Polub nas na Facebooku
Czytasz: Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?

Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta w ciąży

Fot: Paul Viant / gettyimages.com

Progesteron to jeden z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Wytwarzany jest przez jajniki i umożliwia utrzymanie ciąży. Niski progesteron powoduje nieregularne miesiączki, tycie, krwawienia w czasie cyklu oraz niepłodność.

Progesteron to żeński hormon płciowy wydzielany przez jajniki, a w trakcie ciąży przez łożysko. Niski poziom progesteronu może być przyczyną tycia, nieregularnych miesiączek oraz trudności z zajściem w ciążę i donoszeniem ciąży. Jego stężenie wzrasta w drugiej fazie cyklu, ponieważ jest on niezbędny do pojawienia się owulacji. Przyczyną zbyt niskiego progesteronu są zakłócenia równowagi hormonalnej.

Niedobór progesteronu – objawy

Progesteron jest wytwarzany w jajnikach lub przez łożysko w czasie ciąży. Za jego produkcję odpowiada ciałko żółte w fazie lutealnej cyklu jajnikowego. Metabolizm progesteronu odbywa się głównie w wątrobie. Poziom tego hormonu jest niski w początkowej fazie cyklu i stopniowo wzrasta przed owulacją. Błona śluzowa macicy jest wówczas przygotowana na przyjęcie zarodka, a progesteron ma wpływ na jego zagnieżdżenie się w macicy oraz zmianę błony śluzowej w błonę doczesną. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, poziom progesteronu gwałtownie spada, powodując złuszczenie błony śluzowej macicy i krwawienie miesiączkowe.

Objawy niedoboru progesteronu to przede wszystkim nieregularne miesiączki lub ich brak. Ponadto u kobiety mogą występować krwawienia międzymiesiączkowe, a menstruacje mogą być zbyt obfite lub zbyt skąpe. Jednym z objawów może być również uporczywy trądzik.

Zbyt niski poziom progesteronu sprawia, że kobieta ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi. Odpowiada on za stabilizację poziomu glukozy we krwi, wpływa na wytwarzanie insuliny. Bardzo częstym objawem niedoboru są bóle krzyża i zmienny nastrój. W skrajnych przypadkach może dojść do niepłodności lub poronienia.

Niski poziom progesteronu – przyczyny

Niedobór progesteronu najczęściej jest efektem nadmiaru estrogenów. Problem ten może pojawiać się w wyniku nadwagi, siedzącego trybu życia czy nieprawidłowej diety. Za zakłócenia równowagi hormonalnej odpowiada także przyjmowanie środków hormonalnych i leków steroidowych. Jedną z przyczyn może być spożywanie żywności zawierającej fitoestrogeny, np. soi.

Poziom progesteronu zmniejsza kortyzol, czyli hormon stresu. Dotyczy to zwłaszcza osób narażonych na przewlekły stres, prowadzących niezdrowy tryb życia i mających problemy ze snem.

Niedobór progesteronu występuje u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS), który jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności.

Jak podnieść poziom progesteronu?

Przyjmowanie syntetycznego progesteronu jest często konieczne, ale jeśli objawy nie są nasilone, to można wypróbować domowe sposoby na zwiększenie jego poziomu. Jednym z nich jest unikanie żywności, która podnosi poziom estrogenu. Z diety należy wykluczyć produkty sojowe, szałwię i dynię oraz zanieczyszczone pestycydami warzywa i owoce.

Poziom progesteronu skutecznie zwiększają zioła, takie jak: lawenda, chmiel czy czerwona koniczyna. Warto stosować olejek z drzewa herbacianego oraz produkty zawierające duże ilości cynku, czyli kiełki pszenicy, gorzką czekoladę, cielęcinę i skorupiaki.

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet. Źródło: Dzień dobry TVN

Niski progesteron w ciąży

Progesteron jest niezbędny do utrzymania ciąży. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zarodka. W czasie ciąży poziom progesteronu wzrasta niemal stokrotnie. Hormon ten odpowiada za utrzymanie ciąży i prawidłowy jej przebieg. Hamuje wydzielanie oksytocyny, która powoduje skurcze mięśni macicy. Wspiera prawidłowy rozwój płodu, ponieważ uczestniczy w wytwarzaniu jego hormonów metabolicznych.

Niedobór progesteronu w ciąży może przyczynić się do przerwania ciąży. Błona śluzowa macicy jest wówczas cienka i słabo ukrwiona, dlatego zarodek nie może prawidłowo się rozwijać. U ciężarnej pojawiają się plamienia, bóle podbrzusza oraz skurcze macicy. Skrajny niedobór może doprowadzić do wchłonięcia zarodka lub poronienia.

Niski poziom progesteronu jest wskazaniem do przyjmowania go w postaci tabletek doustnych lub podjęzykowych, tabletek dopochwowych lub zastrzyków.

Przyjmowanie progesteronu w ciąży jest zalecane, gdy we wczesnej ciąży pojawiają się skurcze macicy, plamienia, krwawienie lub bóle brzucha – mogą to być objawy poronienia. Przyjmowanie progesteronu podtrzymuje ciążę i ułatwia jej rozwój do momentu, gdy w organizmie będzie odpowiednia ilość hormonu. Suplementacja progesteronu jest zazwyczaj konieczna jedynie w pierwszym trymestrze ciąży, jeśli wynika z niewydolności ciałka żółtego. Po 13. tygodniu funkcję produkcji progesteronu przejmuje łożysko, a wtedy rzadko bywa konieczna dalsza suplementacja.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
5
Komentarze (1)
Ania
Dziwne, że wybrano akurat taki gabinet... PSEUDO GABINET dziwne urządzenie i dziwna Pani...
i właśnie dzięki takim gabinetom metoda biorezonansu się spala... to była naciągaczka a jest wiele PRAWDZIWYCH GABINETÓW BIOREZONANASU.. w których wyniki pokrywają się później z badaniami uznawanymi przez medycynę i lekarzy,,, np. borelioza, pasożyty, bakterie i wirusy.. Sama korzystam z tego typu zabiegów w gabinecie we Wrocławiu od kilku lat i jestem bardzo zadowlona, dziecko od dwóch lat nie brało żadnego antybiotyku i nie chorowało (przez pierwsze dwa lata życia miało kilkanaście natybiotyków!) biorezonanas wykrył gronkowca... robiliśmy terapie i po kilku zabiegach gronkowiec znikł a dziecko przestało chorować! Jedni lekarze są za, a inni przeciw (zwolennicy antybiotyków i leków zawsze będą przeciw... z wiadmoych względów) :)
Czytaj całość
Nie przegap
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!