Polub nas na Facebooku
Czytasz: Endometrioza a ciąża -  wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie
menu
Polub nas na Facebooku

Endometrioza a ciąża -  wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie

NAN

Fot: Zffoto / fotolia.com

Endometrioza zakłóca działanie układu rozrodczego, może uniemożliwiać zapłodnienie i grozi poronieniem. Objawy endometriozy to m.in. ból przy stosunku i bardzo bolesne miesiączki. Leczenie przerostu endometrium polega na stosowaniu farmakologii i chirurgii.

Symptomy podobne do objawów endometriozy mogą wywoływać torbiele i guzki jajnika. Oprócz bólu i krwawienia pomiędzy miesiączkami odczuwane są zwykle dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia i biegunki, uczucie pełności, w przypadku torbieli i guzów mogą pojawić się też nudności i wymioty.

Endometrioza a ciąża – wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie

Zależność endometrioza a ciąża jest istotna – przerost endometrium może prowadzić do niepłodności. Objawy endometriozy w ciąży stają się łagodniejsze, a choroba nie postępuje. Dzieje się tak dzięki temu, że organizm kobiecy w ciąży nie podlega prawom cyklu miesiączkowego. Remisja choroby trwa też w okresie karmienia piersią.

Przerost endometrium upośledza funkcjonowanie układu rozrodczego, jeśli ogniska endometriozy są w jajnikach, jajowodach i na szyjce macicy. Choroba może zablokować jajowody, uszkodzić jajniki i powodować zrosty i blizny. W ten sposób fizycznie uniemożliwia zapłodnienie.

Rozwiązaniem w endometriozie jest in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Przed implantacją zarodka lekarz podejmuje decyzję o leczeniu endometriozy, by zwiększyć szansę na zagnieżdżenie zarodka i donoszenie ciąży. Możliwa jest też ciąża naturalna przy endometriozie, jednak przerost endometrium sprzyja poronieniu. Kobiety z endometriozą mogą zajść w naturalną ciążę i bezpiecznie urodzić, jeśli stopień choroby nie jest wysoki. Na internetowym forum o endometriozie można zapoznać się z historiami kobiet, które mimo przerostu endometrium próbują zajść w ciążę i opisują kolejne etapy leczenia.

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Objawy endometriozy: długie, obfite i bolesne miesiączki, ból podczas stosunku

Najczęściej endometriozą dotknięte są kobiety w przedziale wiekowym od 25. do 45. roku życia. Objawy przerostu endometrium to:

  • obfite, długie i bardzo bolesne miesiączki,
  • ból podczas stosunku,
  • plamienia międzymiesiączkowe,
  • ból podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych,
  • ból w krzyżu,
  • czasem biegunki i zaparcia oraz wzdęcia
  • problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem.

Endometrioza wymaga leczenia, ponieważ choroba rozprzestrzenia się na inne tkanki w organizmie. W wyniku tego pojawiają się kolejne objawy endometriozy – bóle w jamie brzusznej i zmęczenie.

Dotkliwe są dolegliwości bólowe przy endometriozie, ponieważ komórki błony śluzowej macicy niezależenie od tego, gdzie się znajdą, złuszczają się i krwawią.

Endometrioza jajnika często ma postać torbieli. Jest to jeden z rodzajów torbieli w przebiegu endometriozy. Znajdują się w niej komórki śluzówki macicy, a także krew menstruacyjna. Torbiel endometrialna powiększa się z każdym cyklem miesiączkowym. Może pęknąć, wylewając zawartość do organizmu i stwarzając ryzyko zapalenia otrzewnej i krwotoku wewnętrznego. Objawem torbieli endometrialnej jajnika jest też ból podczas oddawania moczu i wydalania kału.

Endometrioza - sprawdź swoją wiedzę na temat choroby

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Co to jest endometrioza, jakie są jej przyczyny i metody wykrywania?

Co to jest endometrioza? To migracja endometrium poza macicę. Czasem endometrium macicy rozrasta się i rozprzestrzenia w miejsca, w których nie powinno go być, w tym na jajniki, jajowody, szyjkę macicy. W zaawansowanym stadium – endometrioza 4. stopnia – także na organy wewnętrzne w jamie brzusznej.

Przyczyny endometriozy nie są potwierdzone. Uważa się, że przerost endometrium ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego i że może mieć podłoże genetyczne. Inne możliwe przyczyny endometriozy to:

  • nieprawidłowa budowa pochwy, szyjki macicy lub macicy,
  • przeniesienie komórek endometrium podczas zabiegów operacyjnych w obrębie narządów płciowych, np. cesarskiego cięcia czy nacięcia krocza,
  • dziedziczenie.

Endometrioza po cesarskim cięciu pojawia się najpierw w bliźnie, a potem może się rozprzestrzeniać. Endometrioza po „cesarce” utrudnia ponowne zajście w ciążę.

Jak wykryć endometriozę? Skuteczną metodą, by wykryć ogniska endometriozy, jest laparoskopia. To zabieg polegający na wprowadzaniu przez powłoki brzuszne kamery ze źródłem światła i z jej użyciem obejrzenie tkanek. Diagnostyka endometriozy obejmuje też badania ultrasonografem lub rezonansu magnetycznego. Jednak jeśli zmiany są zbyt małe lub trudno dostępne, wynik badania może być przekłamany. Endometrioza 1 stopnia, czyli minimalna postać przerostu endometrium, może zostać podczas USG przeoczona. Stopnie endometriozy oznaczają zaawansowanie choroby. Wyróżnia się 4 stopnie endometriozy.

Leczenie endometriozy: laparoskopia i terapia hormonalna

Leczenie endometriozy jest konieczne, ponieważ choroba z upływem kolejnych cykli menstruacyjnych postępuje. U kobiet, które planują zajście w ciążę, stosuje się najpierw metodą farmakologiczną. Leki na endometriozę hamują wydzielanie estrogenów, których wysoki poziom jest bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby.

Zobacz film: Endometrioza - jak wygląda operacja usunięcia zmian? Źródło: 36,6

Leczenie endometriozy w zaawansowanym stadium lub u kobiet, które nie planują ciąży, polega na chirurgicznym usunięciu zmian powstałych w organizmie, czyli torbieli, zrostów i innych ognisk choroby. W skrajnych przypadkach leczenie endometriozy może wymagać usunięcia jajników z jajowodami.

Dieta przy endometriozie nie zatrzyma ani nie wyleczy choroby. Warto jednak spożywać produkty bogate w przeciwutleniacze, witaminy i minerały, by poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Wskazane jest też jedzenie produktów, które wykazują działanie przeciwzapalne, np. czosnek, nasiona strączkowe, zielone rośliny liściaste i tłuste ryby. Sprzyjające leczeniu endometriozy zioła to m.in. bazylia, tymianek i oregano.

Zobacz film: Co 5. kobieta może mieć endometriozę. Co to za choroba? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
3
Polecamy
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Objawy oraz przyczyny endometriozy
Objawy oraz przyczyny endometriozy TVN zdrowie
Endometrioza - jak leczyć endometriozę?
Czy operacja wycięcia zmian pomoże w walce z bólem?
Endometrioza - jak leczyć endometriozę? Czy operacja wycięcia zmian pomoże w walce z bólem? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Magda
Bardzo ciekawy program i artykuły ale znalezienie lekarza specjalisty w tej dziedzinie jest strasznie trudne.
Czytaj całość
Marzena
Najlepszy lekarz jakiego poznałam teraz wiem co to życie bez bólu dziękuję mu z całego serca.Doktorze jesteś WIELKI!!!!!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy?
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany
Dlaczego kary i nagrody nie działają? Odpowiedzi udzielił nam ekspert
Dlaczego kary i nagrody nie działają? Odpowiedzi udzielił nam ekspert
Co to jest ablacja i jak pomaga leczyć migotanie przedsionków?
Co to jest ablacja i jak pomaga leczyć migotanie przedsionków?
Czy powstanie sztuczna soczewka?
Czy powstanie sztuczna soczewka?
Męskie nowotwory. Które diagnozowane są głównie u mężczyzn?
Męskie nowotwory. Które diagnozowane są głównie u mężczyzn?
Ekspert: Odczulanie to najlepszy sposób leczenia alergii, ale musi być systematyczne
Ekspert: Odczulanie to najlepszy sposób leczenia alergii, ale musi być systematyczne