Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naukowcy wydrukowali unaczynione serce w drukarce 3D. To przełom w transplantologii 
menu
Polub nas na Facebooku

Naukowcy wydrukowali unaczynione serce w drukarce 3D. To przełom w transplantologii 

serce

Fot.: Alexander Raths / stock.adobe.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wydrukowali – pierwsze na świecie - unaczynione serce z pomocą drukarki 3D. Narząd powstał z komórek pochodzących od pacjenta oraz specjalnego materiału biologicznego. O osiągnięciu badaczy poinformowało pismo "Advanced Science".

Serce wydrukowane przez naukowców z Tel Awiwu nie jest pierwszym narządem, który powstał z pomocą technologii 3D. Dlaczego zatem jest takie wyjątkowe? Wszystkie pozostałe organy, które powstały w ten sposób były pozbawione naczyń krwionośnych. Zdaniem naukowców fakt, że udało się stworzyć serce z naczyniami krwionośnymi jest kamieniem milowym w pozyskiwaniu narządów do transplantacji.

Do wydrukowania narządu badacze wykorzystali komórki własne pacjenta oraz tzw. bio-inki (ink - ang. atrament), czyli specyficzne dla każdego pacjenta substancje złożone z cukrów i białek, które można wykorzystać do drukowania w technologii 3D. Mimo że stworzone przez naukowców z Tel Awiwu serce jest zbyt małe i nie można go przeszczepić człowiekowi, to zdaniem badaczy wydrukowanie większego narządu nie stanowi żadnego problemu. Zanim jednak badacze zaczną pracę nad nowym, większym sercem konieczne są dalsze testy, które doprowadzą do tego, że serce zacznie normalnie pracować.

Nawet jeśli badania zakończą się sukcesem, na przeszczep serca wydrukowanego z pomocą drukarki 3D trzeba będzie jeszcze poczekać. Potrzebne są testy na zwierzętach. Jeśli te zakończą się powodzeniem za dziesięć lat takie przeszczepy będą wykonywane rutynowo.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Co to jest przeszczep serca?

Transplantacja serca to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, który wymaga współpracy specjalistycznych zespołów lekarskich. W pierwszej kolejności konieczne jest pobranie narządu od osoby, u której stwierdzono śmierć pnia mózgu. Organ może być pobrany i przeszczepiony tylko wtedy, gdy dawca, jeszcze za życia wyraził zgodę na przekazanie swoich narządów do transplantacji. Następnie u operowanej osoby usuwa się większość niewydolnego serca, pozostawiając dużą część tylnej ściany prawego i lewego przedsionka biorcy oraz naczynia krwionośne. Ostatnim etapem jest umieszczenie pobranego od dawcy serca i połączenie go z naczyniami krwionośnymi biorcy. Pacjenci po takich zabiegach do końca życia muszą przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu przeszczepu.

Zobacz także: Transplantacja serca - kiedy trzeba wykonać przeszczep serca i ile się po nim żyje?

Kiedy przeszczep serca jest konieczny?

Przeszczep serca wykonywany jest przede wszystkim u osób z tzw. schyłkową niewydolnością serca, u których niemożliwe jest już zastosowanie żadnych alternatywnych metod leczenia. Tak uszkodzone serce nie może pełnić już swoich podstawowych funkcji. Jedyną szansą dla osób z takim schorzeniem jest właśnie przeszczep serca. 

Pierwszego udanego przeszczepu serca dokonano w 1967 roku. W Polsce taki zabieg, jako pierwszy, wykonał w 1985 roku prof. Zbigniew Religa.

Źródło: Science Alert

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Izraelscy naukowcy: za rok będziemy mieć lekarstwo na raka
Izraelscy naukowcy: za rok będziemy mieć lekarstwo na raka Dzień Dobry TVN
Doktor Paweł ratował ludzkie życie, teraz sam walczy o swoje. Pomóżmy mu wyzdrowieć
Doktor Paweł ratował ludzkie życie, teraz sam walczy o swoje. Pomóżmy mu wyzdrowieć Dzień Dobry TVN
Transplantacja serca - kiedy trzeba wykonać przeszczep serca i ile się po nim żyje?
Transplantacja serca - kiedy trzeba wykonać przeszczep serca i ile się po nim żyje? TVN zdrowie
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji? 
Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji?  Materiał sponsorowany
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu