Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki

Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: fotolia.com

Olej z czarnuszki słynie z wielu zdrowotnych właściwości. Przez wieki sprawdzał się doskonale jako lekarstwo na wrzody. Dodawany do potraw nadaje im swoisty korzenny posmak. Dobrodziejstwa płynące z oleju z czarnuszki są niezliczone.

Efekty stosowania oleju z czarnuszki, zarówno dzięki jego spożywaniu, jak i stosowaniu zewnętrznemu, mogą okazać się zaskakujące. Korzystali z nich już władcy starożytnego Egiptu – stąd inna nazwa specyfiku: złoto faraonów.

Czym jest czarnuszka?

Czarnuszka to oleista roślina, której uprawy najczęściel zlokalizowane są w południowej części Europy. Niemniej hodowana jest także w Polsce. Z nasion tej niezwykłej rośliny tłoczony jest olej o właściwościach zapobiegających m.in. starzeniu się skóry.

Czarnuszka dodawana do potraw wpływa na produkcję żółci, regululuje cykl menstruacyjny, działa rozkurczająco, a nawet odrobaczająco. W przypadku niektórych diet zabraniających stosowania pieprzu czarnuszka może być z powodzeniem stosowana jako jego zastępstwo. Reguluje przy tym pracę układu trawiennego.

Właściwości oleju z czarnuszki

Pozytywne właściwości oleju z czarnuszki są niezliczone, gdyż zawiera on wiele substancji korzystnie wpływających na zdrowie organizmu. Składa się w około 85% ze zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich są: kwas omega 6 – innymi słowy linolowy, omega 9 – oleinowy, i omega 3 – alfa-linolenowy. Olej z czarnuszki zawiera także beta-karoten, sterole roślinne, witaminę E, antyoksydanty, biotynę oraz mikroelementy. Warto zauważyć, że jedynie olej nierafinowany – tłoczony na zimno, charakteryzują zdrowotne właściwości.

Olej z czarnuszki – wpływ na zdrowie

Czarnuszkowy olejek znalazł zastosowanie w leczeniu dolegliwości żołądkowych. Do innych przypadłości leczonych tym olejkiem zalicza się m.in. grypę żołądkową, wrzody i nieżyt żołądka. Badania dowiodły, że najskuteczniejsze działanie olejek z czarnuszki wykazuje w przypadku walki z bakterią Helicobacter pylori, przyczyniającą się do powstawania choroby wrzodowej.

Najistotniejszy związek zawarty w oleju z czarnuszki to tymochinon, będący w zasadzie składnikiem olejku eterycznego samych nasion czarnuszki. Tymochinon powoduje, że olej z nasion czarnuszki charakteryzuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Szacuje się, że działanie przeciwzapalne tego oleju można porównać z przeciwzapalnym działaniem aspiryny. Olej ten chroni także miąższ wątroby i nerek oraz, jak podejrzewają naukowcy, przeciwdziała zachorowaniom na nowotwory.

Kilka lat temu amerykańscy naukowcy podali, że olej z czarnuszki blokował namnażanie komórek rakowych włókniakomięsaka, będącego nowotworem skóry oraz tkanki podskórnej. W 2012 roku grupa egipskich badaczy przeprowadziła badania, z których wynika, że olej z czarnuszki, a konkretnie ekstrakt z tego oleju, przyczynił się do zmniejszenia żywotności komórek nowotworu wątroby. Dwa lata później saudyjscy naukowcy wyprowadzili te same wnioski na temat nasion i oleju z czarnuszki, ale w związku z komórkami raka płuca. Przeprowadzone badania dowiodły również, że olej z czarnuszki działał pozytywnie na komórki raka jelita grubego, raka piersi, białaczki oraz szeregu innych nowotworów.

Olej z czarnuszki w kosmetyce

„Złoto faraonów” jest nie tylko produktem smacznym i zdrowym, ale także korzystnym dla naszego wyglądu. Regularnie aplikowany bezpośrednio na skórę sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne, a te płytsze znikają niemal całkowicie. Pozostawia efekt optycznego napięcia skóry i nadania jej elastyczności.

Olej z czarnuszki polecany jest także osobom ze skłonnością do nadwrażliwości na działanie promieni ultrafioletowych. Przy stosowaniu go na skórę można w niedługim czasie zapomnieć o starzejącej się pod wpływem promieni UV skórze. Zalecany jest jako zamiennik filtra przeciwsłonecznego osobom, które z jakichś względów nie mogą korzystać z chemicznych, aptecznych filtrów.

Włosy również stanowią obszar, który można poddać działaniu oleju z czarnuszki. Olejowanie nim włosów sprawia, że stają się one mocne i błyszczące. Wcierany zmniejsza wypadanie włosów. Dotlenia skórę głowy, przez co poprawia ukrwienie, pobudza cebulki włosów do pracy i wzmacnia je, dostarcza niezbędnych witamin i mikroelementów.

Olejek z czarnuszki wykazuje również działanie polegające na zmniejszeniu cellulitu. Poprawia on napięcie skóry, wzmacnia ją i uelastycznia. Nadaje się do aplikacji na blizny i rozstępy, by zapobiegać powstawaniu dalszych uszkodzeń skóry w obrębie tych miejsc.

Zobacz film: Co wiesz o oleju rzepakowym? Źródło: Wiem co jem

Olej z czarnuszki – przeciwwskazania

Dobrodziejstwo natury, jakim jest olej z czarnuszki, w pewnych sytuacjach może nie mieć zbawiennego wpływu na zdrowie. Do takich sytuacji można zaliczyć niedociśnienie tętnicze, ponieważ czarnuszka ma działanie obniżające ciśnienie krwi.

Po olej z czarnuszki nie powinny także sięgać kobiety w ciąży lub podejrzewające ten stan u siebie. Jak wykazały badania, olejek ma działanie hamujące skurcze. Badanie przeprowadzono na szczurach, jednak mięsień, którego skurcze hamował olejek, to mięśnie macicy. Dlatego olej ten może spowolnić lub całkowicie zatrzymać skurcze macicy, co niekorzystnie wpłynie na przebieg ciąży. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
971
43
Komentarze (0)
Nie przegap
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Prolaktyna – objawy nadmiaru u mężczyzn, sposoby na obniżenie
Prolaktyna – objawy nadmiaru u mężczyzn, sposoby na obniżenie
Skurcze jelit – co je wywołuje? Objawy towarzyszące i sposoby łagodzenia dolegliwości
Skurcze jelit – co je wywołuje? Objawy towarzyszące i sposoby łagodzenia dolegliwości