Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nasieniak – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania
menu
Polub nas na Facebooku

Nasieniak – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Korrawin/Getty Images

Nasieniak to złośliwy nowotwór jądra, do rozwoju którego predysponują m.in. niezstąpienie jądra, nowotwór jądra w wywiadzie rodzinnym, dysgenezja gonad. Zaliczany do grupy tzw. nowotworów zarodkowych jądra. Pierwsze objawy prócz wyczuwalnego guza to chudnięcie i męczliwość.

Nasieniak to złośliwy nowotwór jądra, który wykazuje sporą promienioczułość i chemiowrażliwość. Pierwszym etapem leczenia jest amputacja zajętego jądra, tj. orchidektomia. Badacze zwracają uwagę na dość dobre rokowania u chorych z nasieniakiem, zwłaszcza w przypadku wczesnego wykrycia zmiany. Chorzy z nowotworem pierwszego stopnia mają niemal 100-procentową szansę na wyleczenie.

Nasieniak – co to jest?

Nasieniak (z łac. seminoma) to złośliwy nowotwór jądra, który stanowi około 25% wszystkich przypadków raków tego narządu. Najczęściej rozpoznaje się go w populacji mężczyzn w wieku 40–50 lat. W zależności od zaawansowania wyodrębniono trzy jego postacie:

 • drugi stopień – obecność guza pierwotnego w jądrze i przerzutów do węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej, tj. w obrębie miednicy lub jamy brzusznej,
 • trzeci stopień – oprócz guza pierwotnego występują przerzuty do węzłów chłonnych i odległe.

Biorąc pod uwagę typ budowy histopatologicznej, wyodrębniono dwie postacie nasieniaka:

 • typ klasyczny – stanowi do 93% wszystkich nasieniaków, zbudowany z okrągłych, niewielkich rozmiarów komórek, o dużym i centralnie położonym jądrze, dość często stwierdza się nacieki z limfocytów;
 • typ spermatocytowy – występuje najczęściej w populacji starszych mężczyzn, stanowi zdecydowaną mniejszość nasieniaków, zbudowany z okrągłych, różnej wielkości komórek.

  Nasieniak – przyczyny powstania

  Jak dotąd przyczyny powstania nasieniaka nie zostały dokładnie poznane. Badacze podkreślają, że nowotwór ten wywodzi się z komórek zarodkowych jąder. Istotną rolę w jego rozwoju odgrywają: infekcja HIV, niepłodność, wnętrostwo (jądro niezstąpione), obciążony wywiad rodzinny w kierunku raka jądra, zespoły obojnactwa, jak np. obojnactwo prawdziwe, rzekome, dysgenezja gonad, zespół feminizujących jąder. Większość specjalistów podkreśla brak wpływu na powstanie nasieniaka przebytego wcześniej urazu lub stanu zapalnego jąder o podłożu infekcji wirusem nagminnego zapalenia przyusznic.

  Czytaj takżeNowotwór jądra - objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie. Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko

  Objawy jakie daje nasieniak?

  Nasieniak objawia się guzem lub zgrubieniem zlokalizowanym w obrębie jądra. U chorych zauważa się nierzadko powiększenie całej gonady i dolegliwości bólowe, które promieniują do odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa oraz brzucha. Nasieniak jądra dość szybko daje przerzuty do zaotrzewnowych węzłów chłonnych, po czym do wątroby, płuc, kości, mózgu. U chorych pojawić się mogą kaszel, często z towarzyszącym krwiopluciem, i duszność. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do wydzielania dużych ilości hCG (gonadotropina kosmówkowa), co prowadzić może do rozwoju ginekomastii, tj. rozrostu tkanki tłuszczowej i włóknistej w okolicy sutków.

  Czytaj także: Guzek na jądrze, penisie lub mosznie - objawy, charakterystyka, wygląd i przyczyny

  Nasieniak – diagnostyka i leczenie

  Diagnostyka nasieniaków opiera się na badaniu przedmiotowym i podmiotowym. Szczególną rolę odgrywa badanie USG jąder, które z niemal 100-procentową czułością pozwala na wykrycie zmian. Pomocniczą rolę odgrywa tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej, miednicy i RTG klatki piersiowej. W przypadku niejednoznacznego wyniku badania TK wykonywana jest pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET). W surowicy krwi oznacza się stężenie markerów nowotworowych.

  Nasieniak jako jeden z niewielu litych guzów może zostać całkowicie wyleczony nawet w zaawansowanej postaci. Pierwszym krokiem w leczeniu jest zabieg orchidektomii, tj. amputacji jądra, który przeprowadza się z dostępu przez pachwinę. Dalsze postępowanie determinowane jest stopniem zaawansowania choroby i opiera się na różnym stopniu nasilenia chemio- i/lub radioterapii. Radioterapią w dawce 20–40 Gy obejmuje się położone po stronie guza węzły chłonne do poziomu przepony (pachwinowo-biodrowe i przyaortalne). W przypadku przerzutów do węzłów chłonnych zlokalizowanych poniżej przepony zachodzi konieczność napromieniania całej jamy brzusznej, nadobojczykowych i śródpiersiowych węzłów chłonnych. W cięższych przypadkach prowadzi się napromienianie połączone z chemioterapią, opartą na schematach: PEB (cisplatyna, etopozyd, bleomycyna), EP (etopozyd, cisplatyna).

  Czytaj takżeUSG jąder – przygotowanie, zastosowanie, przebieg

  Rokowania przy rozpoznaniu nasieniaka

  Na rokowania w nasieniaku jądra w dużym stopniu wpływa wczesne rozpoznanie choroby. Niestety, w wielu przypadkach początkowe objawy nasieniaka bywają mylnie interpretowane. Chorzy uważają za ich źródło krwiaka pourazowego lub stan zapalny. Wówczas postawienie właściwego rozpoznania jest opóźnione, a to zmniejsza szanse wyleczenia.

  Nasieniak – rokowania w zależności stopnia zaawansowania choroby:

  1. Szansa na wyleczenie wynosi niemal 100% w przypadku nowotworu ograniczonego do jądra.
  2. Przeżywalność 5 lat po leczeniu w przypadku nowotworu jądra z przerzutami do zaotrzewnowych węzłów chłonnych nieprzekraczających 5 cm średnicy szacowana jest na 86%.
  3. Przeżywalność 5 lat po leczeniu w przypadku nowotworu jądra z przerzutami do innych narządów wynosi około 72%.


  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  0
  0
  Polecamy
  Nowotwór jądra - objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie.
Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko
  Nowotwór jądra - objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie. Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko TVN zdrowie
  Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
  Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
  Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
  Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
  Rak żołądka – rokowania i ocena stopnia zaawansowania choroby
  Rak żołądka – rokowania i ocena stopnia zaawansowania choroby TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
  Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
  CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
  CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
  Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
  Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
  Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
  Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
  Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
  Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
  Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
  Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?