Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu: leki bez recepty i na receptę, wkładki i preparaty ziołowe

Nietrzymanie moczu: leki bez recepty i na receptę, wkładki i preparaty ziołowe

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zdjęcie tabletek i dwóch buteleczek

Fot: 9dreamstudio / fotolia.com

Leki na nietrzymanie moczu wydawane są tylko na receptę, ponieważ stosowanie wielu z nich może mieć dotkliwe skutki uboczne. Bez recepty można kupić suplementy diety zawierające m.in. wyciągi roślinne. Pomocniczo na nietrzymanie moczu stosuje się wkładki lub pieluchomajtki.

Nietrzymanie moczu to zjawisko występujące częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza, że mocz wypływa niekontrolowanie w efekcie kichania, kaszlu, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz śmiechu. Przyczyną nietrzymania moczu z nagłym parciem jest nieprawidłowa aktywność pęcherza – pęcherz kurczy się, zanim się wypełni i przed otrzymaniem sygnału z mózgu. Możliwe jest też nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza – mocz nie może swobodnie wypływać przez przeszkodę na swojej drodze na zewnątrz. Ten rodzaj zdarza się m.in. mężczyznom z przerostem prostaty.

Zobacz film: Metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Źródło: Klinika marzeń

Leki na nietrzymanie moczu – metoda farmakologiczna: tabletki na receptę

Tabletki na nietrzymanie moczu to opcja dla tych osób, u których efektu nie przyniosły ćwiczenia mięśni dna miednicy. Trening tzw. mięśni Kegla może pomóc w nietrzymaniu moczu, ale konieczne jest regularne wykonywanie ćwiczeń w prawidłowy sposób. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu często stosuje się metodę chirurgiczną leczenia zamiast farmakologii. Dobór kuracji zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu i ogólnego stanu zdrowia.

Na nietrzymanie moczu leki można kupić na receptę, bez recepty w aptece dostępne są suplementy dietę, które mogą zmniejszać występujący problem. Leki na nietrzymanie moczu wysiłkowe działają na dwa sposoby:

 • zwiększają napięcie zwieracza wewnętrznego
 • zwiększają przewodzenie impulsów w neuronach ruchowych zlokalizowanych na nerwie sromowym, zwiększają napięcie zwieracza zewnętrznego cewki moczowej – duloksetyna.

Te substancje mogą wywoływać uciążliwe skutki uboczne, jak np. zaburzenia snu, nastroju, bóle głowy, wzrost wagi ciała, a nawet wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Większą skuteczność działania wykazują leki na nietrzymanie moczu z nagłym parciem. Nadreaktywność pęcherza zmniejszają:

 • oksybutynina,
 • tolterodyna,
 • darifenacyna,
 • solifenacyna.

Te leki na nietrzymanie moczu zmniejszają skurcze pęcherza moczowego, redukując w ten sposób niekontrolowane wypływy moczu oraz naglące parcie na pęcherz. Skuteczność w leczeniu naglącego nietrzymania moczu wykazują też niektóre leki przeciwdepresyjne.

U kobiet z nietrzymaniem moczu stosuje się również estrogeny. Hormony uszczelniają cewkę moczową dzięki odbudowie śluzówki cewki oraz zwiększeniu jej sprężystości. Na nietrzymanie moczu u mężczyzn podaje się leki andregeniczne, takie jak tamsulosyna, doksazosyna lub afluzosyna.

Jeśli stosowane leki na nietrzymanie moczu nie przynoszą poprawy, możliwe jest włączenie do kuracji neurotoksyn. Substancje te porażają włókna nerwowe w pęcherzu moczowym, regulując w ten sposób jego pracę.

Zobacz film: Botoks w leczeniu nietrzymania moczu. Źródło: Bez skazy

Lek na nietrzymanie moczu bez recepty

Na nietrzymanie moczu leki bez recepty nie są dostępne, ale w aptekach można kupić suplementy diety i preparaty ziołowe, które działają moczopędnie. W ten sposób mocz z pęcherza usuwany jest częściej i dzięki temu rzadziej popuszczany. Tabletki na nietrzymanie moczu bez recepty nie są trwałym, a w wielu przypadkach także skutecznym rozwiązaniem.

Leki ziołowe na nietrzymanie moczu zawierają przeważnie żurawinę i są przeznaczone najczęściej dla kobiet. Bez recepty na nietrzymanie moczu u mężczyzn i u kobiet dostępne są zioła, takie jak mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, lipa czy zielona herbata. Suplementy diety rekomendowane u osób nietrzymających moczu zwierają również witaminy oraz mikro- i makroskładniki.

Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6

Wkładki na nietrzymanie moczu – działanie i skuteczność

Wkładki na nietrzymanie moczu dostępne są bez recepty w aptece, wówczas są pełnopłatne. Jeśli lekarz wyda receptę na produkty tego rodzaju, są one częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wkładki na nietrzymanie moczu mają różne kształty i rozmiary, charakteryzują się dużą chłonnością i zdolnościami do neutralizacji nieprzyjemnego zapachu. W zależności od tego, jak nasilone jest nietrzymanie moczu, wkładki mogą mieć małą, średnią lub dużą chłonność. Zwykłe podpaski na nietrzymanie moczu sprawdzają się gorzej, ponieważ w większości przypadków nie neutralizują zapachu, a jeśli są aromatyzowane, mogą podrażniać skórę.

Budową wkładki na nietrzymanie moczu przypominają podpaski, występują w wersji ze skrzydełkami lub bez. Wkładki dla mężczyzn na nietrzymanie moczu są dostosowane do budowy anatomicznej męskiego ciała. Dzięki temu zapewniają skuteczną ochronę i dyskrecję. Na brzegach mogą mieć gumki, które zapobiegają wyciekaniu moczu.

Niezależnie od tego, czy wkładki są męskie, czy damskie, charakteryzują się:

 • dużą chłonnością,
 • zdolnością pochłaniania nieprzyjemnego zapachu,
 • przewiewnością,
 • tym, że są wykonane z materiału delikatnego dla skóry,
 • tym, że są cienkie.

Alternatywnym wyborem dla wkładek są pieluchomajtki. Zakłada się je tak jak zwykłą bieliznę. Są chłonne i również pochłaniają nieprzyjemny zapach. Można kupić je za część ceny, jeśli lekarz wyda na nie receptę, lub w pełnej cenie, dokonując zakupu bez recepty. Pieluchomajtki to dobry wybór dla osób starszych i obłożnie chorych. Są mniej dyskretne niż wkładki, ale dają lepsze zabezpieczenie przed przeciekaniem m.in. w pozycji leżącej.

 Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
172
109
Więcej na temat
Nietrzymanie moczu – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i leczenie
Nietrzymanie moczu – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i leczenie
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie poprzez ćwiczenia
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie poprzez ćwiczenia
Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie
Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Komentarze (0)
Nie przegap
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej