Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nitraty w moczu – o czym świadczą? Przyczyny i zapobieganie
menu
Polub nas na Facebooku

Nitraty w moczu – o czym świadczą? Przyczyny i zapobieganie

mocz

Fot. belchonock / Getty Images

Nitraty to związki mogące znaleźć się w moczu w wyniku przekształcania azotanów w moczu przez Gram-ujemne bakterie. Ich obecność wskazuje wobec tego na zakażenie układu moczowego, na które podatne są przede wszystkim kobiety, szczególnie w ciąży.

Układ moczowy człowiek powinien być jałowy, z wyłączeniem ostatniego odcinka (cewki moczowej). Zdarza się jednak, że w obrębie tego układu pojawiają się bakterie Gram-ujemne. Ze względu na warunki anatomiczne, u kobiet te zakażenia pojawiają się częściej niż u mężczyzn. Nitraty w moczu wykrywa się podstawowym badaniem, a mianowicie testami paskowymi. Dodatni wynik wskazujący na obecność nitratów w moczu może świadczyć o zakażeniu i wymaga poszerzenia diagnostyki.

Co trzeba wiedzieć o moczu? Wbrew pozorom jego badanie mówi bardzo dużo o stanie zdrowia:

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Nitraty w moczu – przyczyny

Nitraty (azotyny) pojawiające się w moczu są przyczyną redukcji azotanów przez bakterie Gram–ujemne. Najczęściej jest to bakteria Escherichia coli, która na ogół przyczynia się do powstawania zakażeń układu moczowego. Obecność nitratów w moczu można wykazać poprzez wykonanie badania ogólnego moczu i testu paskowego. Wynik jednak może być fałszywie dodatni, jeśli np. próbka moczu była zbyt długo przechowywana w temperaturze pokojowej. Jeśli badanie jest dodatnie, świadczy to o obecności znamiennej ilości drobnoustrojów w moczu. Ważnym jednak aspektem badania jest to, że bakterie potrzebują około 4 godzin by doszło do odpowiednich reakcji w moczu, a w efekcie by można było wykryć azotany. Jak każde badanie ogólne moczu, wykonuje się je z pierwszej porannej mikcji, a przynajmniej należy zachować około 4-godzinną przerwę od ostatniego oddawania moczu.

Nitraty w moczu mogą pojawić się zarówno przy zakażeniu objawowym, jak i niewysyłającym objawów. Stanowią powód do niepokoju dla większości kobiet ciężarnych. Przyczyny nitratów w moczu, a właściwie bakterii wywołujących infekcję dróg moczowych, są następujące:

  • Escherichia coli,
  • Klebsiella,
  • Citrobacter,
  • Pseudomonas,
  • Enterobacter.

Co zrobić, gdy pojawiają się nitraty w moczu?

Jeśli wykluczy się błąd przechowywania materiału do badania, należy przyjąć, że przyczyną mitratów w moczu jest infekcja układu moczowego. Statystycznie infekcja układu moczowego u kobiet jest częstsza niż u mężczyzn. Szczególnie narażone są na nią osoby prowadzące aktywne życie seksualne. Dodatni wynik nitratów w moczu zdarza się również u starszych osób. U kobiet wynika to ze spadku poziomu estrogenów, natomiast u mężczyzn z zastoju moczu wywołanego przerostem gruczołu krokowego. Jeśli w badaniu ogólnym moczu pojawią się nitraty, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Gdy nie występują żadne objawy infekcji układu moczowego, można wstrzymać się z wizytą i powtórzyć badanie po kilku dniach.

Pozytywny wynik na nitraty w ciąży

Nitraty w moczu mogą pojawić się w ciąży. W tej grupie ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych jest ogromne. Spory odsetek ciężarnych przynajmniej raz w roku przechodzi infekcję dróg moczowych. Pozytywny wynik, świadczący o obecności azotynów w moczu, jest powodem do niepokoju. Infekcja dróg moczowych sprzyja bowiem przedwczesnemu porodowi, infekcjom wewnątrzmacicznym i zaburzeniom rozwoju dziecka.

Nitraty u dziecka

Infekcje dróg moczowych stanowią bardzo częstą grupę schorzeń wśród dzieci i niemowląt. Objawy nitratów w moczu związane są z bólem podczas oddawania moczu, apatycznością, płaczem, brakiem apetytu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
105
4
Polecamy
Zakażenie układu moczowego u dzieci i kobiet w ciąży – przyczyny i objawy
Zakażenie układu moczowego u dzieci i kobiet w ciąży – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Azotyny w moczu u dorosłych i kobiet w ciąży – przyczyny, leczenie
Azotyny w moczu u dorosłych i kobiet w ciąży – przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie