Polub nas na Facebooku
Czytasz: Endometrioza a ciąża -  wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie

Endometrioza a ciąża -  wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Zffoto / fotolia.com

Endometrioza zakłóca działanie układu rozrodczego, może uniemożliwiać zapłodnienie i grozi poronieniem. Objawy endometriozy to m.in. ból przy stosunku i bardzo bolesne miesiączki. Leczenie przerostu endometrium polega na stosowaniu farmakologii i chirurgii.

Symptomy podobne do objawów endometriozy mogą wywoływać torbiele i guzki jajnika. Oprócz bólu i krwawienia pomiędzy miesiączkami odczuwane są zwykle dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia i biegunki, uczucie pełności, w przypadku torbieli i guzów mogą pojawić się też nudności i wymioty.

Endometrioza a ciąża – wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie

Zależność endometrioza a ciąża jest istotna – przerost endometrium może prowadzić do niepłodności. Objawy endometriozy w ciąży stają się łagodniejsze, a choroba nie postępuje. Dzieje się tak dzięki temu, że organizm kobiecy w ciąży nie podlega prawom cyklu miesiączkowego. Remisja choroby trwa też w okresie karmienia piersią.

Przerost endometrium upośledza funkcjonowanie układu rozrodczego, jeśli ogniska endometriozy są w jajnikach, jajowodach i na szyjce macicy. Choroba może zablokować jajowody, uszkodzić jajniki i powodować zrosty i blizny. W ten sposób fizycznie uniemożliwia zapłodnienie.

Rozwiązaniem w endometriozie jest in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Przed implantacją zarodka lekarz podejmuje decyzję o leczeniu endometriozy, by zwiększyć szansę na zagnieżdżenie zarodka i donoszenie ciąży. Możliwa jest też ciąża naturalna przy endometriozie, jednak przerost endometrium sprzyja poronieniu. Kobiety z endometriozą mogą zajść w naturalną ciążę i bezpiecznie urodzić, jeśli stopień choroby nie jest wysoki. Na internetowym forum o endometriozie można zapoznać się z historiami kobiet, które mimo przerostu endometrium próbują zajść w ciążę i opisują kolejne etapy leczenia.

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Objawy endometriozy: długie, obfite i bolesne miesiączki, ból podczas stosunku

Najczęściej endometriozą dotknięte są kobiety w przedziale wiekowym od 25. do 45. roku życia. Objawy przerostu endometrium to:

  • obfite, długie i bardzo bolesne miesiączki,
  • ból podczas stosunku,
  • plamienia międzymiesiączkowe,
  • ból podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych,
  • ból w krzyżu,
  • czasem biegunki i zaparcia oraz wzdęcia
  • problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem.

Endometrioza wymaga leczenia, ponieważ choroba rozprzestrzenia się na inne tkanki w organizmie. W wyniku tego pojawiają się kolejne objawy endometriozy – bóle w jamie brzusznej i zmęczenie.

Dotkliwe są dolegliwości bólowe przy endometriozie, ponieważ komórki błony śluzowej macicy niezależenie od tego, gdzie się znajdą, złuszczają się i krwawią.

Endometrioza jajnika często ma postać torbieli. Jest to jeden z rodzajów torbieli w przebiegu endometriozy. Znajdują się w niej komórki śluzówki macicy, a także krew menstruacyjna. Torbiel endometrialna powiększa się z każdym cyklem miesiączkowym. Może pęknąć, wylewając zawartość do organizmu i stwarzając ryzyko zapalenia otrzewnej i krwotoku wewnętrznego. Objawem torbieli endometrialnej jajnika jest też ból podczas oddawania moczu i wydalania kału.

Co to jest endometrioza, jakie są jej przyczyny i metody wykrywania?

Co to jest endometrioza? To migracja endometrium poza macicę. Czasem endometrium macicy rozrasta się i rozprzestrzenia w miejsca, w których nie powinno go być, w tym na jajniki, jajowody, szyjkę macicy. W zaawansowanym stadium – endometrioza 4. stopnia – także na organy wewnętrzne w jamie brzusznej.

Przyczyny endometriozy nie są potwierdzone. Uważa się, że przerost endometrium ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego i że może mieć podłoże genetyczne. Inne możliwe przyczyny endometriozy to:

  • nieprawidłowa budowa pochwy, szyjki macicy lub macicy,
  • przeniesienie komórek endometrium podczas zabiegów operacyjnych w obrębie narządów płciowych, np. cesarskiego cięcia czy nacięcia krocza,
  • dziedziczenie.

Endometrioza po cesarskim cięciu pojawia się najpierw w bliźnie, a potem może się rozprzestrzeniać. Endometrioza po „cesarce” utrudnia ponowne zajście w ciążę.

Jak wykryć endometriozę? Skuteczną metodą, by wykryć ogniska endometriozy, jest laparoskopia. To zabieg polegający na wprowadzaniu przez powłoki brzuszne kamery ze źródłem światła i z jej użyciem obejrzenie tkanek. Diagnostyka endometriozy obejmuje też badania ultrasonografem lub rezonansu magnetycznego. Jednak jeśli zmiany są zbyt małe lub trudno dostępne, wynik badania może być przekłamany. Endometrioza 1 stopnia, czyli minimalna postać przerostu endometrium, może zostać podczas USG przeoczona. Stopnie endometriozy oznaczają zaawansowanie choroby. Wyróżnia się 4 stopnie endometriozy.

Leczenie endometriozy: laparoskopia i terapia hormonalna

Leczenie endometriozy jest konieczne, ponieważ choroba z upływem kolejnych cykli menstruacyjnych postępuje. U kobiet, które planują zajście w ciążę, stosuje się najpierw metodą farmakologiczną. Leki na endometriozę hamują wydzielanie estrogenów, których wysoki poziom jest bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby.

Zobacz film: Endometrioza - jak wygląda operacja usunięcia zmian? Źródło: 36,6

Leczenie endometriozy w zaawansowanym stadium lub u kobiet, które nie planują ciąży, polega na chirurgicznym usunięciu zmian powstałych w organizmie, czyli torbieli, zrostów i innych ognisk choroby. W skrajnych przypadkach leczenie endometriozy może wymagać usunięcia jajników z jajowodami.

Dieta przy endometriozie nie zatrzyma ani nie wyleczy choroby. Warto jednak spożywać produkty bogate w przeciwutleniacze, witaminy i minerały, by poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Wskazane jest też jedzenie produktów, które wykazują działanie przeciwzapalne, np. czosnek, nasiona strączkowe, zielone rośliny liściaste i tłuste ryby. Sprzyjające leczeniu endometriozy zioła to m.in. bazylia, tymianek i oregano.

Zobacz film: Co 5. kobieta może mieć endometriozę. Co to za choroba? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
2
Więcej na temat
Co to jest endometirum i co należy zrobić, gdy nastąpi jego przerost?
Co to jest endometirum i co należy zrobić, gdy nastąpi jego przerost?
Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów
Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów
Objawy oraz przyczyny endometriozy
Objawy oraz przyczyny endometriozy
Sprawdź, czy możesz mieć endometriozę. Wypełnij ankietę i przekonaj się, czy jesteś w grupie ryzyka!
Sprawdź, czy możesz mieć endometriozę. Wypełnij ankietę i przekonaj się, czy jesteś w grupie ryzyka!
Komentarze (2)
Magda
Bardzo ciekawy program i artykuły ale znalezienie lekarza specjalisty w tej dziedzinie jest strasznie trudne.
Czytaj całość
Marzena
Najlepszy lekarz jakiego poznałam teraz wiem co to życie bez bólu dziękuję mu z całego serca.Doktorze jesteś WIELKI!!!!!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?