Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naukowcy sprawdzili stan plemników mężczyzn, którzy przeszli COVID-19. Badania nie są optymistyczne
menu
Polub nas na Facebooku

Naukowcy sprawdzili stan plemników mężczyzn, którzy przeszli COVID-19. Badania nie są optymistyczne

Plemniki i komórka jajowa

Fot: koya79 / gettyimages.com

Podczas 39. Spotkania Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE) zaprezentowano wyniki badań dotyczące jakości plemników w nasieniu u mężczyzn, którzy przeszli COVID-19. Jak się okazuje, ich sperma traci na jakości. Co to oznacza?

Jakość plemników po COVID-19

Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że mężczyźni po przechorowaniu COVID-19 mają gorszą jakość nasienia. Eksperci w okresie od lutego 2020 do października 2022 przebadali grupę 45 mężczyzn z różnych klinik zajmujących się leczeniem niepłodności. Jak się okazało, u każdego z panów zdiagnozowano COVID-19. Po przeanalizowaniu jakości nasienia sprzed choroby, do 100 dni po jej przebyciu oraz pobrane po upływie tego czasu okazało się, że jej przejście znacznie zmieniło nasienie. Przede wszystkim u mężczyzn, którzy przeszli COVID-19 odnotowano objętość ejakulatu niższą aż o 20 proc. Co więcej, o 26,5 proc. spadła także koncentracja plemników i o 9 proc. Ich całkowita ruchliwość. U 50 proc. panów stwierdzono także spadek całkowitej liczebności plemników o 57 proc.

Do tej pory nie wiadomo jednak jak długo taki stan może się utrzymywać. Choć powstanie nowych plemników zajmuje ok. 78 dni. U przebadanych pacjentów nawet po 100 dniach nie było widać poprawy pod względem liczebności i jakości plemników.

- Zakładaliśmy, że jakość spermy ulegnie poprawie, gdy powstaną nowe plemniki, ale tak się nie stało. Nie wiemy, ile czasu może zająć powrót jakości nasienia do normy, a możliwe jest również, że COVID-19 powoduje jej trwałe pogorszenie, nawet u mężczyzn, którzy mieli łagodną infekcję" – powiedziała Rocio Nunez-Calonge z Grupo Internacional de Reproduccion Madrycie w Hiszpanii

Czy jakość plemników ulegnie poprawie?

Profesor Nunez-Calonge podkreśla, że jakość plemników pogorszyła się zarówno u panów, którzy mają za sobą poważne jak i łagodne objawy COVID-19. Oznacza to zatem, że wiele mężczyzn może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że po bezobjawowym przejściu choroby ich sperma mogła stracić na jakości, a tym samum upośledzić płodność.

Badacze wciąż jednak nie wiedzą jaki konkretnie mechanizm odpowiedzialny jest za obniżenie jakości plemników u pacjentów. Istnieje prawdopodobieństwo, że może być to wina stanu zapalnego oraz zaburzenia w działaniu układu odporności. Ten bowiem prowadzi do uszkodzenia komórek rozrodczych i obniżenia produkcji testosteronu przez komórki śródmiąższowe w jądrach.

- Warto nadmienić, że zaburzenie parametrów nasienia może nie być spowodowane bezpośrednim wpływem SARS-CoV-2. Prawdopodobnie występują dodatkowe czynniki, które przyczyniają się do długotrwałego pogorszenia parametrów spermy, ale które obecnie nie są znane. Ponadto nie sprawdziliśmy w naszym badaniu poziomu hormonów, a wcześniej informowano o silnych zmianach w poziomie testosteronu, głównego gracza odpowiedzialnego za zdrowie reprodukcyjne mężczyzn, u pacjentów z infekcją COVID – skomentowała badaczka.

Nieco innego zdania jest prof. Carlos Calhaz-Jorge z Centro Hospitalar Universitario Lisboa Norte (Lizbona, Portugalia). Ekspert podkreśla, że jakość spermy mieści się w normach wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Źródło: medonet.pl

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
5
Polecamy
COVID-19 atakuje nie tylko płuca.
Niepokojące wyniki badań dla mężczyzn
COVID-19 atakuje nie tylko płuca. Niepokojące wyniki badań dla mężczyzn Dzień Dobry TVN
Koronawirus zabija więcej mężczyzn niż kobiet.
Czy to kwestia hormonów?
Koronawirus zabija więcej mężczyzn niż kobiet. Czy to kwestia hormonów? Dzień Dobry TVN
Zakażenie koronawirusem  może obniżać poziom testosteronu i powodować spadek libido u mężczyzn
Zakażenie koronawirusem  może obniżać poziom testosteronu i powodować spadek libido u mężczyzn TVN zdrowie
Spermiogram – przygotowanie i wskazania do badania.
Jakie są normy spermiogramu?
Spermiogram – przygotowanie i wskazania do badania. Jakie są normy spermiogramu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie