Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy alergii na kota – uczulenie na kocią sierść, odczulanie
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy alergii na kota – uczulenie na kocią sierść, odczulanie

Chłopiec leżący na kanapie trzyma w objęciach kota

Fot: 5second / fotolia.com

Alergia na kota objawia się łzawieniem, katarem, kaszlem i kichaniem podczas niemal każdego kontaktu z kotem. Warto pamiętać, że reakcje alergiczne wywołuje nie sierść, a wydzielina znajdująca się w kociej ślinie i owłosieniu.

Alergia na kota jest reakcją uczuleniową na wytwarzane przez zwierzę alergeny. Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje alergia na sierść kota. Czynnikiem wywołującym alergie są białka, które znajdują się na włosiu pupila. Zdaniem weterynarzy, alergia na kota jest o wiele częstsza niż reakcje uczuleniowe na psy. Jednak jak się okazuje, alergia na kota nie jest wyrokiem dla osób marzących o pupilu!

Zobacz też: Alergie na sierść, kurz, pyłki - objawy uczuleń wziewnych. Wstrząs anafilaktyczny jako ostry symptom uczulenia

Zobacz film: Alergia a zwierzęta domowe. Źródło: 36,6

Alergia na kota – z czego się bierze?

Najpowszechniejszym alergenem u kotów jest białko Fel d1 (sekretoglobina). Wytwarzane jest w gruczołach ślinowych, skąd przenoszone jest na sierść poprzez częste jej lizanie przez koty. Ponadto produkcja alergenu zachodzi w gruczołach łojowych znajdujących się w skórze kota, skąd poprzez złuszczony naskórek przenosi się na sierść i otoczenie. W niewielkim stopniu jest on produkowany także poprzez gruczoły okołoodbytnicze i komórki podstawne nabłonka. Zdecydowanie więcej gruczołów łojowych odpowiedzialnych za produkcję alergenu mają samce kotów. Zgodnie z szacunkami naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, reakcja alergiczna na Fel d 1 dotyka aż 80–90% osób uczulonych na koty.

Zobacz film: Na czym polega odczulanie? Źródło: Stylowy Magazyn.

Kolejnym białkiem, które zdaniem lekarzy i naukowców wywołuje reakcje alergiczne u ludzi, jest białko Fel d 2, zwane inaczej 69-kDa lub albuminą surowicy kota. Zdaniem naukowców, proteina może wywoływać uczulenie u nawet 15–20% ludzi. Białko to wzrasta u kotów z wiekiem. Znajduje się m.in. w moczu zwierzęcia, dlatego kontakt z nawet niewielką ilością może wywoływać alergie. Pozostałymi alergenami, które o wiele rzadziej wpływają odczyny alergiczne, są: Fel d 3 (cystatyna), Fel d 4 (lipokalina), Fel d 5 (immunoglobulina A), Fel d 6w (immunoglobulina M), a także Fel d 7 (von Ebner’s gland protein).

Objawy alergii na kota

Charakterystycznymi objawami alergii na kota są reakcje uczuleniowe pochodzące z układu oddechowego. Jak informują lekarze, najczęstszymi objawami alergii na koty są: katar, kichanie, kaszel, drapanie w gardle, przekrwienie błony śluzowej nosa, łzawienie, swędzenie oczu, obrzęk powiek. Dzieje się tak za sprawą niewielkich rozmiarów cząsteczek alergenów, które z łatwością można wciągnąć do jamy nosowej i oskrzeli w trakcie normalnego wdechu. Rzadziej dochodzi do skórnych objawów alergii. W takiej sytuacji osoby z reakcjami uczuleniowymi mogą doznać swędzenia i zaczerwienienia skóry, a także pokrzywki. Alergia na kota jest niebezpieczna zwłaszcza u dzieci, które narażone są na rozwój astmy. Problem ten dotyczy także dorosłych, choć dochodzi do niego zdecydowanie rzadziej. Nieleczona alergia na kota może doprowadzić min. do przewlekłego zapalenia zatok.

Zobacz też: Pokrzywka alergiczna u dziecka i dorosłego – objawy, przyczyny i leczenie

Zobacz film: Leczenie alergii. Źródło: 36,6

Jak się pozbyć alergii na kota? Odczulanie, leczenie i inne metody

Jedną z metod, które zmniejszają objawy alergii, jest częste sprzątanie domu bądź innych pomieszczeń, w których przebywa kot. Alergicy nie powinni wpuszczać kotów do sypialni. Zaleca się także częste pranie ubrań i pościeli oraz usunięcie dywanów lub wykładzin o grubych włosach. Siedliskim potencjalnych alergenów mogą być także poduszki i zasłony. Objawy alergii minimalizuje się poprzez wietrzenie pomieszczeń i dokładne mycie rąk po każdorazowym kontakcie ze zwierzęciem. Korzystne mogą okazać się częstsze kąpiele i szczotkowanie kotów, jednak zabiegów nie powinna wykonywać osoba z reakcjami alergicznymi. Jeśli alergik ma silne objawy, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, warto pomyśleć o usunięciu kota z domu.

Jednym z rozwiązań może okazać się odczulanie. Terapia odczulająca polega na zwiększeniu tolerancji organizmu alergika na dany alergen. Dzieje się tak poprzez podawanie podskórnych zastrzyków z kocimi białkami wywołującymi reakcje alergiczne. Należy pamiętać, że zanim przystąpi się do odczulania należy przeprowadzić testy wskazujące konkretne alergeny. Odczulanie jest długim i żmudnym procesem. Na początku stosuje się zastrzyki średnio 1–2 razy w tygodniu. Z czasem zmniejsza się częstotliwość szczepionek po podaniu dawki podtrzymującej. Odczulanie nigdy nie zapewnia całkowitej skuteczności, lecz znacząco podnosi komfort życia alergika. Czas pełnej terapii wynosi od 3 do 5 lat.

Zobacz film: Testy na alergię

W przypadku leczenia farmakologicznego najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które blokują świąd lub katar poprzez aktywację histaminy. Ponadto, lekarze zalecają stosowanie kortykosteroidów wziewnych oraz donosowych, które działają przeciwzapalnie. Pomocne mogą okazać się także leki obkurczające naczynia o miejscowym działaniu (stosowane donosowo). Trzeba pamiętać, że nie powinno się ich zażywać dłużej niż 10 dni.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
239
38
Polecamy
Alergia na psa – objawy i sposoby ich łagodzenia
Alergia na psa – objawy i sposoby ich łagodzenia TVN zdrowie
Koci katar – ile trwa, jak leczyć?
Jakie są objawy kociego kataru
Koci katar – ile trwa, jak leczyć? Jakie są objawy kociego kataru Dzień Dobry TVN
Białaczka u kota – czym jest FeLV i jak się objawia?
Białaczka u kota – czym jest FeLV i jak się objawia? Dzień Dobry TVN
Alergia na roztocza – objawy u dorosłych i dzieci.
Odczulanie alergii na roztocza
Alergia na roztocza – objawy u dorosłych i dzieci. Odczulanie alergii na roztocza TVN zdrowie
Komentarze (5)
Aksel
Bardzo prosze podkreslac w artykulach o alergii na koty, ze przede wszystkim czystosc w domu jest warunkiem aby uczulenie nie przeobrazilo sie w alergie. Takie stawianie sprawy jest nie tylko zgodne z prawda (wiem to z wlasnego doświadczenia), ale przede wszystkim
korzystne dla kazdego z domownikow. Nie tylko kocie bialko jest szkodliwe ale i zwykly kurz. I ogolnie niedbalstwo i balagan zle wplywaja na czlowieka ( kota tez). Ale najwazniejsze jest nie tyle kapanie kota ( niektorzy „eksperci” kaza kapać kota nawet dwa razy w tygodniu-ZGROZA!) ile codzienne mycie podlog, scieranie kurzu na mokro, i pranie rzeczy miekkich. Pomaga tez przecieranie scian. I jak najmniej materialow, dywanow, serwetek...
Trzymac porzadek a nie bedzie chorob.
Rada pana doktora z tvn i pani Dziadzio ze „warto usunac kota” bo sie sprzatac nie chce to jakas podla kpina. Niestety mnostwo ludzi tej „rady” poslucha, i ukarze i dziecko i zwierze.
Usuniecie kota to calkowita ostatecznosc . Nie radze do tego namawiac zwlaszcza w mediach!!!


Zdrowy rozsadek przede wszystkim.
Czytaj całość
MOW PO POLSKU
Szanowna Shaki ( bosze coz za ksywa, widac wplywy tvn i wielkich pretensji)- co ma znaczyc „BO KOT”???? Rozumiem ze dla pani lepszej kot to smiec. . Otoz artykul ten wjasnia ze mozna poddac dziecko ktore CHCE MIEC ZWIERZE I MA Z JEGO POWODU BARDZO DUZO RADOSCI co jest chyba w zyciu wazne, nie mowiac juz o tym ze zwierze ma dom- terapii, ktora pozwoli trzymac zwierzaka nie tylko w tej chwili, ale i w przyszlosci, cale zycie. Dotyczy to rowniez doroslych, nie tylko dzieci nad ktorymi dobra pani Shaki placze. Bo pani Shaki ma WIELKIE SERCE jako czlowiek, dlatego jakies smieci trzeba usuwac a nie tam meczyc sie fizycznie albo nie daj Boze intelektualnie ( czyli umyslowo), i taki mamy efekt.
Do lasu i po problemie, „bo co tam kot”.
Alergia moze sie ujawnic po paru latach, wiec pani Shaki porady sa od parady.
Na szczescie sa takze na tym swiecie
odpowiedzialni ludzie , ktorzy gdy zdarzy sie ze z czasem wyjdzie problem , nie zachwuja sie jak prostacy bez sumienia. Na tym polega szacunek do zycia WSZYSTKICH.
Czytaj całość
Antybolek.
Artykul na stronie Zdrowie o tej samej tematyce skomentowaly DWIE osoby, artykul polskojezycznego TVN przeczytalo ..set osob. Oto co POlactwo
uwielbia. I potem ma byc w tym kraju dobrze.
“Warto pomyslec o usunieciu kota z domu”. Warto pomyslec zanim sie napisze, panie przemadry tvnowski redaktorze. Ma pan ma mysli wyp... do lasu???
To moze cos bardziej empatycznego .
Czytaj całość
Shaki
Cierpieć, kłuć dziecko 5 lat, bo kot. A ani słowa o innych metodach - o biorezonansie i ani słowa, żeby najpierw pośród kotów posiedzieć, zanim się kupi /zaadoptuje.
Czytaj całość
Myslacy
Bzdurny tytul
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia