Zobacz film i dowiedz się, co ma wpływ na płodność człowieka:

Zobacz film: Co wpływa na płodność? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co lekarze wiedzą o oncofertility?

Czy lekarze informują pacjentów o konsekwencjach przechodzenia terapii gonadotoksycznych? Czy wiedza jak zachować płodność i przywrócić ją po zakończeniu leczenia? Choć brak tutaj niestety reprezentatywnych danych, grupa robocza ds. zachowania płodności u chorych onkologicznych Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej przeprowadziła własne badania ankietowe na ten temat.

Z naszych badań wynika, że w szeroko rozumianej grupie docelowej onkologów, ginekologów onkologów, onkologów klinicznych i radioterapeutów świadomość tego zagadnienia istnieje (o metodzie słyszało ponad 50 proc. ankietowanych), zaledwie jednak niecałe 20 proc. lekarzy rozmawiało kiedykolwiek na ten temat z pacjentką – mówi prof. Robert Jach.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
4
Polecamy
Przełomowa metoda leczenia raka uratowała pacjentkę w Gliwicach.
Na czym polega terapia CAR-T cells?
Przełomowa metoda leczenia raka uratowała pacjentkę w Gliwicach. Na czym polega terapia CAR-T cells? Dzień Dobry TVN
Sztuczne zapłodnienie.
Na czym polega ten zabieg i ile to kosztuje?
Sztuczne zapłodnienie. Na czym polega ten zabieg i ile to kosztuje? Dzień Dobry TVN
Naprotechnologia – co to jest i na czym polega?
Naprotechnologia – co to jest i na czym polega? TVN zdrowie
Na czym polega zamrażanie komórek jajowych?
Jakie są wady i zalety tej metody?
Na czym polega zamrażanie komórek jajowych? Jakie są wady i zalety tej metody? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie