Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerwobóle – objawy i leczenie. Tabletki, maści, masaże oraz inne sposoby na napadowe dolegliwości w okolicach klatki piersiowej, serca i pleców

Nerwobóle – objawy i leczenie. Tabletki, maści, masaże oraz inne sposoby na napadowe dolegliwości w okolicach klatki piersiowej, serca i pleców

NAN

Fot: djoronimo / fotolia.com

Gdy pojawiają się nerwobóle, objawy można załagodzić środkami przeciwbólowymi w postaci tabletek, maści i plastrów rozgrzewających. Nie warto jednak poprzestawać na leczeniu doraźnym, ponieważ napady powracają, póki nie wyeliminuje się ich przyczyny. Niekiedy nerwobóle świadczą o ukrytym schorzeniu.

Jedną z częstszych dolegliwości ze strony układu nerwowego jest nerwoból międzyżebrowy. To, ile trwa, ma zasadnicze znaczenie, gdyż można go pomylić z bólem wieńcowym, który na ogół nie trwa dłużej niż kilka minut. Z atakiem neuralgii walczy się od kilku godzin do kilku dni.

Co to są nerwobóle i jak się objawiają?

Mianem nerwobólów bądź neuralgii określa się ostre napadowe dolegliwości. Mają one charakter rwącego, piekącego albo palącego bólu, który może promieniować do kończyn i współwystępować z mrowieniem, drętwieniem, a nawet chwilowym niedowładem. Nasilenie nerwobóli różni się w zależności od tego, co jest ich przyczyną. Czasem neuralgie wręcz utrudniają normalne funkcjonowanie.

Powstawanie nerwobóli – przyczyny i schorzenia towarzyszące

Najczęściej za neuralgię odpowiada uszkodzenie któregoś z odcinków obwodowego układu nerwowego, który pośredniczy w przesyłaniu bodźców między poszczególnymi narządami a rdzeniem kręgowym i mózgiem. Przyczynami nerwobóli mogą być również: ucisk na nerwy obwodowe, ich podrażnienie (spowodowane np. stresem, infekcjami, działaniem toksycznych substancji) lub inna dysfunkcja (np. osłabienie wynikające z niedoboru witamin z grupy B, zaburzeń autoimmunologicznych czy metabolicznych). Nerwobóle zdarzają się w przebiegu takich chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów, borelioza, półpasiec, skolioza, cukrzyca i wiele innych. Częste są też neuralgie będące skutkiem wypadków.

Jak działa i z czego składa się układ nerwowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Nerwobóle, pleców, brzucha i nie tylko – gdzie jeszcze mogą występować?

Nerwy, rozmieszczone po całym ciele, tworzą sieć, w której nawet najmniejsze uszkodzenie może stać się przyczyną zaburzeń przewodzenia impulsów elektrycznych i powodować napady przeszywającego bólu. Ból umiejscowiony jest w tych obszarach, za których unerwienie odpowiada niesprawny odcinek układu nerwowego. Zdarzają się więc:

Co na nerwobóle w klatce piersiowej, a co w okolicach kręgosłupa, czyli jak leczyć nerwobóle?

Warunkiem dobrania skutecznej metody leczenia neuralgii jest poddanie się szczegółowym badaniom. Najpierw trzeba wybrać się do lekarza rodzinnego, a następnie do neurologa, który przeprowadzi wstępną diagnostykę, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny lub skieruje do innych specjalistów (kardiologa, gastrologa czy chirurga). Jeżeli nerwoból jest wywołany jakimś schorzeniem, trwałą ulgę może przynieść tylko uporanie się z chorobą lub jej załagodzenie. Nerwoból międzyżebrowy, występujący najczęściej z powodu półpaśca, leczy się objawowo, przyjmując zwykłe leki przeciwbólowe, np. paracetamol, oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Na nerwobóle serca, głowy czy brzucha, które mają podłoże emocjonalne, pomóc mogą leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. W leczeniu częstych napadów neuralgii stosuje się także leki przeciwpadaczkowe, nawet jeśli chory nie cierpiał nigdy na padaczkę, ponieważ stabilizują one błonę komórkową neuronów, dzięki czemu zapobiegają niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się impulsów. Ulgę w bólu przynosi też profesjonalny masaż wykonywany przez rehabilitantów. Pomaga on zmniejszyć napięcie nerwowe i ucisk na receptory. Po załagodzeniu dolegliwości, w celu uniknięcia kolejnych ataków, zaleca się zaplanowanie cyklu ćwiczeń ze stopniowo zwiększanym obciążeniem. 

W leczeniu nerwobóli, zwłaszcza pleców i nóg, praktykuje się również akupresurę, akupunkturę, elektrostymulację. Poza tym doraźnie można stosować maści na nerwobóle z olejkami eterycznymi i witaminą B, plastry rozgrzewające oraz ciepłe okłady. Przy nerwobólach leki bez recepty nie zawsze działają, zwłaszcza, że dolegliwości mogą wynikać z ucisku struktur kostnych na zakończenia nerwowe. W takich przypadkach krótkotrwałym rozwiązaniem jest blokada nerwu, natomiast długotrwałym – zlikwidowanie źródła ucisku drogą operacyjną. Nie bez znaczenia pozostaje także dieta. Nerwy można zregenerować przez włączenie do jadłospisu dużej ilości pełnoziarnistych produktów, roślin strączkowych i zielonych, ryb, jaj oraz nabiału.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
282
47
Więcej na temat
Tiki nerwowe u dzieci i u dorosłych – czym są? Przyczyny i leczenie tików nerwowych
Tiki nerwowe u dzieci i u dorosłych – czym są? Przyczyny i leczenie tików nerwowych
Histeria u dorosłych i dzieci – przyczyny i objawy. Jak sobie z nią radzić?
Histeria u dorosłych i dzieci – przyczyny i objawy. Jak sobie z nią radzić?
Obgryzanie paznokci u dzieci i dorosłych – jak przestać obgryzać paznokcie?
Obgryzanie paznokci u dzieci i dorosłych – jak przestać obgryzać paznokcie?
Ból i sztywność karku – objawy poważnej choroby, nerwicy czy niewłaściwej pozycji?
Ból i sztywność karku – objawy poważnej choroby, nerwicy czy niewłaściwej pozycji?
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany