Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nadciśnienie tętnicze w ciąży – objawy i leczenie nadciśnienia w ciąży
menu
Polub nas na Facebooku

Nadciśnienie tętnicze w ciąży – objawy i leczenie nadciśnienia w ciąży

NAN

Fot: Sondem / fotolia.com

Nadciśnienie w ciąży jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Jeśli dojdzie do powikłań w postaci stanu przedrzucawkowego czy rzucawki, konieczne jest cesarskie cięcie. Objawy nadciśnienia w ciąży nie są charakterystyczne. Najczęściej jest ono rozpoznawane podczas rutynowego pomiaru podczas wizyty ginekologicznej.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży wikła około 7% ciąż w Polsce. Duży odsetek kobiet z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym w ciąży rozwija powikłania w postaci stanu przedrzucawkowego lub rzucawki. 

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie w ciąży może wystąpić pod kilkoma postaciami. Nadciśnienie rozpoznawane przed ciążą i utrzymujące się przez długi czas po porodzie, określane jest mianem nadciśnienia tętniczego przewlekłego. Nadciśnienie tętnicze pojawiające się dopiero po 20. tygodniu ciąży określane jest mianem nadciśnienia ciążowego, czyli nadciśnienia wyindukowanego ciążą.

Zarówno nadciśnienie przewlekłe jak i nadciśnienie wyindukowane ciążą, mogą zostać powikłane stanem przedrzucawkowym lub rzucawką.

Stan przedrzucawkowy jest efektem nadmiernego wzrostu ciśnienia tętniczego z towarzyszącym białkomoczem, a rzucawka to poważniejszy stan, kiedy dołączają się drgawki toniczno-kloniczne.

Zobacz film: Czy nadciśnienie dotyczy tylko osób dorosłych? Czy choroba może pojawić się u dziecka? Źródło: Agencja TVN.

Wystąpienie jednej z postaci nadciśnienia w ciąży związane jest ze znacznym wzrostem ryzyka powikłań zarówno u matki, jak i u płodu, a także później – u noworodka. U kobiet z nadciśnieniem ciążowym i dodatkowymi czynnikami ryzyka istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia poniższych powikłań niż o kobiet zdrowych:

  • mikrosomii płodu, czyli ograniczenia wzrostu wewnątrzmacicznego,
  • urodzenia martwego płodu,
  • stanu przedrzucawkowego i rzucawki, a tym samym zagrożenia życia zarówno matki jak i dziecka,
  • przedwczesnego oddzielenia się łożyska,
  • niedotlenienia płodu,
  • porodu przedwczesnego.

Zdecydowanie większe jest ryzyko niedotlenienia płodu, zaburzeń przepływu łożyskowego, co powoduje, że dzieci rodzą się w gorszym stanie niż u kobiet zdrowych lub odpowiednio leczonych.

Są pewne czynniki predysponujące do wystąpienia nadciśnienia w ciąży. Należą do nich zbyt młody lub zbyt zaawansowany wiek, historia stanu przedrzucawkowego, rzucawki, czy nawet nadciśnienia w poprzednich ciążach lub w rodzinie. Zdecydowanie narażone na wystąpienie nadciśnienia ciążowego są kobiety cierpiące z powodu chorób przewlekłych (np. choroby nerek, naczyń krwionośnych, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych), a także kobiety u których w trakcie ciąży wykryto wielowodzie czy dużą tendencję do obrzęków:

Dlaczego ciąża u kobiet z nadciśnieniem musi być planowana?

Kobieta cierpiąca na nadciśnienie powinna zaplanować ciążę. Nie wszystkie leki obniżające ciśnienie mogą być stosowane w czasie ciąży, dlatego bardzo istotna jest modyfikacja leczenia w okresie koncepcyjnym i po zajściu w ciążę. Kobiety z nadciśnieniem powinny podlegać zaostrzonej kontroli ciśnienia w ciąży, częstszego badania ultrasonograficznego (USG) czy badania poziomu białka w moczu. Ważne jest też, by modyfikować czynniki ryzyka mogące wikłać ciąże. Należą do nich otyłość, zła dieta, palenie papierosów, cukrzyca.

Objawy nadciśnienia tętniczego w ciąży nie są łatwe do rozpoznawania. Właściwie jedynym kryterium jest pomiar ciśnienia. Gdy wartości ciśnienia przekraczają >140/90 mm Hg mowa już o nadciśnieniu. Jeżeli jeśli jednak nie wzrosną >160/110 mm Hg, mówi się o łagodnym nadciśnieniu. Powyżej tych wartości – o ciężkim nadciśnieniu.

Leczenie nadciśnienia w ciąży

Kobiety w ciąży ze stwierdzonym łagodnym lub umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym powinny prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać nadmiernego przyrostu masy ciała w ciąży, ograniczyć sól w diecie i bacznie kontrolować ciśnienie tętnicze. Lekarz z pewnością będzie zlecał częstsze badania USG i pomiary białka w moczu. Przy nagłych wzrostach ciśnienia tętniczego, kobieta powinna zdecydowanie udać się do szpitala.

Leczenie nadciśnienia w ciąży jest jedynym sposobem na uniknięcie ciężkich powikłań u matki i płodu. Nie leczy się jednak łagodnego nadciśnienia, ze względu na ryzyko zaburzenia przepływu maciczno-płodowego. W leczeniu nadciśnienia tętniczego w ciąży stosuje się metyldopę, labetalol i nifedypinę. Lekiem stosowanym w leczeniu drgawek jest również siarczan magnezu.

Nie zawsze leczenie farmakologiczne przynosi pożądane efekty. Bardzo często lekarze zmuszeni są do wykonania cesarskiego cięcia. Wszystko jednak zależy od stanu ogólnego matki, a także aktualnego stanu dziecka i co najważniejsze - wieku ciążowego. Rzadko zdarza się, by rzucawka czy stan przedrzucawkowy będące ciężkimi stanami nadciśnienia ciążowego przedłużały się jeszcze dłużej niż po porodzie.

Zobacz film: Jak przekonać ludzi, aby zaczęli dbać o swoje zdrowie? Źródło: Agencja TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Wysokie ciśnienie w ciąży – objawy.
Czy ciśnienie może wzrosnąć w 9.
miesiącu?
Wysokie ciśnienie w ciąży – objawy. Czy ciśnienie może wzrosnąć w 9. miesiącu? TVN zdrowie
Zatrucie ciążowe (gestoza) – co to jest?
Objawy, leczenie, zagrożenia
Zatrucie ciążowe (gestoza) – co to jest? Objawy, leczenie, zagrożenia TVN zdrowie
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu?
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu? Dzień Dobry TVN
Czym jest rzucawka ciążowa?
Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy?
Czym jest rzucawka ciążowa? Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia