Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku – jak leczyć i czy da się temu zapobiec?

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku – jak leczyć i czy da się temu zapobiec?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta, która ma zapalenie pęcherza moczowego

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Zapalenie pęcherza po stosunku w prezerwatywie i bez niej jest niemal tak samo prawdopodobne. Antykoncepcja może chronić przed przenoszeniem się bakterii i wirusów z partnera na partnerkę, ale nie zapobiega powstawaniu otarć ani dostawaniu się drobnoustrojów z okolic cewki i odbytu do pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn po stosunku płciowym występuje wielokrotnie rzadziej niż u kobiet, ponieważ mają oni dłuższą cewkę moczową. Jeśli jednak się zdarzy, wymaga podjęcia leczenia, bo grozi przerodzeniem się w zapalenie nerek.

Zapalenie pęcherza a stosunek – na czym polega ta zależność?

Wśród wielu czynników sprzyjających powstawaniu stanów zapalnych pęcherza na jednym z pierwszych miejsc wymienia się współżycie, co wynika z bezpośredniego sąsiedztwa układów płciowego i moczowego. Nawracające zapalenia pęcherza są nawet potocznie nazywane „syndromem miesiąca miodowego”. Podczas seksu dochodzi do podrażnień błony śluzowej wyściełającej narządy rodne kobiety i otarć penisa. Furtka dla zarazków zostaje więc otwarta, tych zaś pełno jest przy odbycie i cewce moczowej. W trakcie stosunku płciowego łatwo o przeniesienie drobnoustrojów (przeważnie Escherichia coli) w obręb ujścia cewki moczowej, a dalej dochodzi do wstępującego zapalenia pęcherza. Zapalenie pęcherza po każdym stosunku u kobiety może świadczyć o tym, że to partner jest nosicielem bakterii uropatogennej i zaraża nią swoją partnerkę, należy to jednak do rzadkości. Wówczas konieczne jest podjęcie leczenia obydwojga. Kobietom dolegliwość ta zdarza się bardzo często nie tylko ze względu na budowę anatomiczną (bliskość cewki moczowej i odbytu), lecz także w wyniku niedostatecznego przestrzegania zasad higieny osobistej (rzadkiego podmywania się, siadania na deskach toalet publicznych, podcierania się w kierunku od odbytu do pochwy) i stosowania ryzykownej antykoncepcji (środków plemnikobójczych wpływających negatywnie na naturalną florę bakteryjną). Ryzyko zapalenia pęcherza po stosunku u mężczyzn dotyczy przede wszystkim tych, którzy uprawiają stosunki analne.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Zapalenie pęcherza moczowego po stosunku – objawy

Kiedy dochodzi do zapalenia pęcherza przez stosunek, objawy pojawiają się w ciągu 24 godzin od współżycia. Nigdy nie należy ich bagatelizować, gdyż podobne występują przy innych infekcjach intymnych, takich jak drożdżyca i chlamydioza. Zapalenie pęcherza co prawda nie jest groźne, ale nieleczone może prowadzić do powikłań w postaci np. roponercza czy urosepsy. Dokuczliwych dolegliwości towarzyszących stanowi zapalnemu nie sposób nie zauważyć. Są nimi pieczenie podczas oddawania moczu, uporczywe swędzenie, uczucie ciągłego parcia, nawet po mikcji, częstomocz, bóle podbrzusza, gorączka, wycieki z cewki moczowej, a niekiedy nawet krwiomocz.

Zapalenie pęcherza po stosunku – leczenie

Po zauważeniu pierwszych symptomów zapalenie pęcherza od stosunku należy oddać próbkę moczu do analizy laboratoryjnej w celu wykrycia bakterii odpowiadającej za powstanie stanu zapalnego. Leczenie doraźne można rozpocząć dopiero później, gdyż w przeciwnym razie wyniki mogą okazać się zafałszowane. Jeśli nie występują nasilone objawy, z infekcją w zdecydowanej większości przypadków pozwala się uporać furagina, która jest dostępna bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, by przyjmować ją nawet po ustąpieniu dolegliwości (zgodnie z zaleceniami na ulotce) – w przeciwnym razie zapalenie pęcherza będzie nawracać.

W ostateczności, kiedy furagina nie pomaga, trzeba udać się do lekarza po antybiotyk (z kortimoksazolem, trimetoprimem lub pochodnymi nitrofuranu). Walkę z infekcją warto wspomagać naturalnymi sposobami – pić dużo płynów, by szybko pozbyć się bakterii z układu moczowego, jeść suszoną żurawinę albo pić soki żurawinowe, unikać alkoholu i kawy, robić sobie napary z ziół moczopędnych (mniszka lekarskiego, lipy, krwawnika pospolitego, pokrzywy zwyczajnej). Kobiety w ciąży, które złapały zapalenie pęcherza po stosunku, powinny prowadzić leczenie w konsultacji ze specjalistą – nawet furaginy nie wolno im brać na własną rękę.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zapalenie pęcherza po stosunku – profilaktyka

Aby ustrzec się nawracających stanów zapalnych pęcherza moczowego, warto przed stosunkiem wypić dużo wody, a po seksie wysikać się i podmyć. Trzeba również zadbać o całkowite wyleczenie poprzedniej infekcji. Poza tym warto powstrzymywać się od współżycia w okresie osłabienia odporności organizmu, np. tuż po zakończeniu antybiotykoterapii, unikać środków plemnikobójczych i kapturków dopochwowych, a zamiast nich używać prezerwatywy, jak również stosować produkty na bazie soku żurawinowego. Oczywiście nie należy zapominać ogólnych zaleceniach związanych z profilaktyką infekcji intymnych, a więc przede wszystkim przestrzeganiu higieny.

Co zrobić, aby uniknąć infekcji intymnych? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Co sprzyja infekcjom intymnym? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

K. Kiliś-Pstrusińska, Zakażenia układu moczowego, dodatek do miesięcznika „Praktyka Lekarska”, nr 72 (9/2012).

Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, pod red. W. Hryniewicz, M. Holeckiego, Warszawa 2015, online:

http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/uklmoczowyinternet.pdf

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?