Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy owsików – jak rozpoznać owsiki u dzieci i u dorosłych?

Objawy owsików – jak rozpoznać owsiki u dzieci i u dorosłych?

NAN

Fot: Kateryna_Kon / fotolia.com

Objawy owsików obserwuje się głównie wśród dzieci. Najpowszechniejszym z nich jest świąd w okolicach odbytu. Owsica – choroba wywoływana przez te pasożyty – może wpływać na rozwój maluchów. Jej leczenie nie jest na szczęście skomplikowane i charakteryzuje się wysoką skutecznością.

Objawy owsików u dziecka zwykle nasilają się wieczorem i w nocy. Powodują rozdrażnienie i znacznie obniżają komfort życia. Do zarażenia może dojść praktycznie wszędzie – najczęściej maluchy mają kontakt z jajami pasożyta w przedszkolu. Chorobie sprzyja przede wszystkim nieutrzymywanie właściwej higieny.

Owsiki: objawy u dziecka

Najpowszechniejszym objawem owsicy jest uporczywe swędzenie w okolicach krocza. Jest ono związane z przemieszczaniem się samic, które w godzinach nocnych ruszają w kierunku odbytu, aby złożyć jajeczka poza ciałem człowieka. Nieprzyjemne odczucia zmuszają dzieci do drapania, a w ten sposób jajeczka z larwami zostają przeniesione na przedmioty, z którymi dziecko ma kontakt. Zwykle, na skutek dotykanie dłońmi okolic ust, dochodzi również do ponownego zarażenia i rozwijania się kolejnych pasożytów. Świąd może wpływać na problemy z zasypianiem. Do innych objawów owsików należy m.in. rozdrażnienie, problemy z koncentracją, bóle brzucha i głowy, sporadycznie także moczenie nocne oraz zgrzytanie zębami, jednak te objawy mogą świadczyć o innych jednostkach chorobowych. U dziewczynek swędzenie czasami występuje również w okolicach pochwy – samice mogą się do niej przedostawać i tam składać jajeczka. Wiąże się to z ryzykiem stanu zapalnego tego organu. Objawów owsików u dziecka nie należy bagatelizować – zaawansowana owsica może prowadzić nawet do zaburzeń rozwoju psychicznego i fizycznego. Pasożyty mogą również bytować w wyrostku robaczkowym i przyczyniać się do powstania jego stanu zapalnego.

Objawy owsików u dorosłych

Chociaż zdecydowana większość chorych na owsicę to dzieci, cierpią na nią również osoby dorosłe. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim bliscy chorujących dzieci, ponadto zagrożeni są także nauczyciele, pracownicy przedszkoli, szpitali i przychodni. Objawy owsików u dorosłych są takie same jak u dzieci, jednak są znacznie mniej nasilone, a czasami trudne do zauważenia, co zwykle opóźnia podjęcie leczenia.

Owsiki: sposoby zarażenia

Do zarażenia owsicą może dojść niemal wszędzie. Jajeczka przenoszą się przez przedmioty codziennego użytku, a zwłaszcza bieliznę, ręczniki i pościel. Ryzyko ich przeniesienia znacznie zmniejsza więc utrzymywanie odpowiedniej higieny. Owsica przenosi się także drogą oddechową – jaja mogą osiadać w kurzu i przenosić się z nim do organizmu człowieka. W domu, w którym przebywa osoba chora, należy częściej sprzątać i wycierać na mokro podłogi oraz meble. Dzieci zarażają się najczęściej podczas jedzenia nieumytych owoców oraz dotykania okolic ust brudnymi rękami.

Leczenie owsików

Leczenie owsików opiera się na nieskomplikowanej farmakoterapii, która zwykle gwarantuje osiągnięcie szybkich efektów. W zależności od wybranego preparatu, tabletki należy przyjąć ponownie po upływie kilku tygodni, aby zapobiec możliwości powtórnego zakażenia. Trzeba pamiętać również o tym, że terapii powinni poddać się wszyscy domownicy osoby chorej. Ważną częścią leczenia jest zadbanie o higienę, ponieważ jajeczka mogą przetrwać w najbliższym otoczeniu człowieka. Należy wyprać bieliznę i pościel, ręczniki warto z kolei wygotować. Dokładnie umyć trzeba również zabawki, zwłaszcza te, które są wynoszone na podwórko. W leczeniu owsików u dzieci przydatne jest także podmywanie okolic krocza ciepłą wodą z mydłem, a następnie delikatne osuszanie skóry. Nie tylko pomaga to zwalczyć pasożyty, ale daje także poczucie ulgi i łagodzi podrażnienia. Chorzy powinni także często myć ręce, obowiązkowo po każdym skorzystaniu z toalety, dotknięciu deski klozetowej czy papieru toaletowego. Należy zwracać dzieciom uwagę na obgryzanie paznokci oraz mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem.

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dieta podczas leczenia owsików

Duży wpływ na leczenie owsików ma także dieta. Pasożyty żywią się przede wszystkim węglowodanami, więc zmniejszenie ilości spożywanych słodyczy okazuje się dużym wsparciem dla leków. Warto zastąpić je suszonymi owocami, które pomagają w przywróceniu właściwej flory bakteryjnej w jelitach. Oprócz tego w jadłospisie należy uwzględnić produkty o dużej zawartości błonnika. W diecie powinno znaleźć się razowe pieczywo, kasza, warzywa i owoce. Regulują one pracę jelit i przewodu pokarmowego, przyspieszają metabolizm, stabilizują gospodarkę tłuszczową i węglowodanową, a to znacznie przyspiesza walkę z pasożytami i wpływa na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Warto sięgnąć także po sprawdzone domowe sposoby na owsiki. Świetne działanie przeciwpasożytnicze oraz antybakteryjne wykazuje czosnek, który powinien zostać uwzględniony w diecie. Odrobaczanie wspomaga spożywanie buraków, marchwi i pestek z dyni. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi profesjonalnej terapii, zaleconej przez lekarza, a zmiany w diecie mogą jedynie wspomóc proces leczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
0
Polecamy
Zaparcia u niemowląt – domowe sposoby na zatwardzenia u najmłodszych
Zaparcia u niemowląt – domowe sposoby na zatwardzenia u najmłodszych Dzień Dobry TVN
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować? Dzień Dobry TVN
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych TVN zdrowie
Leczenie owsików. Sprawdzone sposoby na pozbycie się pasożytów
Leczenie owsików. Sprawdzone sposoby na pozbycie się pasożytów TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany