Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy, przyczyny i leczenie nerwicy natręctw (anankastycznej)

Objawy, przyczyny i leczenie nerwicy natręctw (anankastycznej)

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta leżąca na kozetce u psychiatry

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Przyczynami nerwicy natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego) są: surowe wychowanie, nierozwiązane konflikty oraz przebycie traum w dzieciństwie. Osoby chore mają też mniejsze stężenie serotoniny w mózgu. Objawy nerwicy natręctw to uporczywe myśli, urojenia i zachowania, które utrudniają życie choremu. Leczenie choroby polega na psychoterapii poznawczo-behawioralnej, a w cięższych przypadkach podaje się leki przeciwlękowe.

Nerwica natręctw (anankastyczna) to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które cechuje się natrętnymi myślami i zachowaniami, którym towarzyszy lęk. Chorzy doświadczają też depresji, derealizacji oraz autoagresji. Nerwica natręctw pojawia się równie często u kobiet i mężczyzn. Najczęściej występuje pomiędzy 15. a 22. rokiem życia.

Nerwica natręctw - przyczyny

Nie można ustalić bezpośrednich przyczyn powstania nerwicy natręctw, ponieważ na chorobę wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Jednak większość osób chorych na to zaburzenie była w dzieciństwie bardzo surowo wychowywana.  Ich rodzice kładli duży nacisk na skrupulatność i nadmierną higienę podczas wielu prostych czynności z życia codziennego. Gdy dziecko nie wykonało wszystkich poleceń to było surowo karane. Tak więc w dorosłym życiu zaniechanie prostych rytuałów dnia codziennego wiąże się z lękiem przed konsekwencjami. Taka osoba wykonuje wiele absurdalnych czynności, które przynoszą jej ukojenie na krótką chwilę.

Na nerwicę natręctw często zapadają też ludzie, którzy w dzieciństwie przeżyli traumy, np. śmierć bliskiej osoby lub wykorzystywanie seksualne. Powtarzające się myśli i zachowania pozwalały im nie myśleć o trudnych doświadczeniach, co mogło przełożyć się na dorosłe życie.

Duże znaczenie na rozwój zaburzenia mają też nierozwiązane konflikty z dzieciństwa. Dzieci, które musiały robić rzeczy wbrew swojej woli, naprzeciw swoim potrzebom często "rekompensują" to sobie różnymi typami nerwicy. Zbyt wygórowane wymagania i oczekiwania rodziców również przyczyniają się do rozwoju zaburzenia. Sama atmosfera w domu rodzinnym również może wpływać na powstanie nerwicy natręctw.  Gdy rodzice cechują się uległością, zmiennością lub egocentryzmem, to przyczyniają się do rozwoju różnych zaburzeń u dziecka. 

Odkryto też, że osoby chore na nerwicę natręctw mają mniejsze stężenie serotoniny - jednego z podstawowych neuroprzekaźników w mózguPotwierdza to fakt, że zwiększenie poziomu tej substancji w mózgu pacjenta poprawia jego stan. Nerwica anankastyczna częściej występuje u kobiet ciężarnych lub zaraz po porodzie.

Proces powstawania nerwicy natręctw

Nerwica natręctw na wstępie objawia się obsesją i lękiem. Osoba chora boi się, że kontakt z pewnymi rzeczami lub niewykonanie określonych czynności będą miały dla niej tragiczne skutki. Na przykład chory obawia się, że dotknięcie ścierki może mu poważnie zaszkodzić. Po przypadkowym kontakcie, wpada w histerię i szuka natychmiastowej opcji niwelowania lęku. 

Zaczyna więc myć ręce, aby zapobiec urojonym skutkom kontaktu ze ścierką. Z biegiem czasu osoba ta myje dłonie po dotknięciu coraz większej ilości przedmiotów, które są uważane przez nią za skażone. W ten sposób tworzy się błędne koło, które będzie zwiększać swój zasięg, co znacznie utrudnia normalne życie.

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Nerwica natręctw - objawy

Wyżej wspomniany mechanizm cechuje się dużą powtarzalnością, która skutkuje objawami somatycznymi, takimi jak bóle całego ciała, potliwość oraz drżenie rąk. Chory czuje niezwykle silny przymus wykonywania tych czynności, chociaż zdaje sobie sprawę z ich absurdalności.

Same natręctwa dotyczą najczęściej przemocy, seksualności, dążenia do porządku, lęku o własne zdrowie, nadmiernej higieny lub obawy o poprawne wykonanie wszystkich czynności.

Nerwica natręctw jest też związana z obniżonym nastrojem, napięciem wewnętrznym oraz silnym uczuciem stresu. Z zewnątrz ludzie dotknięci tym zaburzeniem wyglądają na spiętych i "spętanych". Mają jednostajną intonację i ubogą mimikę. Czują się bezradni w konfrontacji z tym zaburzeniem. 

Dodatkowo cierpienie zwiększa fakt, że wykonywane czynności są sprzeczne z ich wartościami oraz przekonaniami (np. religijnymi). Pacjenci niechętnie opowiadają o swojej chorobie i dopiero po dłuższym czasie są w stanie wyjawić to swojemu lekarzowi. Nieleczona nerwica natręctw myślowych będzie się rozwijać do momentu, gdy chory nie będzie w stanie utrzymywać kontaktu z ludźmi ani wykonywać regularnej pracy. Zaburzenie to będzie wymagało od niego spędzania praktycznie całego dnia na robieniu przymusowych czynności, nawet kosztem obrażeń ciała.

Nerwica natręctw - diagnostyka i leczenie

Aby zdiagnozować nerwicę natręctw, należy stwierdzić, że myśli i zachowania przynależą do chorego, a jego próby przeciwdziałania temu są bezskuteczne. Co więcej, objawy te pojawiają się przynajmniej godzinę dziennie w ciągu ostatnich dwóch tygodni i są dla niego nieprzyjemne. Leczenie nerwicy natręctw polega na regularnych wizytach w gabinecie psychoterapeutycznym. Najbardziej skuteczna jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która bazuje na zmianie schematów myślowych.

Badania wykazały, że około 80% pacjentów anankastycznych, leczonych tą metodą, odczuwa znaczną poprawę jakości życia. W przypadku silnych objawów, które utrudniają życie choremu podaje się leki przeciwlękowe z grupy SSRI (selektywny wychwyt zwrotny serotoniny). Wadą stosowania tej terapii jest możliwość występowania licznych skutków ubocznych, takich jak drażliwość lub senność. Niezwykle istotne jest, aby łączyć terapię lekową z psychoterapią, ponieważ samo łagodzenie objawów nie wystarczy,

Zobacz film: Życie z nerwicą natręctw. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Więcej na temat
Złe samopoczucie psychiczne w ciąży - depresja ciążowa, nerwica i stres
Nerwica histeryczna i neurastenia - objawy, diagnoza i leczenie
Ból i sztywność karku – objawy poważnej choroby, nerwicy czy niewłaściwej pozycji?
Lęk wysokości (Akrofobia) – na czym polega, przyczyny, jak go pokonać? 
Komentarze (0)
Nie przegap
Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Hipotetyczna choroba X uwzględniona przez WHO na liście śmiertelnych zagrożeń dla ludzkości
Pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii komunikującego się z telefonem komórkowym
Woda gasi nie tylko pragnienie. Dlaczego warto ją pić?
Przesilenie wiosenne, czyli syndrom zmęczenia wiosennego. Jak poprawić samopoczucie? 
Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu Reklama