Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerw piszczelowy – uszkodzenia, objawy i rehabilitacja
menu
Polub nas na Facebooku

Nerw piszczelowy – uszkodzenia, objawy i rehabilitacja

Kobieta, którą boli łydka podczas treningu

Fot: TravelCouples / gettyimages.com

Nerw piszczelowy odpowiada za ruch mięśni biorących udział w zginaniu stopy i mięśnie podeszwowe. Zaopatruje czuciowo tylną, dolną część podudzia i tylną okolicę stopy. Uszkodzenia nerwu piszczelowego lub brak rehabilitacji w leczeniu jego zaburzeń skutkuje upośledzeniem chodzenia.

Nerw piszczelowy bierze udział w prawidłowym chodzeniu i ustawieniu stopy. Uszkodzenia nerwu piszczelowego należą do rzadkich przypadłości. Uszkodzenia prowadzące do upośledzenia funkcji nerwu piszczelowego dają charakterystyczne objawy, a rehabilitacja uszkodzeń nerwu jest istotna ze względu na jakość lokomocji, za którą jest odpowiedzialny nerw piszczelowy.

Uszkodzenie nerwu piszczelowego związane jest z zaburzeniem funkcji mięśni, a następnie ruchów, za które te mięśnie są odpowiedzialne. Mięśnie funkcjonujące prawidłowo odpowiedzialne są za zginanie i rotacje stopy oraz prace palców i palucha.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Przyczyny i objawy uszkodzenia nerwu piszczelowego

Do uszkodzenia nerwu piszczelowego dochodzi najczęściej podczas urazu. Zaburzenia funkcjonowania podudzia są również wynikiem upośledzenia funkcjonowania lub zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego, funkcjonowania i budowy miednicy i tkanek na całej długości kończyny dolnej. Uszkodzenie nerwu piszczelowego może być też następstwem chorób i zaburzeń neurologicznych, np. przebytego udaru mózgu lub porażeń nerwów obwodowych.

Uszkodzenia

Uszkodzenia nerwu piszczelowego powstają najczęściej w następstwie urazów mechanicznych i zaburzeń tkanek miękkich stawu kolanowego. Zwichnięcia stawu kolanowego czy złamania bliższej części kości piszczelowej powodują ucisk na nerw piszczelowy. Ucisk i opuchlizna tkanek pobliskich i naczyń krwionośnych może ograniczyć przewodnictwo nerwowe nerwu. W konsekwencji występują brak czucia na podeszwowej części stopy i tylnej części podudzia oraz zmiany odżywcze skóry w obrębie stopy.

Do przyczyn sprzyjających powstaniu zaburzeniom prawidłowego funkcjonowania nerwu piszczelowego można dodać koślawość pięt i wady postawy związane z wadami w obrębie stóp i kolan (koślawość kolan i stopa płasko-koślawa) oraz urazy w obrębie stopy i stawu skokowego (skręcenia, złamania, zrostu pooperacyjne tkanek miękkich). Ponadto zmiany związane z poszerzeniem się naczyń krwionośnych goleni i stawu skokowego (zapalenia żył, guzy, zapalenia pochewek ścięgnistych w okolicach kanału stępu i kostki przyśrodkowej podudzia).

Najczęściej uszkodzenia nerwu piszczelowego powstają w skutek uszkodzeń mechanicznych (przecięcie nerwu, ucisk, zmiażdżenie, rozciągnięcie czy rozerwanie w okolicy biodra, kolana czy stawu skokowego), ogólnych zakażeń bakteryjnych, miejscowych zaburzeń naczyniowych lub metabolicznych oraz miejscowo uciskających guzów.

W zależności od rozległości i rodzaju uszkodzenia nerwu piszczelowego, występują objawy czuciowe i ruchowe. Nerw piszczelowy w większości odpowiada za ruch, zatem obserwować można raczej wiotkie niedowłady niż porażenia.

Objawy

Ucisk nerwu piszczelowego, wywołuje mrowienie i drętwienie podeszwy stopy i palców oraz tylnej dolnej części podudzia. Ponadto: dolegliwości bólowe o różnym natężeniu, promieniujące w kierunku podudzia, osłabienie siły mięśni zginaczy stopy i placów.

Objawy występują najczęściej w trakcie chodu lub nasilają się podczas zwiększonej aktywności fizycznej, uprawiania sportu czy rekreacji.

Na skutek odnerwienia mięśni zginających stopę i palce następuje brak lub ograniczenie umiejętności odbicia w trakcie chodu. Chód ma charakter „szczudłowaty”, a stopa jest opadająca. Dysfunkcja nerwu piszczelowego znacznie utrudnia lokomocję. Chory nie może wspiąć się na palce, stać i chodzić na palcach. Porażenie nerwu piszczelowego często prowadzi również do szponiastego ułożenia palców stopy, gdzie palce w stawach bliższych pozostają wyprostowane lub zgięte grzbietowo, a w dalszych – zgięte podeszwowo.

Ograniczone lub zniesione są odruchy podeszwowy i skokowy oraz występują zaburzenia czucia skóry w obszarze podeszwy.

Jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego Źródło: 36,6

Nerw piszczelowy – rehabilitacja

Rehabilitacja nerwu piszczelowego zależy od przyczyny uszkodzenia nerwu. Głównym celem leczenia jest regeneracja i przywrócenie prawidłowych funkcji nerwu piszczelowego.

Rehabilitacja nerwu piszczelowego polega na wzmocnieniu osłabionych mięśni i odbarczenia nerwowego.

Uszkodzenia nerwu piszczelowego niwelują ćwiczenia bierne i czynne podudzia i stopy. Wskazane są również miejscowe masaże i fizykoterapia ukierunkowana na działanie przeciwzapalne i neuromobilizacje nerwu.

W zależności od rozmiaru uszkodzenia, w rehabilitacji stosuje się szyny ortopedyczne korygujące ustawienie podudzia i stopy oraz wkładki ortopedyczne dla korekcji supinacji i podbicia łuków stopy.

Rehabilitacja przewiduje również naukę chodu samodzielnie lub za pomocą zaopatrzenia ortopedycznego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Dzień Dobry TVN
Porażenie nerwu strzałkowego (opadająca stopa) – przyczyny i leczenie
Porażenie nerwu strzałkowego (opadająca stopa) – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Nerw pachowy – uszkodzenie.
Objawy wskazujące na uraz nerwu pachowego
Nerw pachowy – uszkodzenie. Objawy wskazujące na uraz nerwu pachowego TVN zdrowie
Podpiętki – jakie wybrać na ostrogi, a jakie przyniosą ulgę zmęczonym stopom?
Podpiętki – jakie wybrać na ostrogi, a jakie przyniosą ulgę zmęczonym stopom? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić