Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerwica a depresja – w czym są podobne, a czym się różnią te zaburzenia psychiczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Nerwica a depresja – w czym są podobne, a czym się różnią te zaburzenia psychiczne?

Sharie Kennedy/getty images

Nerwica i depresja to najczęściej diagnozowane zaburzenia psychiczne u osób dorosłych. Mogą współwystępować, a ich obrazy kliniczne łączy wiele cech wspólnych. Należy jednak odróżniać te schorzenia, ponieważ mają inną etiologię i wymagają odmiennych metod terapii.

Zarówno depresja jak i nerwica zostały ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD–10 w rozdziale „Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania”. Te pierwsze to zaburzenia afektywne, czyli dotyczące nastroju (oznaczone symbolami F30–F39), a drugie to zaburzenia o podłożu lękowym (oznaczone symbolami F40–F48 w ICD–10).

Czytaj też:

Nerwica a depresja

Depresja i nerwica to schorzenia o różnych podłożach i innym typie wiodących symptomów. Nerwice to zaburzenia, których źródłem jest lęk. Może on przyjmować różne postacie, np. fobii lub natręctw. Symptomatyka nerwic jest bardzo zróżnicowana – od patologicznych form zachowania, po psychogenne objawy wegetatywne. Depresja to z kolei zespół zaburzeń psychicznych dotykających samopoczucia. Charakterystyczne jest dla niej obniżenie nastroju o różnym nasileniu. Towarzyszą mu dolegliwości psychosomatyczne.

Na czym polega nerwica?

Charakterystyczny dla wszystkich nerwic jest silny, irracjonalny lęk. Może to być lęk uogólniony lub pojawiający się w obliczu określonych sytuacji czy obiektów. Chory zwykle ma świadomość, że jego reakcje są nieadekwatne do okoliczności, ale nie jest w stanie nad nimi zapanować. Przyczyną nerwic są najczęściej negatywne doświadczenia z okresu dzieciństwa lub przewlekły stres.

Symptomy nerwicy podzielić można na cztery grupy:

  • objawy wegetatywne – bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, nagłe skoki ciśnienia tętniczego, napady duszności, zaburzenia równowagi, nadmierne pocenie się, drżenie kończyn, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność,
  • zaburzenia poznawcze – problemy z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem, natrętne myśli, zmiany w postrzeganiu rzeczywistości,
  • zaburzenia behawioralne – kompulsje (przymus wykonywania określonych, irracjonalnych czynności), unikanie sytuacji, które budzą dyskomfort i poczucie zagrożenia,
  • problemy emocjonalne – chwiejność nastroju, niepokój, spadek energii i motywacji, anhedonia, rozdrażnienie.

Na czym polega depresja?

Depresja charakteryzuje się długotrwałym obniżeniem nastroju, z którym współwystępują zwykle różne objawy somatyczne. Choroba ma podłoże wieloczynnikowe. Rozwija się pod wpływem predyspozycji genetycznych, zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu oraz na skutek uwarunkowań zewnętrznych (np. traum, niepowodzeń).

Objawy, w oparciu o występowanie których diagnozuje się depresję, to utrzymujące się przez minimum dwa tygodnie:

  • obniżenie nastroju – smutek, apatia, rozdrażnienie,
  • brak energii, wzmożona męczliwość,
  • anhedonia i utrata dotychczasowych zainteresowań.

Depresji często towarzyszą inne symptomy, takie jak osłabienie zdolności poznawczych, obniżona samoocena, irracjonalne poczucie winy, bóle głowy czy brzucha, zaburzenia snu i apetytu, spadek libido, myśli i czyny samobójcze.

Cechy wspólne nerwicy i depresji

Zaburzenia lękowe i afektywne łączy szereg objawów. W obu przypadkach następują: obniżenie nastroju, brak energii, osłabienie sprawności myślenia, a także dolegliwości somatyczne o podłożu psychicznym, takie jak problemy ze snem czy bóle o niejasnej etiologii. Co więcej, depresja i nerwica niejednokrotnie współwystępują. Lęk jest bardzo częstym, choć niespecyficznym objawem depresji. Przeważnie przyjmuje postać uogólnioną – chory czuje się zagrożony, przewiduje niekorzystny bieg wydarzeń. Jednocześnie osoby cierpiące na nerwicę zwykle dodatkowo mają złe samopoczucie w związku z faktem, że ich funkcjonowanie społeczne czy zawodowe jest upośledzone przez paraliżujący strach.

Depresja a nerwica – jakie są między nimi różnice?

Choć obraz kliniczny depresji i nerwicy może być bardzo podobny, są to odrębne jednostki chorobowe o różnej etiologii, więc wymagają odmiennego postępowania terapeutycznego.

Zaburzenia lękowe mają podłoże psychiczne, dlatego zasadniczą rolę w ich leczeniu odgrywa psychoterapia. W większości przypadków skuteczne okazują się metody terapii poznawczo–behawioralnej, które pozwalają zmodyfikować nieprzystosowawcze schematy myślenia i lękowe zachowania pacjenta. Nauka radzenia sobie z symptomami choroby często prowadzi do całkowitego ich ustąpienia. W cięższych przypadkach nerwic pomocne bywa doraźne stosowanie leków redukujących uciążliwe objawy, np. beta-blokerów lub benzodiazepin. W niektórych przypadkach zastosowanie mają także preparaty antydepresyjne. Dzięki ich działaniu poprawia się samopoczucie pacjenta, więc łatwiej mu podjąć walkę z chorobą.

W przypadku depresji farmakoterapia odgrywa kluczową rolę. Reguluje ona poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nastrój, tym samym łagodząc zasadnicze objawy choroby. Psychoterapia jest wskazana, jeśli u podłoża zaburzenia znajdują się problemy emocjonalne pacjenta. Wówczas – w zależności od ich charakteru – skorzystać można z metod terapii psychodynamicznej, behawioralnej czy humanistycznej, dzięki którym cierpiąca na depresję osoba może lepiej zrozumieć swoją chorobę, zmienić postrzeganie samego siebie czy przepracować wewnętrzne konflikty.

Zobacz film: Czym jest depresja i jak ją leczyć?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. M. Seligman, E. Walker, D. Rosenhan, Psychopatologia, tł. J. Gilewicz, A. Wojciechowski, Poznań 2003.

2. W. Imielski, Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, Warszawa 2010.

3. C. Hammen, Depresja, tł. M. Trzebiatowska, Gdańsk 2006.

4. A. Kępiński, Psychopatologia nerwic, Kraków 2009.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
6
Polecamy
Jak rozpoznać cyklotymię?
Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia
Jak rozpoznać cyklotymię? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia Dzień Dobry TVN
Co to jest cyklofrenia?
Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia.
Co to jest cyklofrenia? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia. Dzień Dobry TVN
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne TVN zdrowie
Depresja reaktywna (egzogenna) – przyczyny, objawy, leczenie
Depresja reaktywna (egzogenna) – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia