Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy i leczenie zwyrodnienia. Co jeść, by złagodzić nasilenie zmian zwyrodnieniowych?
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy i leczenie zwyrodnienia. Co jeść, by złagodzić nasilenie zmian zwyrodnieniowych?

Kobieta podczas wizyty u ortopedy

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Zwyrodnienie to termin odnoszący się do zaburzeń struktury i funkcjonowania konkretnego narządu wewnętrznego lub partii ciała. Zmiany zwyrodnieniowe często dotykają stawów (np. kolanowego) i siatkówki oka (tzw. zwyrodnienie siatkówki).

Dawniej zwyrodnienie diagnozowano głównie u osób starszych, ale obecnie problem ten dotyka ludzi młodszych. Jednym ze sposobów zmniejszenia progresji choroby jest odpowiednia dieta i higieniczny tryb życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny

Zwyrodnienie stawów jest określane również mianem choroby zwyrodnieniowej stawów. Schorzenie to rozwija się najczęściej w dłoniach, stopach, kręgosłupie oraz dużych stawach poddanych silnemu naciskowi, takich jak kolanowe i biodrowe.

Główną przyczyną zwyrodnienia jest podeszły wiek oraz towarzyszące mu zużycie stawów, które jest naturalnym i nieodłącznym elementem procesów starzenia zachodzących w organizmie człowieka. Stopień zaawansowania zmian nie jest taki sam u wszystkich osób – niektóre czynniki mogą przyspieszyć lub nasilić ich powstawanie. Najważniejsze z nich to:

  • praca fizyczna wymagająca podnoszenia dużych ciężarów lub wykonywania forsownych ruchów,
  • wrodzone predyspozycje do rozwoju zmian zwyrodnieniowych,
  • płeć żeńska – kobiety są bardziej podatne na zwyrodnienie stawów niż mężczyźni,
  • przebyte urazy i kontuzje w obrębie stawów,
  • nadwaga i otyłość – obecność dodatkowych zbędnych kilogramów stanowi obciążenie dla układu kostno-stawowego,
  • siedzący tryb życia,
  • dieta uboga w składniki odżywcze.

Zwyrodnienie stawów – objawy

Przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów różni się u poszczególnych osób – czasem objawy są niespecyficzne, ponadto zdarza się, że w początkowym stadium rozwoju schorzenie nie wywołuje żadnych niepokojących dolegliwości.

Najczęstszymi symptomami zwyrodnienia są ból i tkliwość w obrębie stawu dotkniętego chorobą. Dolegliwości nasilają się podczas aktywności fizycznej i ustępują w trakcie odpoczynku. Przy długotrwałym braku ruchu pojawia się sztywność stawu, a u niektórych osób występuje dyskomfort przy zmianach pogody.

Podczas poruszania partią ciała, w której znajduje się staw dotknięty zmianami zwyrodnieniowymi, można czasem usłyszeć trzeszczenie. Gdy schorzenie wejdzie w bardziej zaawansowane stadium rozwoju, obecność stanu zapalnego i bólu może utrudniać poruszanie się, a nawet uniemożliwić wykonywanie ruchu.

Zwyrodnienie stawów – dieta

Objawy zwyrodnienia stawów rąk lub nóg mogą dać się mocno we znaki, zwłaszcza gdy zmiany są coraz bardziej zaawansowane. Jeśli osoba dotknięta problemem zapalenia kości i stawów odżywia się niezdrowo, stan zapalny w obrębie stawu pojawi się wcześniej, a ilość enzymów niszczących kolagen i inne białka niezbędne do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej będzie większa. Tempo rozwoju schorzenia można zmniejszyć dzięki modyfikacji diety.

W codziennym jadłospisie muszą pojawić się wartościowe, bogate w składniki odżywcze produkty: świeże warzywa i owoce (bogate źródło przeciwutleniaczy), zioła, zielona herbata, naturalne probiotyki (kefir, jogurt), ryby morskie (dostarczają kwasów omega-3), pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, orzechy i nasiona, oliwa z oliwek oraz rośliny strączkowe. Zawarte w nich składniki odżywcze, mineralne i witaminy wzmacniają układ odpornościowy i pomagają zmniejszyć stan zapalny tkanek.

Dodatkową zaletą zdrowej diety jest fakt, iż sprzyja ona zachowaniu prawidłowej masy ciała.

Zwyrodnienie stawów – leczenie

Lek, który zatrzymałby postęp choroby i cofnął zmiany, które zaszły w stawie do momentu rozpoznania zapalenia kości i stawów, jeszcze nie powstał. Jak zatem leczyć zwyrodnienie stawów? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową masę ciała, aby uchronić stawy przed nadmiernym obciążeniem. Następnie warto rozsądnie zaplanować aktywność fizyczną – osoby dotknięte zwyrodnieniem stawu potrzebują wprawdzie ruchu (tu pomocne będą specjalne ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę), ale nie powinny zaniedbywać także odpoczynku. Gdy pojawia się ból, można skorzystać z naprzemiennych gorących i zimnych okładów lub sięgnąć po leki przeciwbólowe. Wśród leków na zwyrodnienie stawów znajdują się steroidy, ale stosuje się je pod nadzorem i w ściśle określonych dawkach, ze względu na ryzyko powikłań. W ciężkich przypadkach zmiany zwyrodnieniowe są leczone operacyjnie.

Zwyrodnienie siatkówki – objawy

Zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka to powszechne zjawisko u osób po 60 roku życia. Jego pierwszymi objawami są zwykle pogorszenie jakości widzenia i obecność ciemnego, niewyraźnego kształtu w samym jego centrum. Z czasem ten punkt powiększa się i ciemnieje. Osoby dotknięte problemem zwyrodnienia siatkówki doświadczają również osłabienia lub zmian w percepcji kolorów.

Zwyrodnienie siatkówki – leczenie

Zwyrodnienie w oku to schorzenie, na które obecnie nie ma skutecznego lekarstwa, ale postęp choroby można zwolnić i tym samym zapobiec rozwojowi poważnych ubytków w polu widzenia. W leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej oka stosuje się leki blokujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych w oczach i wyciek z nieprawidłowych naczyń, których obecność powoduje zmiany zwyrodnieniowe: witaminę A, luteinę oraz terapię laserową.

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
105
18
Polecamy
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości.
Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości. Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna Dzień Dobry TVN
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych i rąk.
Objawy i metody leczenia 
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych i rąk. Objawy i metody leczenia  TVN zdrowie
Reumatyzm – powszechne objawy choroby.
Jak je rozpoznać?
Reumatyzm – powszechne objawy choroby. Jak je rozpoznać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?