Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nitraty w moczu – o czym świadczą? Przyczyny i zapobieganie
menu
Polub nas na Facebooku

Nitraty w moczu – o czym świadczą? Przyczyny i zapobieganie

mocz

Fot. belchonock / Getty Images

Nitraty to związki mogące znaleźć się w moczu w wyniku przekształcania azotanów w moczu przez Gram-ujemne bakterie. Ich obecność wskazuje wobec tego na zakażenie układu moczowego, na które podatne są przede wszystkim kobiety, szczególnie w ciąży.

Układ moczowy człowiek powinien być jałowy, z wyłączeniem ostatniego odcinka (cewki moczowej). Zdarza się jednak, że w obrębie tego układu pojawiają się bakterie Gram-ujemne. Ze względu na warunki anatomiczne, u kobiet te zakażenia pojawiają się częściej niż u mężczyzn. Nitraty w moczu wykrywa się podstawowym badaniem, a mianowicie testami paskowymi. Dodatni wynik wskazujący na obecność nitratów w moczu może świadczyć o zakażeniu i wymaga poszerzenia diagnostyki.

Co trzeba wiedzieć o moczu? Wbrew pozorom jego badanie mówi bardzo dużo o stanie zdrowia:

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Nitraty w moczu – przyczyny

Nitraty (azotyny) pojawiające się w moczu są przyczyną redukcji azotanów przez bakterie Gram–ujemne. Najczęściej jest to bakteria Escherichia coli, która na ogół przyczynia się do powstawania zakażeń układu moczowego. Obecność nitratów w moczu można wykazać poprzez wykonanie badania ogólnego moczu i testu paskowego. Wynik jednak może być fałszywie dodatni, jeśli np. próbka moczu była zbyt długo przechowywana w temperaturze pokojowej. Jeśli badanie jest dodatnie, świadczy to o obecności znamiennej ilości drobnoustrojów w moczu. Ważnym jednak aspektem badania jest to, że bakterie potrzebują około 4 godzin by doszło do odpowiednich reakcji w moczu, a w efekcie by można było wykryć azotany. Jak każde badanie ogólne moczu, wykonuje się je z pierwszej porannej mikcji, a przynajmniej należy zachować około 4-godzinną przerwę od ostatniego oddawania moczu.

Nitraty w moczu mogą pojawić się zarówno przy zakażeniu objawowym, jak i niewysyłającym objawów. Stanowią powód do niepokoju dla większości kobiet ciężarnych. Przyczyny nitratów w moczu, a właściwie bakterii wywołujących infekcję dróg moczowych, są następujące:

  • Escherichia coli,
  • Klebsiella,
  • Citrobacter,
  • Pseudomonas,
  • Enterobacter.

Co zrobić, gdy pojawiają się nitraty w moczu?

Jeśli wykluczy się błąd przechowywania materiału do badania, należy przyjąć, że przyczyną mitratów w moczu jest infekcja układu moczowego. Statystycznie infekcja układu moczowego u kobiet jest częstsza niż u mężczyzn. Szczególnie narażone są na nią osoby prowadzące aktywne życie seksualne. Dodatni wynik nitratów w moczu zdarza się również u starszych osób. U kobiet wynika to ze spadku poziomu estrogenów, natomiast u mężczyzn z zastoju moczu wywołanego przerostem gruczołu krokowego. Jeśli w badaniu ogólnym moczu pojawią się nitraty, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Gdy nie występują żadne objawy infekcji układu moczowego, można wstrzymać się z wizytą i powtórzyć badanie po kilku dniach.

Pozytywny wynik na nitraty w ciąży

Nitraty w moczu mogą pojawić się w ciąży. W tej grupie ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych jest ogromne. Spory odsetek ciężarnych przynajmniej raz w roku przechodzi infekcję dróg moczowych. Pozytywny wynik, świadczący o obecności azotynów w moczu, jest powodem do niepokoju. Infekcja dróg moczowych sprzyja bowiem przedwczesnemu porodowi, infekcjom wewnątrzmacicznym i zaburzeniom rozwoju dziecka.

Nitraty u dziecka

Infekcje dróg moczowych stanowią bardzo częstą grupę schorzeń wśród dzieci i niemowląt. Objawy nitratów w moczu związane są z bólem podczas oddawania moczu, apatycznością, płaczem, brakiem apetytu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
106
4
Polecamy
Zakażenie układu moczowego u dzieci i kobiet w ciąży – przyczyny i objawy
Zakażenie układu moczowego u dzieci i kobiet w ciąży – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Śluz w moczu – najczęstsze przyczyny.
Kiedy świadczy o infekcji?
Śluz w moczu – najczęstsze przyczyny. Kiedy świadczy o infekcji? TVN zdrowie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie