Polub nas na Facebooku
Czytasz: Od czego zależy wzrost dziecka? Czynniki, pomiary, interpretacja wyników
menu
Polub nas na Facebooku

Od czego zależy wzrost dziecka? Czynniki, pomiary, interpretacja wyników

Mężczyzna mierzy wzrost dziewczynce.

Fot. kali9 / Getty Images

Waga i wzrost dziecka monitorowane są od momentu urodzenia. Pomiarów tego typu dokonuje się podczas indywidualnej oceny rozwoju niemowlaka, jak również w celu porównania go do rówieśników. Siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek to narzędzia pomocne w realizacji tego celu.

Wzrost dziecka powinien być regularnie sprawdzany podczas badaniach okresowych oraz przez rodziców w domu. Stosunek wagi do wzrostu i wieku dziecka jest określony na podstawie fizjologicznych etapów rozwoju, a kontrole pozwalają na wykluczenie bądź wstępne zidentyfikowanie zaburzeń rozwojowych, które mogą wynikać np. z rozwijających się chorób.

Prawidłowy wzrost chłopców i dziewczynek

Wzrost dziecka monitorowany jest od pierwszych chwil życia. Podstawowe parametry ciała, takie jak długość, waga i obwód głowy, odzwierciedlają rozwój noworodka. Bilanse zdrowotne, w tym pomiar ciężaru i długości ciała, powszechnie wykonywane są u dzieci i młodzieży w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat, przy czym wyniki każdego badania nanoszone są na tzw. siatkę centylową. Jest to narzędzie, które pomaga w ocenie równowagi rozwoju fizycznego dziecka pod względem osiągniętego wzrostu i wagi w porównaniu z fizjologicznym etapem rozwoju populacji dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Powstająca krzywa rozwoju dziecka na wykresach siatki centylowej pozwala zaobserwować dynamikę dojrzewania organizmu dziecka. Kiedy rysowane wartości utrzymują się na podobnym poziomie, świadczy to o harmonijnym rozwoju, natomiast brak zmian lub nagły spadek bądź wzrost wyników mogą wskazywać na zaburzenia rozwojowe o różnej etiologii.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Sprawdźcie, czy przyjmowanie hormonu wzrostu jest bezpieczne:

Zobacz film: Czy przyjmowanie hormonu wzrostu jest bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak obliczyć wzrost dziecka za pomocą siatki centylowej?

Na siatce centylowej wykreślone są krzywe linie, czyli centyle, o wartościach: 3, 10, 25, 50, 75, 90, 97. Pokazują, jaki procent dzieci w populacji o określonym wieku i płci osiąga daną wartość masy i długości ciała (w zależności od zaawansowania siatki można również porównać obwód głowy i klatki piersiowej). Na wykresie zaznacza się osiągnięty wiek i wzrost dziecka, przy czym uzyskany punkt na siatce to wynik. Regularnie uzupełniając wykres, można uzyskać krzywą rozwoju fizycznego dziecka. Przykładowo, kiedy waga i wzrost 2-latka wypadają na 30 centylu, oznacza to, że dziecko przewyższa 30% rówieśników tej samej płci pod względem wzrostu i ciężaru ciała, z kolei jest lżejsze i niższe niż 70% pozostałej części tej samej grupy. Podczas interpretacji wyników warto pamiętać, że zbyt wysoki lub zbyt niski centyl nie jest równoważny z lepszą czy gorszą kondycją zdrowia. Pod uwagę należy brać przede wszystkim harmonijność przyrostu parametrów ciała. Systematyczny wzrost i waga dziecka nie oznaczają, że jego rozwój jest wolniejszy lub szybszy w stosunku do rówieśników. Niepokój mogą wzbudzać nieproporcjonalne wyniki, w których obserwuje się wzrosty i spadki centyli, co może alarmować o zaburzeniach rozwojowych, które wymagają bliższego monitorowania. Ostateczną interpretację co do rozwoju dziecka podaje lekarz.

Polecamy: Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu - kalendarz pierwszego roku

Czy pilnujesz wizyt u dziecięcego ortopedy?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Od czego zależy wzrost dziecka?

Wzrost dziecka to indywidualna kwestia, a zarazem wypadkowa wielu czynników endo- i egzogennych. Dominującą rolę w wartości wzrostu odgrywają uwarunkowania genetyczne, czyli płeć i geny, a następnie m.in.:

  • wrodzone wady i choroby genetyczne, nabyte zaburzenia i schorzenia na tle metabolicznym, krążeniowo-oddechowym czy reumatoidalnym. Nadwymiar wysoki lub niski wzrost dziecka może nastąpić również w przebiegu licznych patologii systemu endokrynologicznego i hormonalnego;
  • dieta, czyli sposób żywienia. Za niski wzrost u dziecka odpowiada niezrównoważony jadłospis, ubogi w witaminy, pierwiastki, mikroelementy i składniki budulcowe, które opóźniają przyrost tkanek układu szkieletowego i pobudzanie systemu wydzielniczego oraz zakłócają rozprowadzanie substancji odżywczych po organizmie;
  • aktywność fizyczna – zrównoważony wysiłek stymuluje układ nerwowy, mięśniowy, kostny i hormonalny, z kolei nadmierna aktywność może prowadzić do przeciążeń, szybszego zużywania kości i chrząstek oraz spowolnić tempo wzrostu.

O tym, jaki wzrost osiągnie dziecko, może decydować status społeczny i sytuacja ekonomiczna rodziny. Ponadto istotne są: ilość stresu, tempo życia, jakość odpoczynku, zaspokajanie potrzeb materialnych i niematerialnych, warunki środowiskowe, a także dostęp do opieki medycznej.

Wzrost dziecka a wiek

Pierwszy dynamiczny przyrost długości ciała przypada na okres niemowlęcy. Przeciętny wzrost niemowlaka to około 50 cm, wzrost dziecka rocznego to blisko 75–77 cm, a 3-latka – blisko 96–98 cm. Dziecko do 6 lat rośnie średnio 6–7 cm na rok. W wieku szkolnym to tempo maleje, przy czym należy pamiętać, że płci różnią się ze względu na uwarunkowania hormonalne, czyli tempo dojrzewania płciowego. Dziewczęta kończą rosnąć około 18 roku życia, z kolei chłopcy blisko 20 roku życia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
5
Polecamy
Siatki centylowe.
Jak je odczytywać?
Do czego służą?
Siatki centylowe. Jak je odczytywać? Do czego służą? TVN zdrowie
Jak właściwie oszacować rozwój dziecka w oparciu o siatki centylowe?
Jak właściwie oszacować rozwój dziecka w oparciu o siatki centylowe? Dzień Dobry TVN
Kalkulator wzrostu niemowlaka, czyli jak określić wzrost i wagę dziecka po urodzeniu
Kalkulator wzrostu niemowlaka, czyli jak określić wzrost i wagę dziecka po urodzeniu Dzień Dobry TVN
Jak obliczyć BMI dla dzieci i dlaczego jest to ważne?
Jak obliczyć BMI dla dzieci i dlaczego jest to ważne? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki