Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega masaż próżniowy? Wskazania, przeciwwskazania i efekty metody SPM
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega masaż próżniowy? Wskazania, przeciwwskazania i efekty metody SPM

masaż-próżniowy

Fot.: Ruslan Olinchuk / stock.adobe.com

Masaż próżniowy jest metodą przeciwstarzeniową i redukującą tkankę tłuszczową poprzez mechaniczne stymulowanie komórek ciała. Pomaga w regeneracji organizmu po dużym wysiłku fizycznym. Metoda ta jest nieinwazyjna i bezbolesna. Nie wymaga specjalnego przygotowania.

Masaż próżniowy uważany jest za jedną ze skuteczniejszych metod niechirurgicznego modelowania ciała. Jest to dobry sposób wyszczuplania sylwetki i redukcji cellulitu. Wykorzystywany jest w niwelowaniu obrzęków limfatycznych. Może także stanowić przygotowanie dla mięśni sportowców do treningu. Przeprowadza się masaż całego ciała lub konkretnych partii.

Czym jest masaż próżniowy?

Masaż próżniowy to rodzaj zabiegu, w którym, oprócz mechanicznego ucisku, wykorzystuje się podciśnienie, w wyniku którego powstaje próżnia. W tym celu zastosowanie ma specjalna aparatura zasysająca skórę do środka. Sprzęt wyposażony jest w końcówki w kształcie kielicha, opatrzone często w system rolek umieszczonych w hermetycznej komorze. Osoba poddawana zabiegowi jest ubrana w specjalny kostium ułatwiający przesuwanie głowicy po ciele. Masowany przybiera pozycję leżącą na specjalnym łóżku, tak by umożliwić dotarcie do newralgicznych miejsc. Zaleca się, aby przed zabiegiem i po nim spożyć dużą ilość wody, która usprawnia usuwanie toksyn z organizmu.

Zobacz film: Zabiegi na cellulit: fala radiowa i masaż próżniowy. Źródło: Bez skazy.

Masaż próżniowy można przeprowadzić na dwa różne sposoby:

  • końcówki aparatury po zassaniu skóry przesuwa się po ciele zgodnie z kierunkiem naczyń limfatycznych, wykonując ruchy liniowe albo skośnie w kształcie tzw. ósemek, w wyniku czego następuje pobudzenie przepływu krwi i limfy;
  • końcówki aparatury pozostawia się w jednym miejscu podczas całego zabiegu – jest to tzw. działanie punktowe polegające na zasysaniu i odrywaniu aparatury od masowanej części ciała.

Pozytywne efekty można zauważyć po serii 15 zabiegów trwających około 30–40 minut każdy. Pomiędzy masażami stosuje się zazwyczaj jedno- lub dwudniowe przerwy. Koszt jednego zabiegu oscyluje w granicach 100 zł. Dodatkowo w wielu miejscach występuje jednorazowa opłata za kostium wynosząca 100 zł. Zabiegi masażem próżniowym przeprowadza się w salonach kosmetycznych, gabinetach masażu i studiach urody.

Efekty masażu próżniowego

Masaż próżniowy pociąga za sobą liczne pozytywne efekty. Jego główną korzyścią jest redukcja cellulitu, lokalnych otłuszczeń (najczęściej ramion, pleców, brzucha, bioder, pośladków, ud) i rozstępów na skórze. Zabieg prowadzi do ujędrnienia skóry i usprawnia metabolizm.

Sprzyja także zagęszczeniu skóry i stymulacji komórek, pobudzając kolagen oraz elastynę do odbudowy fibroblastów. Następuje poprawa jakości tkanki i samopoczucia. Przeciwdziała oznakom starzenia. Redukuje problem zwiotczałej luźnej skóry, podwójnego podbródka czy opadających powiek. Likwiduje bruzdy i zmarszczki. Wygładza i zwiększa ukrwienie skóry, przez co likwiduje zasinienia i przebarwienia. Służy do napięcia skóry po liposukcji.

Zabiegi stosowane są również u osób zmagających się z obrzękami pourazowymi, limfatycznymi, powstającymi w przebiegu chorób reumatycznych czy zaburzeniami odpływu chłonki. Następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i dotlenienie tkanek. Masaż poprawia mikrokrążenie na obwodzie układu żylnego i limfatycznego, co przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii i wody z przestrzeni międzykomórkowych. Zabieg usprawnia pracę systemu immunologicznego.

Masaż próżniowy znajduje zastosowanie u osób uprawiających sport, jako forma przygotowania mięśni do treningu czy pomoc w regeneracji organizmu po dużym wysiłku fizycznym. Wykorzystywany jest w terapii kontuzji, takich jak uszkodzenie ścięgien, więzadeł, mięśnia, nadwyrężenia, skurcze mięśniowe i zakwasy.

Masaż próżniowy biustu jest przeznaczony dla osób po mastektomii, które odczuwają ból. Łagodzi stany zapalne, niweluje obrzęki, redukuje blizny i zmniejsza podwyższone napięcie mięśniowe. Ponadto podnosi i poprawia kształt piersi.

Masaż próżniowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do masażu próżniowego obejmują:

  • problemy krążeniowe i związane z naczyniami krwionośnymi – popękane naczynka, skłonności do siniaków, żylaki, zapalenie żył, zaburzenia krzepliwości krwi (u cukrzyków czy chorych na hemofilię);
  • występowanie przepukliny i tłuszczaków;
  • złą kondycję skóry i występujące na niej stany zapalne, rany, owrzodzenia, łuszczycę, egzemę, trądzik;
  • menstruację;
  • ciążę;
  • padaczkę;
  • infekcje z podwyższoną temperaturą ciała;
  • niewydolność narządów (wątroby, nerek);
  • choroby nowotworowe.

Jeśli nie występują powyższe przeciwwskazania, masaż próżniowy nie niesie za sobą ryzyka powikłań.

Wskazania do masażu próżniowego

Wskazania do masażu próżniowego obejmują m.in.: nadwagę i otyłość, cellulit, detoksykację, obrzęki kończyn, zaburzenia pracy układu limfatycznego, zespół ciężkich nóg, poprawę wyglądu skóry, rozluźnienie mięśni i zwiększenie ich siły oraz rozbicie nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Masaż próżniowy w domu

Masaż próżniowy możliwy jest do przeprowadzenia w domu z wykorzystaniem baniek chińskich. Przed przystąpieniem do niego w ciało wciera się olejek, oliwkę, balsam rozgrzewający, ujędrniający czy wygładzający w celu zwiększenia poślizgu przy mocowaniu baniek. Bańkę stawia się na skórze, chwytając ją w dwa palce i zasysając ciało. Masaż polega na przesuwaniu jej po powierzchni skóry z wykorzystaniem ruchów prostych i okrężnych. Działania niepożądane to siniaki lub bolesność w miejscu działania baniek.

Zobacz film: Rodzaje tkanki tłuszczowej. Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wrocław, Urban & Partner, 2010.

2. Tazbir M., Endermologie® w nowej odsłonie, „Kosmetologia Estetyczna”, 2016, 5(3), s. 307–310.

3. Załęska-Żyłka I., Cellulit jako problem medyczny, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2008, 89(4), s. 487–491.

4. Bagłaj M., Sposoby na... cellulit, „Ekspert Anti-Aging”, 2006, 3, s. 8–13.

5. Sobańska K., Głuszek S., Wybrane zabiegi chirurgiczne i kosmetyczne stosowane w leczeniu otyłości i cellulitu, „Studia Medyczne”, 2010, 19, s. 7–11.

6. Gałązka M., Galęba A., Nurein H., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, „Hygeia Public Health”, 2014, 49(3), s. 425–430.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
8
Polecamy
Masaż lodem i jego zalety.
Jak go wykonać?
Jak używać przyrządu do masażu lodem?
Masaż lodem i jego zalety. Jak go wykonać? Jak używać przyrządu do masażu lodem? Dzień Dobry TVN
Jak pozbyć się cellulitu przed sylwestrem?
Wypróbuj masaż podciśnieniowy
Jak pozbyć się cellulitu przed sylwestrem? Wypróbuj masaż podciśnieniowy Dzień Dobry TVN
Na czym polega masaż antycellulitowy?
Efekty masażu na cellulit
Na czym polega masaż antycellulitowy? Efekty masażu na cellulit TVN zdrowie
Zabieg ICOONE laser – wskazania, przeciwwskazania, efekty działania
Zabieg ICOONE laser – wskazania, przeciwwskazania, efekty działania TVN zdrowie
Komentarze (1)
kolo
Polecam "Nieznany Świat" - bardzo fajny miesięcznik o sprawach, o których się nie mówi, w tym alternatywnych teoriach nt. zdrowia
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia