Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naczyniaki u noworodków i niemowląt – czym są? Jakie mają przyczyny?

Naczyniaki u noworodków i niemowląt – czym są? Jakie mają przyczyny?

Naczyniak

Fot: pierphotographer / gettyimages.com

Naczyniak u niemowlaka można usunąć poprzez laseroterapię czy leczenie chirurgiczne. Czasem wystarczy bierne wyczekiwanie, po naczyniak może znikać samoistnie.

Naczyniak płaski jest zmianą skórną będącą nowotworem łagodnym. Jest to pewnego rodzaju malformacja naczyniowa, która jest wyraźnie odgraniczona od otoczenia i ma formę niewielkiego guza czy czerwonej plamy na skórze. Naczyniak u niemowląt najczęściej lokalizuje się na główce, w szczególności na twarzy dziecka. Dzięki odpowiedniemu leczeniu istnieje możliwość jego usunięcia.

Naczyniak płaski u niemowlaka – co to jest?

Naczyniak płaski jest łagodnym nowotworem wychodzącym z naczyń krwionośnych. Określenie „płaski” jak sama nazwa wskazuje, jest to zmiana nie wykraczająca ponad poziom skóry. Poza naczyniakiem płaskim u dziecka można również spotkać naczyniak jamisty, który ma strukturę guzowatą koloru czerwonego lub brunatnego. Naczyniaki pojawiają się stosunkowo często, ponieważ ma je aż 10% rodzących się dzieci. Początkowo może być to jedynie niewielka plamka, która z czasem może się powiększać. U dzieci obserwuje się naczyniaki szczególnie na głowie, głównie na twarzy. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się także w innych miejscach na ciele, tzn. na tułowiu czy na kończynach.

Skąd się biorą zmiany naczyniowe? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Naczyniaki i malformacje naczyniowe - czym się od siebie różnią? Źródło: Klinika urody.

Jak rozpoznać naczyniak płaski u niemowląt?

Naczyniak u niemowląt dość łatwo odróżnić od innych niepokojących zmian. Jest wyraźnie odgraniczony od zdrowej skóry, występuje w formie plamki. Naczyniak jamisty ma formę guzka. Oba typy zmian stopniowo się powiększają. W niektórych sytuacjach, szczególnie w stresie u dzieci, zmiany mają wyraźniejsze zabarwienie. Nasilenie koloru zmiany może być także związane z podrażnieniem tej okolicy czy innych sytuacjach stresowych dla dziecka. Nawet w ciągu kilku pierwszych tygodni, zmiany te mogą bardzo gwałtownie narastać. Może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach naczyniaki ulegną samoistnemu wchłonięciu i nie wymagają leczenia. Pozostają wtedy jedynie czasem niewielki ślad o charakterze teleangiektazji, czyli pajączków naczyniowych. Zwykle dochodzi do samoistnego zaniku naczyniaków u dzieci do ukończenia 7 lat.

Czy naczyniak u niemowlaka wymaga usunięcia?

Naczyniak jest łagodną zmianą, w związku z tym nie wymaga usunięcia, a jedynie obserwacji. U noworodków czy niemowląt istnieje szansa, że legnie on samoistnemu wchłonięciu. Zdarza się jednak, że naczyniaki nie zanikają, wręcz przeciwnie – tworzą się mnogie zmiany. Mogą one prowadzić do krwawień, jak również wywoływać objawy narządowe ze względu na możliwe lokalizowanie się w błonach śluzowych. Bardzo duże naczyniaki można leczyć farmakologicznie poprzez zastosowanie propranololu. Jest to leczenie z wyboru u dzieci poniżej 1. roku życia. Są oczywiście ograniczenia kliniczne co do zastosowanej metody. Konieczne jest również przeprowadzenie konsultacji kardiologicznej.

Jeśli chory ma co najmniej 3 naczyniaki na skórze, zaleca się wykonanie USG jamy brzusznej, ponieważ istnieje ogromne ryzyko wystąpienia zmian w obrębie narządów wewnętrznych. Niewielkie naczyniaki można usunąć poprzez wykonanie laseroterapii jak również operacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Więcej na temat
Ziarniniak Wegenera - podstawowe informacje
Ziarniniak Wegenera - podstawowe informacje
Rak trzustki - objawy i terapia nowotworu
Rak trzustki - objawy i terapia nowotworu
Nerwiak Mortona – jakie są objawy choroby? Jak się ją leczy?
Nerwiak Mortona – jakie są objawy choroby? Jak się ją leczy?
Przerzuty raka trzustki do wątroby i płuc – leczenie powikłań
Przerzuty raka trzustki do wątroby i płuc – leczenie powikłań
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy