Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

kwiat wiesiołka

mat. prasowe 

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Wiesiołek: niepozorna roślina o wielkich możliwościach

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis L.) to pospolita roślina o drobnych, żółtych kwiatach. Jego ojczyzną jest Ameryka Północna i Południowa. Potencjał wiesiołka odkryli już rdzenni Amerykanie, którzy z łodyg i liści rośliny przygotowywali kompresy łagodzące rany, siniaki i stany zapalne na skórze oraz sporządzali napary o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym problemy żołądkowe.

Dzisiaj wiesiołka możemy spotkać w całej Europie i na niektórych obszarach Azji. Roślina o żółtych kwiatach porasta nieużytki, zaniedbane pola i łąki. Co ciekawe, jej kwiaty zamykają się w ciągu dnia, aby rozkwitnąć nocą. Z drobnych i twardych nasion wiesiołka tłoczy się olej o złocistym kolorze i subtelnym, lekko orzechowym smaku. Olej z wiesiołka jest skarbnicą cennych substancji o szerokim spektrum działania na ludzki organizm. Z tego względu znajduje on szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce.

Co kryje w sobie olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka zawiera w sobie przede wszystkim zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT): kwas linolowy i gamma-linolenowy, czyli drogocenne substancje należące do grupy omega-6. Ponadto w złocistym płynie znajdziemy inne kwasy tłuszczowe (na przykład oleinowy, stearynowy i palmitynowy), fitosterole,

witaminy F i E, enzymy, tryptofan, białko z aminokwasami siarkowymi, selen, magnez, cynk, wapń. Bogaty i zróżnicowany skład sprawia, że olej z wiesiołka wykazuje szerokie właściwości prozdrowotne. Może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie.

Właściwości oleju z wiesiołka

Włączenie do swojej codziennej diety oleju z wiesiołka przyniesie organizmowi szereg korzyści. Naturalna substancja wspomaga proces odchudzania. Kwas GLA działa pobudzająco na brunatną tkankę tłuszczową i usprawnia procesy metaboliczne, co ułatwia redukcję kilogramów. Ponadto spożywanie oleju z wiesiołka wspomaga utrzymanie prawidłowej struktury i gęstości skóry, zapobiega utracie wody i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przestrzeni międzykomórkowej. Pozytywne efekty tego zjawiska możemy dostrzec na skórze.

Spożywanie oleju z wiesiołka jest doskonałą profilaktyką chorób układu krążenia. Ponadto codzienne spożywanie oleju z wiesiołka jest doskonałym wsparciem odporności. Stosowany zewnętrznie na skórę uelastycznia ją i odbudowuje barierę hydrolipidową. Specyfik doskonale sprawdzi się w zabiegu olejowania włosów. Nałożony na skórę głowy zmniejsza wydzielanie sebum i wzmacnia cebulki, czego efektem jest zahamowanie wypadania pasm.

Olej z wiesiołka wsparciem kobiecego organizmu

Spożywanie oleju z wiesiołka szczególnie polecane jest kobietom borykającym się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz uciążliwymi objawami menopauzy (przede wszystkim uderzeniami gorąca). Działanie oleju z wiesiołka w tym zakresie zawdzięczamy głównie wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych oraz magnezu. Naturalna substancja zwiększa szansę na zajście w ciążę.

Oleofarm – najlepszy olej z wiesiołka od polskiego producenta

Wybierając olej z wiesiołka do swojej domowej apteczki, lepiej nie zdawaj się na przypadek. Aby czerpać maksimum korzyści z naturalnej kuracji, wybierz olej tłoczony na zimno (pod wpływem wysokiej temperatury płyn traci bardzo dużą ilość drogocennych składników), nierafinowany i niefiltrowany. Z czasem związki znajdujące się w oleju utleniają się, więc data ważności produktu powinna być krótka. Ponadto ważne jest, aby olej przechowywany był i transportowany w odpowiednich warunkach. Wszystkie te wymagania spełniają produkty polskiej marki Oleofarm. W ofercie producenta znajdziesz olej z wiesiołka w dwóch formach: w płynie oraz w kapsułkach. Produkty Oleofarm łączą w sobie wysoką jakość z niską ceną.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
6
Polecamy
Olej z pachnotki do picia i aplikacji zewnętrznej.
Jak działa na organizm?
Olej z pachnotki do picia i aplikacji zewnętrznej. Jak działa na organizm? Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma olej lniany?
Zastosowanie i dawkowanie.
Jakie właściwości ma olej lniany? Zastosowanie i dawkowanie. Dzień Dobry TVN
Jak stosować olej z wiesiołka?
Dawkowanie, efekty, skutki uboczne
Jak stosować olej z wiesiołka? Dawkowanie, efekty, skutki uboczne TVN zdrowie
Ekstrakt i olej z krokosza barwierskiego – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Ekstrakt i olej z krokosza barwierskiego – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie