Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność: objawy, przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność: objawy, przyczyny i leczenie

Mężczyza zdejmuje okulary aby coś zobaczyć

Fot: Monika Wisniewska / stock.adobe.com

Nadwzroczność leczy się wtedy, gdy występuje jednocześnie z zezem lub „leniwym okiem”. Wskazaniem do stosowania szkieł korekcyjnych, a nawet operacji w przypadku dorosłych są objawy nadwzroczności, takie jak bóle głowy, bóle, łzawienie i pieczenie oczu czy postępujące pogarszanie się wzroku.

Nadwzroczność i astygmatyzm często występują jednocześnie. Wówczas mówi się o astygmatyzmie nadwzrocznym. W prawidłowo zbudowanym oku wiązka światła skupia się w jednym miejscu – na siatkówce. W astygmatyzmie światło skupia się na dwóch punktach, a w astygmatyzmie nadwzrocznym – oba punkty, w których skupia się światło, są za siatkówką. Wada ta wymaga noszenia okularów lub szkieł kontaktowych.

Co to jest nadwzroczność, jakie są jej rodzaje i u kogo występuje?

Nadwzroczność to inaczej dalekowzroczność. Jest to wada wzroku polegająca na tym, że wiązka światła zamiast skupiać się na siatkówce, skupia się za nią. W wyniku tego osoba z nadwzrocznością źle widzi to, co jest blisko, i trochę lepiej to, co jest daleko.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Nadwzroczność u dzieci występuje fizjologicznie, czyli naturalnie. Może utrzymywać się do około 3. roku życia. Do tego czasu oczy dziecka rosną i się zmieniają, a wada dalekowzroczności wynika z tego, że soczewka ma nadmiernie kulisty kształt. U dzieci nadwzroczność fizjologiczna nie przekracza 2,5 dioptrii (dioptria to jednostka zdolności zbierającej soczewek) i nie wymaga korygowania okularami ani w inny sposób. Nadwzroczność u niemowlaka i małych dzieci może występować łącznie z inną wadą, np. zezem czy syndromem „leniwego oka”. Wówczas okulista może wdrożyć leczenie.

Jak wygląda laserowa korekcja wzroku? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: Klinika urody.

Inną odmianą dalekowzroczności jest nadwzroczność starcza. Również jest zjawiskiem naturalnym, szczególnie u osób powyżej 70. roku życia. Już od około 40. roku życia soczewka oka zaczyna tracić swoją elastyczność i zdolność do wyraźnego widzenia tego, co znajduje się blisko.

Nadwzroczność u dorosłych, jeśli jest średnia lub duża (od 2,5 dioptrii wzwyż), wymaga leczenia. W małej nadwzroczności o postępowaniu decyduje okulista.

Objawy nadwzroczności u dzieci i dorosłych

Nadwzroczność objawy u dorosłych daje wyraźne, chociaż łatwo wziąć je za skutki stresu czy przemęczenia. Symptomy dalekowzroczności u dorosłych to:

 • słabe widzenie obiektów znajdujących się blisko – utrata ostrości,
 • napięcie oczu,
 • pieczenie i ból oczu – szczególnie pod koniec dnia, po wielu godzinach ciężkiej pracy gałek ocznych,
 • łzawienie oczu,
 • ból głowy po czytaniu, pisaniu lub korzystaniu z komputera – zwykle wystarczy kilka godzin, by wystąpił ten objaw.

Objawy nadwzroczności u dzieci są przeważnie bardziej charakterystyczne:

 • niechęć do malowania,
 • niechęć do wykonywania czynności na obiektach znajdujących się blisko,
 • bóle głowy,
 • zez,
 • syndrom „leniwego oka” – występuje zwykle wtedy, gdy wada jest większa na jednym oku.

Dziecięce oko ma duże zdolności do akomodacji. Gdy wada wzroku jest średnia lub duża, oko męczy się, a z czasem przestaje się przystosowywać i ujawnia nadwzroczność – jest to nadwzroczność utajona. Zjawisko to jest powszechne u osób po 40. roku życia, ponieważ w tym czasie oko traci część zdolności do przystosowywania się.

Przyczyny nadwzroczności u dzieci i nadwzroczności starczej

Przyczyną nadwzroczności jest nieprawidłowy kształt oka. U dzieci to zbyt kulista gałka oczna, a u dorosłych – zła budowa rogówki lub stopniowa utrata elastyczności soczewki. Nadwzroczność może być spowodowana też zbyt krótką gałką oczną lub słabą mocą łamiącą układu optycznego oka.

Leczenie nadwzroczności: okulary, operacja, ćwiczenia wspomagające

Chociaż nadwzroczność u małych dzieci, a nawet do 8. roku życia, może minąć sama, to jeśli wada jest średnia lub duża i występuje przy niej zez akomodacyjny, okulista zaleci leczenie. Kiedy konieczne są okulary w nadwzroczności u dzieci? Gdy wada wzroku przekracza 2,5 dioptrii i gdy dziecko w wyniku wady robi zeza, by wyostrzyć obraz znajdujący się blisko. W nadwzroczności stosuje się okulary z soczewkami wypukłymi, zwane potocznie „plusami”.

Leczenie nadwzroczności u dzieci opiera się na stosowaniu okularów korekcyjnych. U dorosłych metod leczenia dalekowzroczności jest więcej – oprócz okularów można używać szkieł kontaktowych, możliwe jest też przeprowadzenie operacji z użyciem lasera. Zabieg chirurgiczny polega na wymodelowaniu rogówki tak, by zlikwidować wadę wzroku.

W nadwzroczności u dziecka ćwiczenia oczu mają funkcję pomocniczą. W tym charakterze mogą stosować je także dorośli. Ćwiczenia pomagające zatrzymać postęp nadwzroczności to:

 • czytanie z przybliżaniem i oddalaniem tekstu – należy wziąć kartkę z tekstem i oddalić tak, by bez problemu go odczytać; po tym kartkę przybliża się do twarzy do momentu, aż tekst stanie się niewyraźny; mrugając, należy wodzić po tekście wzrokiem, ale nie należy wytężać wzroku – wystarczy jedynie zauważać kontury liter; następnie należy oddalić kartkę ponownie na odległość, z której litery widać wyraźnie; ćwiczenie wykonuje się kilkakrotnie;
 • czytanie odwróconego tekstu – tekst należy umieścić w odległości, w której będzie rozmyty; w tym ćwiczeniu także nie należy skupiać się na przeczytaniu liter, wystarczy wodzić po nich wzrokiem; po każdym wersie zamyka się oczy i wyobraża sobie kształty znaków, a następnie otwiera i patrzy na wolne przestrzenie wokół liter;
 • czytanie tekstu różnej wielkości – należy kartkę z tekstem o różnej wielkości liter umieścić w takiej odległości, by największe litery były lekko rozmazane, ale rozpoznawalne; najpierw patrzy się na większe litery, zamyka na chwilę oczy i wizualizuje ten tekst, a następnie powtarza te kroki z tekstem o mniejszej czcionce.

Ćwiczenia powinien zalecić specjalista. Wykonuje się raz lub dwa razy dziennie. W tym czasie oczy powinny być rozluźnione, należy też często mrugać.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
58
12
Polecamy
Astygmatyzm – przyczyny i objawy u dzieci i u dorosłych
Astygmatyzm – przyczyny i objawy u dzieci i u dorosłych TVN zdrowie
Wady wzroku:
dalekowzroczność - rodzaje, objawy, powikłania, korekcja, dobór okularów i soczewek kontaktowych w nadwzroczności
Wady wzroku: dalekowzroczność - rodzaje, objawy, powikłania, korekcja, dobór okularów i soczewek kontaktowych w nadwzroczności TVN zdrowie
Jak leczyć opadającą powiekę?
Jakie są jej przyczyny?
Jak leczyć opadającą powiekę? Jakie są jej przyczyny? Dzień Dobry TVN
Dysgrafia - jak pomóc dziecku, które ma problemy z pisaniem?
Dysgrafia - jak pomóc dziecku, które ma problemy z pisaniem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki