Polub nas na Facebooku
Czytasz: O co kłócą się młodzi rodzice? 10 najczęstszych źródeł konfliktów
menu
Polub nas na Facebooku

O co kłócą się młodzi rodzice? 10 najczęstszych źródeł konfliktów

para

Fot.: zinkevych / stock.adobe.com

Wychowanie dziecka jest wspaniałą przygodą, ale bywa trudne. Pierwsze kłótnie pomiędzy młodymi rodzicami mogą pojawić się bardzo szybko. Najczęściej dotyczą podziału obowiązków, rad udzielanych przez dziadków, pieniędzy oraz braku czasu dla siebie.

Gdy na świat przychodzi dziecko, pomiędzy rodzicami zaczynają pojawiać się zgrzyty o wszystko. O co kłócą się najczęściej?

Model wychowawczy

Młodym parom wydaje się oczywiste, że w kwestii wychowania dzieci będą mówić jednym głosem. Z czasem jednak okazuje się, że między rodzicami pojawia się konflikt dotyczący szczepień, sposobu żywienia dziecka, obecności słodyczy w jego diecie itp.

Rada: o sposobie wychowania warto porozmawiać jeszcze przed narodzinami dziecka, a gdy maluch pojawi się na świecie, trzeba kierować się przede wszystkim jego dobrem, nie tylko własnymi przekonaniami. Obie strony muszą nauczyć się sztuki kompromisu.

Podział obowiązków przy dziecku

To jeden z najczęstszych powodów kłótni młodych rodziców. Nowa sytuacja, przemęczenie, brak wolnego czasu sprawiają, że matka i ojciec oglądają się na siebie, oczekując, że partner bardziej zaangażuje się w opiekę nad dzieckiem.

Rada: wszelkie niesnaski należy wyjaśniać od razu i nie liczyć, że partner da od siebie więcej, jeśli do tej pory tego nie zrobił. On po prostu może nie mieć poczucia, że niedostatecznie angażuje się w wychowanie. Szczególnie matki powinny o swoich odczuciach i potrzebach mówić wprost.

Jaką rolę pełni ojciec w rodzinie? Jaki wzór daje dziecku? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kim jest ojciec i jaką pełni rolę w procesie wychowania dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Podział obowiązków w domu

Oto kolejna przyczyna konfliktów pomiędzy młodymi rodzicami. Również w tym przypadku pretensje częściej mają matki do ojców. Kiedy przez cały dzień zajmują się dzieckiem, a do tego mierzą się ze wszystkimi obowiązkami domowymi, w pewnym momencie kompletnie opadają z sił.

Rada: matki powinny mówić wprost, że potrzebują pomocy. Komunikaty muszą być konkretne: Czy możesz zamieść podłogę? Czy możesz przewinąć naszą córeczkę? Poza tym rodzice powinni się ze sobą umówić, że oboje będą sprzątać na bieżąco.

Nocne pobudki

Kiedy noworodek budzi się w nocy kolejny raz, to zazwyczaj matka jest osobą, która do niego wstaje. Niestety, przerywany ciągłymi pobudkami sen nie daje wypoczynku, a to tylko potęguje zmęczenie i złość – konflikt gotowy. Kobieta czuje się osamotniona i ma do partnera żal, że jej nie wyręcza.

Rada: jeśli dziecko karmione jest piersią, rozwiązaniem może być spanie z nim. Można również zaproponować partnerowi, żeby to on np. co drugie karmienie wstawał do malucha i podawał go mamie. W sprawie nocnych pobudek łatwiej umówić się rodzicom dzieci karmionych butelką.

Pieniądze

Z raportu przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha wynika, że wychowanie w Polsce jednego dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletności pochłania 176–200 tys. zł. Nic więc dziwnego, że finanse są jednym z głównych źródeł konfliktów pomiędzy młodymi rodzicami.

Rada: jeśli wydatki przewyższają dochody, trzeba koniecznie policzyć, ile pieniędzy i na co wydawanych jest w ciągu miesiąca. Następnie istnieją dwa rozwiązania: ograniczyć wydatki albo zwiększyć wpływy. Dobrze jest sprawdzić, czy nie wydaje się za dużo na zachcianki.

Przerwana kariera zawodowa matki

Kiedy kobieta widzi, jak ojciec dziecka wychodzi na cały dzień do pracy, odczuwa złość nie tylko dlatego, że zostaje sama. Przerwana kariera zawodowa, brak kontaktu z miejscem pracy i utracone szanse biznesowe dodatkowo potęgują jej frustrację.

Rada: nawet tak intensywny czas jak urlop macierzyński można mądrze wykorzystać, by nie wypaść z obiegu. Matka może poświęcić wolny czas np. na uczestnictwo w internetowym kursie albo zdalną naukę języka obcego.

Abstynencja seksualna

Połóg, ogromne zmęczenie i gniew na partnera, który niedostatecznie angażuje się w obowiązki domowe i przy dziecku. Skutkiem tego jest przedłużająca się abstynencja seksualna. Partner zaczyna mieć do partnerki żal, że ze sobą nie sypiają.

Rada: trzeba porozmawiać o tym wprost. Czasem nawet drobna zmiana może przynieść oczekiwane rezultaty (np. zaangażowanie się ojca dziecka w domowe obowiązki odciąży matkę, dzięki czemu pod koniec dnia nie będzie opadała z sił).

Czas wolny

Młodzi rodzice praktycznie go nie mają, więc jeśli któremuś z nich uda się spędzić wolny wieczór poza domem, drugie może czuć się zazdrosne. Brak życia towarzyskiego sprawia ponadto, że rodzice robią sobie wyrzuty, kto ile ma obowiązków w domu.

Rada: młodzi rodzice powinni umówić się między sobą, kiedy mogą mieć dla siebie wolny wieczór. W miarę możliwości warto również raz na jakiś czas zwrócić się do dziadków w sprawie opieki nad dzieckiem i spędzić czas tylko we dwoje.

Dziadkowie i teściowie

Obecność dziadków może być bardzo pomocna, zdarza się jednak, że niekiedy skutek jest odwrotny od zamierzonego – uwagi i rady starszego pokolenia bywają przyczyną konfliktów pomiędzy młodymi rodzicami. Sytuacja komplikuje się tym bardziej, jeśli młodzi mieszkają z dziadkami/teściami pod jednym dachem.

Rada: niedopuszczalna jest sytuacja, w której kobieta albo mężczyzna stają po stronie swoich rodziców. Młode małżeństwo zawsze powinno mówić jednym głosem. Jeśli rady bądź uwagi dziadków nie trafiają do młodych rodziców, warto by im to grzecznie, acz stanowczo zasugerowali.

Brak zrozumienia

Trudy wychowawcze i brak pomocy ze strony partnera mogą prowadzić do poważnego konfliktu powstałego z przekonania, że jest się samotnym i niezrozumianym.

Rada: najlepszym rozwiązaniem wszystkich problemów jest szczera rozmowa. Nieporozumienia należy wyjaśniać od razu i nie liczyć, że partner wszystkiego domyśli się sam. Warto również zadbać o wolną chwilę dla siebie, by móc uporządkować myśli i odetchnąć.

Zobacz film: Aktywność fizyczna po porodzie: kiedy i jak zacząć? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
17
Polecamy
Spędzisz najbliższe dwa tygodnie tylko z rodziną?
Sprawdź, jak sobie poradzić z przymusową kwarantanną
Spędzisz najbliższe dwa tygodnie tylko z rodziną? Sprawdź, jak sobie poradzić z przymusową kwarantanną TVN zdrowie
Gdy jedno z dzieci choruje.
Co zrobić, żeby rodzeństwo nie czuło się odtrącone?
Gdy jedno z dzieci choruje. Co zrobić, żeby rodzeństwo nie czuło się odtrącone? TVN zdrowie
Jak poradzić sobie z syndromem pustego gniazda?
Maria Winiarska i jej historia
Jak poradzić sobie z syndromem pustego gniazda? Maria Winiarska i jej historia Dzień Dobry TVN
Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku to dobry pomysł?
Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia