Polub nas na Facebooku
Czytasz: Obrzęk – dlaczego powstaje? Co oznacza obrzęk ciastowaty i tłuszczowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Obrzęk – dlaczego powstaje? Co oznacza obrzęk ciastowaty i tłuszczowy?

NAN

Fot: kamolrat / stock.adobe.com

Obrzęk pojawia się jako skutek zaburzeń procesów związanych z transportem wody w organizmie człowieka. Występuje, kiedy w tkankach zaczyna się gromadzić nadmiar płynów, co jest szczególnie charakterystyczne w przypadku kobiet i aktywności estrogenów, zwłaszcza przy antykoncepcji hormonalnej.

Obrzęk może sygnalizować, że w organizmie zachodzą niepokojące zmiany. W związku z tym nie należy go lekceważyć i zawsze starać się ustalić jego przyczynę. Źródeł tzw. zatrzymywania się wody w organizmie należy też upatrywać w nieodpowiedniej diecie, zwłaszcza w spożywaniu znacznych ilości soli.

Obrzęk – co oznacza dla organizmu?

Przede wszystkim obrzęk negatywnie wpływa na pracę układu krwionośnego – może doprowadzić do stanu zapalnego w żyłach, który zwiększa ryzyko niebezpiecznej dla zdrowia zakrzepicy. Poza działaniem hormonów wpływ na zatrzymywanie wody ma także nadmiar spożywanego alkoholu oraz siedzący tryb życia. Ponadto mało kto zdaje sobie sprawę, że przyczyną takiego stanu są stosowane na co dzień kosmetyki i detergenty. W przypadku braku aktywności fizycznej obrzęk pojawia się już jako skutek zaburzeń krążenia.

Gromadzenie się płynów w różnych częściach ciała jest procesem, który nie powoduje bólu.

Obrzęk twarzy

Obrzęk twarzy może być wynikiem działania hormonów, głównie estrogenu, w związku z przyjmowaną antykoncepcją hormonalną lub zbliżającą się menstruacją. Bardzo często jego przyczyną są urazy np. pobicia, uderzenia czy pogryzienia (przez owada lub większe zwierzę). Może być zarówno wynikiem alergii, jak i problemów stomatologicznych. W takich przypadkach charakterystyczne jest jego ustąpienie po ustaleniu i wyeliminowaniu przyczyny.

Opuchlizna i obrzęk twarzy mogą świadczyć również o rozwijających się chorobach, najczęściej nerek – np. zespołu nerczycowego (następuje wtedy wzmożone wydalanie białek z moczem). Zmiany są szczególnie widoczne w okolicach powiek. Zatrzymanie wody w tkankach występuje również w przypadku niedoczynności tarczycy lub nadczynności nadnerczy.

Czym jest obrzęk lipidowy? Co to za choroba? Sprawdźcie na filmie:

Zobacz film: Obrzęk lipidowy - co to za choroba? Źródło: Dzień Dobry TVN

Obrzęk obwodowy

Gromadzenie się płynów w stopach, kostkach czy nogach nazywane jest obrzękiem obwodowym, który nie powoduje bólu, chyba że dochodzi do niego na skutek urazu. Jest to częsta przypadłość osób starszych. Sprzyja jej nadwaga, unieruchomienie, stanie przez dłuższy czas, a także przyjmowanie niektórych hormonów, antydepresantów, leków na nadciśnienie i sterydów oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli tzw. NLP.

Zobacz także: Domowe sposoby na zatrzymanie wody w organizmie – czy wystarczy odpowiednie nawadnianie organizmu? 

Obrzęk łydek i nóg jest przypadłością kobiet w ciąży, ale może do niego dochodzić również na skutek niebezpiecznych zmian, jak np. pojawienie się skrzepu w nodze lub przy zakażeniu w obrębie kończyn czy niewydolności żylnej. W niektórych przypadkach opuchlizna świadczy o obrzęku limfatycznym, zapaleniu osierdzia czy marskości wątroby.

W przypadku zmian, które są następstwem prowadzonego trybu życia lub pracy, najlepsze efekty daje zmiana nawyków i wdrożenie aktywności fizycznej do codziennego planu dnia. Jeżeli możliwą przyczyną pojawiających się obrzęków jest choroba, niezbędna jest konsultacja lekarska.

Obrzęk limfatyczny

Na skutek gromadzenia się nadmiaru płynów w tkance i skórze może dojść do tzw. obrzęku limfatycznego. Najczęściej dotyka kończyn i może być zmianą wrodzoną, która wynika z zaburzeń rozwoju układu limfatycznego. Występuje również jako następstwo leczenia nowotworów, np. operacyjnego usunięcia zmiany (zwłaszcza w przypadku mastektomii lub operacji usunięcia organów rodnych u kobiet) bądź występuje jako powikłanie po radioterapii. Powoduje go też sam rozrost guza nowotworowego. Jego przyczyną mogą być również urazy, zabiegi chirurgiczne, infekcje bakteryjne, a także (jak w większości przypadków) brak aktywności ruchowej. Jeżeli ten typ opuchlizny występuje przewlekle, może prowadzić do zmian troficznych skóry, zwłóknień, rozwoju stanów zapalnych, a także słoniowacizny.

Obrzęk tłuszczowy – lipidowy

Obrzęk lipidowy jest przewlekłą chorobą tkanki podskórnej, która dotyka wyłącznie kobiet i nasila się wraz z wiekiem. Często jest określany jako bolesność tłuszczowa i ma charakter dziedziczny. Najczęściej tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach ud i podudzi.

Osoby ze zdiagnozowaną lipidozą nie mogą sobie poradzić z wyszczuplaniem dolnych partii ciała tradycyjnymi metodami odchudzającymi. W wyniku choroby powstaje efekt zaburzający właściwe proporcje ciała, ponieważ przy nawet bardzo szczupłej jego górnej części, dolna połowa wygląda jak „wzięta” od innej osoby.

Obrzęk dłoni, łydek lub kończyn a odwodnienie

Jeżeli organizm wykazuje tendencje do gromadzenia wody, należy pamiętać, że obrzęk dłoni lub kończyn może być następstwem zaburzeń gospodarki elektrolitowej. W takich przypadkach trzeba przede wszystkim dbać o codzienne spożywanie właściwej dla organizmu dawki wody. Dobre efekty daje też dieta bogata w białko i potas, czyli włączenie do posiłków chudego mięsa, twarogu oraz zielonych warzyw. Kluczową rolę odgrywa aktywność fizyczna.

Leczenie obrzęków wspomagają dostępne bez recepty maści i żele do miejscowego stosowania, które uszczelniają naczynia. Podobny efekt dają rajstopy lub pończochy przeciwuciskowe.

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
22
Polecamy
Obrzęk nóg – jak sobie radzić z opuchniętymi nogami przy chorobie nowotworowej?
Obrzęk nóg – jak sobie radzić z opuchniętymi nogami przy chorobie nowotworowej? TVN zdrowie
Opuchlizna nóg – co ją powoduje?
Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami?
Opuchlizna nóg – co ją powoduje? Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami? TVN zdrowie
Za co odpowiada woda w organizmie?
Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć
Za co odpowiada woda w organizmie? Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć Dzień Dobry TVN
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości.
Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości. Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis