Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naturalnie po cesarce – czy poród siłami natury jest możliwy po cesarskim cięciu?
menu
Polub nas na Facebooku

Naturalnie po cesarce – czy poród siłami natury jest możliwy po cesarskim cięciu?

mat. prasowe

Chwila, gdy będziesz mogła wziąć w ramiona maluszka to najbardziej upragniony i wyczekany moment. Jednak sam poród napawa wiele przyszłych mam obawą, a nawet lękiem. Większość mam ma to szczęście, by urodzić siłami natury, jednak około 30 proc. ciąż kończy się cesarskim cięciem (głównie ze wskazań medycznych). Wiele kobiet zachodząc w kolejną ciążę, marzy o naturalnym porodzie. Czy cesarskie cięcie wykonane w przeszłości wyklucza poród siłami natury w kolejnej ciąży? Czym jest VBAC? Zapraszamy do lektury.

VBAC czyli poród siłami natury po cesarskim cięciu

Życie nie zawsze pisze scenariusze takie, jakich oczekiwalibyśmy. Czasem mimo ogromnych chęci, a nawet podjętych prób ciąża zostaje zakończona cesarskim cięciem – wszak najważniejsze jest życie i zdrowie dziecka i matki. Gdy kobieta zachodzi w kolejną ciążę, pojawiają się pytania o sposób jej rozwiązania. Czy po cesarskim cięciu możliwy jest poród naturalny? VBAC (vaginal birth after cesarian), czyli poród naturalny po cesarce jest możliwy, wyłącznie gdy zostanie spełnionych kilka istotnych przesłanek medycznych. Warto mieć na uwadze, że VBAC zawsze wiąże się z dużym zagrożeniem utraty zdrowia, a nawet życia, zarówno dla kobiety, jak i dziecka.

Cesarskie cięcie – jakie są wskazania do CC?

Cesarskie ciecie to operacja, która polega na przecięciu powłok brzusznych oraz macicy w celu wydobycia dziecka. Choć przez wielu CC bywa bagatelizowane, warto mieć na uwadze, że jest to niebłaha ingerencja chirurgiczna. Decyzja o cesarskim cięciu podejmowana jest w oparciu o konkretne przesłanki medyczne – chorobę przewlekłą matki, wadę wzroku czy budowę anatomiczną, a także ze względu na stan maluszka – choroby bądź nieprawidłowości wykryte w przebiegu ciąży. Więcej o ciąży i badaniach kontrolnych przeczytasz na stronie: allegro.pl strefa ciąży Zdarza się, że skaczące tętno czy zatrzymanie akcji porodowej decydują o tym, że poród, który przebiegał fizjologicznie, zakończony zostaje cesarskim cięciem.

Poród naturalny – czy zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Poród naturalny to proces fizjologiczny. Choć obarczony ogromnym wysiłkiem i bólem jest najbardziej naturalną i pożądaną drogą przyjścia na świat maluszka. Urodzony siłami natury maluch rzadziej narażony jest na ryzyko zachłystowego zapalenia płuc, a przechodząc przez kanał rodny kobiety zostaje wyposażony w mikroflorę, która zabezpiecza go już od pierwszych chwil życia poza brzuchem mamy. Także kobieta po porodzie fizjologicznym (choć zdarzają się wyjątki) dochodzi do pełni sił znacznie szybciej. Zdecydowanie łatwiej po porodzie naturalnym jest rozpocząć karmienie piersią. Więcej o porodzie SN i przygotowaniach do porodu przeczytasz na allegro.pl strefa ciąży poród

Kiedy poród siłami natury po cesarce jest możliwy?

Zwykle mówi się o granicy dwóch lat, która powinna wystąpić pomiędzy CC a kolejną ciążą, by VBAC był możliwy. Jednak warto podkreślić, że to bardzo indywidualna sprawa. W procesie dążenia do zakończenia ciąży porodem naturalnym, niezwykle istotna jest kontrola blizny po cesarskim cięciu. Podczas badania USG, lekarz kontroluje nie tylko stan zdrowia maluszka, ale także blizny na macicy. Blizna może pod wpływem rosnącej wagi maluszka zacząć się rozchodzić, co może okazać się bardzo niebezpieczne w trakcie porodu. Pod naporem siły skurczy porodowych może bowiem dojść do pęknięcia blizny. Zdarza się to w około 5-9 proc. przypadków porodów naturalnych po cesarce. To sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu i zdrowiu obojga pacjentów – dziecka i mamy. Choć poród naturalny jest zdecydowanie mniej obciążający niż cesarskie cięcie, w niektórych przypadkach VBAC jest obarczony zbyt dużym ryzykiem. Decyzja o próbie podjęcia porodu naturalnego po cesarskim cięciu powinna zostać podjęta przez lekarza prowadzącego ciążę,a ostatecznie przez położnika, który poród będzie przyjmował. VBAC wymaga także odpowiedniego zaplecza medycznego, poza salą porodową, w pełnej gotowości powinien znajdować się zarówno personel, jak i sala operacyjna, by w razie jakichkolwiek trudności i zwiększonego ryzyka przeprowadzić cesarskie cięcie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
47
3
Polecamy
Wskazania do cesarki - planowe i nagłe
Wskazania do cesarki - planowe i nagłe Dzień Dobry TVN
Czy po cesarce możliwy jest poród naturalny?
Czy po cesarce możliwy jest poród naturalny? Dzień Dobry TVN
Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy i bezpieczny?
Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy i bezpieczny? TVN zdrowie
Poród naturalny czy cesarka - wskazania, przeciwwskazania i różnice
Poród naturalny czy cesarka - wskazania, przeciwwskazania i różnice TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie