Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie (ćwiczenia, leki, operacja)
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie (ćwiczenia, leki, operacja)

NAN

Fot: didesign / fotolia.com

Nietrzymanie moczu u mężczyzn to dolegliwość polegająca na mimowolnym oddawaniu moczu. Problem nierzadko jest ukrywany i przez wiele lat nieleczony. Leczenie polega m.in. na ćwiczeniach i zmianie stylu życia. Wizyta u specjalisty może pomóc w rozwiązaniu problemu. 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn według badań występuje 2 razy rzadziej niż u kobiet. Zależnie od wieku i częstotliwości występowania boryka się z nią nawet 39% mężczyzn. Dolegliwość ta należy do tematów wstydliwych. Bez odpowiedniej terapii może skutkować nie tylko problemami fizycznymi, ale również psychicznymi, m.in. osamotnieniem, stanami depresyjnymi.

Zobacz film: Metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Źródło: Klinika marzeń

Częste oddawanie moczu a nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

Nietrzymanie moczu u mężczyzn zwiększa się wraz z wiekiem i może mieć wiele przyczyn. Do głównych przyczyn powstawania tej dolegliwości zalicza się przerośniętą prostatę. Zaburzeniom oddawania moczu towarzyszy zaleganie moczu w pęcherzu, prowadzące do jego przepełnienia. Nierzadko dochodzi także do wycieku moczu. Powiększenie prostaty może prowadzić do jej ponownego rozrostu. Właśnie wtedy pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak częste oddawanie moczu, w tym w nocy (min. 2 razy), a także nietrzymanie moczu. Warto podkreślić, że duża prostata może nawet uniemożliwiać oddawanie moczu, wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty i podjęcie właściwego leczenia. 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn ma też inne przyczyny. Należą do nich:

  • neuropatie (cukrzycowa, mocznicowa),
  • zaburzenia układu nerwowego (choroby: Parkinsona, Alzheimera, udar mózgu),
  • zakażenia układu moczowego,
  • nowotwory,
  • choroby metaboliczne (cukrzyca),
  • stosowanie niektórych leków,
  • wiek.

Nietrzymanie moczu może mieć różne typy. Z reguły u mężczyzn można wyróżnić: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parciem, mieszane nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu (parcie, popuszczanie) u mężczyzn – diagnostyka

Wizyta rozpoczyna się zwykle od wywiadu klinicznego nazywanego badaniem podmiotowym. Dzięki niemu lekarz nie tylko może ocenić objawy, ale również zdobyć informacje o ich częstotliwości i charakterze, np. czy mocz wydobywa się małymi porcjami, przerwanym strumieniem, czy zachodzi konieczność wielokrotnego oddawania moczu w nocy. Ponadto lekarz ustala wtedy, czy nietrzymanie moczu ma związek z przebytymi w przeszłości chorobami, urazami itp. 

Następnie wykonywane jest badanie przedmiotowe, w tym badanie per rectum, tzn. przez odbyt – dzięki niemu można skutecznie ocenić wielkość gruczołu krokowego. Kolejnym badaniem jest tzw. próba kaszlowa. W jej trakcie specjalista prosi, by pacjent kaszlnął – w tym czasie sprawdza, czy następuje wyciek z cewki moczowej. Aby postawić diagnozę, ważne są także badania laboratoryjne, takie jak: ogólne badanie moczu, badanie podstawowe krwi, badanie urodynamiczne, a także badanie obrazowe (USG i urografia).

Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – leki bez recepty, wkładki i ćwiczenia

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn nierzadko oparte jest na zastosowaniu prostych zasad. Na początku terapii specjalista zaleca zmianę stylu życia. Zwraca uwagę na nawyki żywieniowe, tj. ograniczenie spożycia alkoholu, kawy, a także dopasowanie diety tak, by wskaźnik BMI był odpowiedni (w przypadku nadwagi i otyłości). Warto także skupić się na regularnym oddawaniu moczu. Nietrzymanie moczu u mężczyzn można leczyć również ćwiczeniami dna miednicy. Dzięki nim nie będzie potrzeby korzystania z wkładek czy leków bez recepty. 

Tego typu ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Należy wykonywać je regularnie, min. 3–4 razy w tygodniu, w sekwencjach: 8–12 napięć i 6–8 sekund rozluźnień. Podczas ćwiczeń nie należy napinać mięśni pośladków, ud i brzucha. Oprócz takich ćwiczeń warto spróbować też opartych na biofeedbacku. To także nieinwazyjne leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn – polega na zastosowaniu elektrody doodbytniczej, która przesyła sygnał do komputera, co w konsekwencji umożliwia ocenę pracy mięśni dna miednicy.

Leczenie nietrzymania moczu – operacja

U osób z silnymi objawami nietrzymania moczu konieczne będzie leczenie operacyjne. Nie jest ono jednak częste i następuje dopiero wtedy, gdy zmiany stylu życia, fizjoterapia, leczenie farmakologiczne i inne tego typu metody nie były skuteczne. Leczenie operacyjne najczęściej wykonywane jest przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu u mężczyzn. Operacja wprawdzie usuwa dolegliwość w 100%, jednak po 5 latach od zabiegu u 15% chorych występują nawroty.

W leczeniu operacyjnym najczęściej stosuje się techniki z użyciem taśm, np. TVT, operacja Burcha czy sling. Podczas tego typu zabiegów podwiesza się cewkę moczową, co usuwa dolegliwości. Operacje najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabiegi nie są obarczone dużym ryzykiem powikłań. W leczeniu operacyjnym nietrzymania moczu u mężczyzn zastosowanie ma także sztuczny zwieracz – założenie mankietu z hydraulicznym wypełnieniem. Taka metoda uniemożliwia wypływanie moczu z pęcherza. Zabieg również wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. 

Zobacz film: Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
183
46
Polecamy
Nietrzymanie moczu – który lekarz je diagnozuje?
Leczenie i ćwiczenia
Nietrzymanie moczu – który lekarz je diagnozuje? Leczenie i ćwiczenia TVN zdrowie
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie poprzez ćwiczenia
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie poprzez ćwiczenia TVN zdrowie
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?