Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega karmienie mieszane noworodka? Co ile godzin podaje się pokarm?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega karmienie mieszane noworodka? Co ile godzin podaje się pokarm?

Niemowlę w niebieskim ubranku i ze smoczkiem, leży na kocyku

Fot: Tomsickova / fotolia.com

Karmienie mieszane noworodka jest rzadką metodą karmienia. Często stosowane jest, gdy kobieta ma problemy z laktacją. Liczba karmień butelką powinna być wprowadzana na określonych zasadach, by nie zniechęcić dziecka do picia mleka matki.

Karmienie mieszane noworodka to połączenie karmienia naturalnego z podawaniem mleka modyfikowanego. Najczęściej jest praktykowane już na oddziałach noworodkowych, chyba że mama nie zgodzi się na dokarmianie. Może również stanowić pomoc w wielu codziennych sytuacjach.

Czym jest karmienie mieszane noworodka?

Karmienie mieszane noworodka polega na karmieniu piersią i dodatkowym podawaniu dziecku mleka modyfikowanego. Nie jest to popularna metoda karmienia w dzisiejszych czasach ze względu na dość długi urlop macierzyński, sprzyjający karmieniu wyłącznie piersią. Większość kobiet, decydując się na karmienie naturalne, nie wprowadza dodatkowego mleka i najczęściej nie ma do tego wskazań. Łatwo jest bowiem ocenić, czy noworodek jest dobrze karmiony. Wystarczy zwrócić uwagę, czy przybiera prawidłowo na masie, a także czy po jedzeniu jest spokojny i przesypia dłuższy czas. Jeśli mama widzi, że noworodek bardzo długo ssie pierś, budzi się co kilkanaście minut na karmienie, robi mniej kupek, może podejrzewać, że ma za mało pokarmu. Zanim sięgnie po mleko modyfikowane, warto, by w pierwszej kolejności skonsultowała się z doradcą laktacyjnym i położną, którzy ocenią ilości pokarmu i zweryfikują np. technikę przykładania dziecka do piersi.

Wskazania do karmienia mieszanego noworodków

Zdarza się, że mimo najlepszych chęci mama jest zmuszona podać dziecku mleko modyfikowane, ponieważ nie starcza jej pokarmu. W pierwszej kolejności podejmuje się próby stymulacji laktacji i częstego przystawiania dziecka. Może to jednak się nie powieść. Z pomocą przychodzi wtedy mleko modyfikowane.

Noworodki urodzone przedwcześnie często są dokarmiane początkowo butelką, ponieważ zbyt szybki poród wiąże się z niedostateczną laktacją lub jej brakiem. Karmienie mieszane to alternatywa dla kobiet, które np. wracają do pracy, a nie mają na tyle czasu i możliwości, by odciągać wystarczającą ilość pokarmu. Istnieją również czasowe wskazania do karmienia mieszanego, kiedy np. wystąpiły u matki zmiany skórne na otoczce lub brodawce sutkowej, w przebiegu ospy, liszajca, półpaśca czy kiły. Jeśli na drugiej piersi nie ma zmian, można nią karmić dziecko, a dodatkowo uzupełniać posiłki mlekiem modyfikowanym.

Do karmienia mieszanego zmuszają również codzienne, życiowe sytuacje. Jeśli np. kobieta ma nieodpartą potrzebę wypicia kieliszka wina, lepiej, by do kolejnego karmienia wykorzystała mleko modyfikowane niż karmiła piersią.

Prozaicznym, aczkolwiek wartym do zaznaczenia, argumentem dla karmienia mieszanego jest to, że nie każda kobieta dobrze toleruje laktator. Jeśli więc nie może odciągać mleka z piersi, a chce, by w niektórych karmieniach wyręczył ją ktoś bliski, wtedy konieczne jest mleko modyfikowane.

Absolutnie nie powinno się traktować zranień brodawki sutkowej, nawet lekko krwawiących, jako przeciwwskazania do karmienia piersią. Wręcz przeciwnie. Jak najbardziej należy nią karmić dziecko, chyba że rana rzeczywiście powoduje zbyt duży dyskomfort.

Zobacz film: Kim jest doradca laktacyjny? Źródło:36,6.

Wady karmienia mieszanego noworodka

Należy pamiętać, że zdecydowanie korzystniejsza dla niemowlęcia jest próba odciągania pokarmu i późniejszego podania mleka naturalnego niż wprowadzanie mleka modyfikowanego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) minimalny czas karmienia piersią wynosi 6 miesięcy. Wprowadzenie do diety noworodka mleka modyfikowanego może się wiązać z zaburzeniem rytmu wypróżnień. Przy wprowadzaniu butelki należy więc obserwować kupki dziecka i jego zachowanie.

Karmienie mieszane nie jest popularne, ponieważ kobiety często boją się, że dziecko, które spróbuje butelki, nie będzie chciało pić mleka z piersi. To nie jest reguła. Wszystko zależy od noworodka. Większość z nich ma na tyle dużą potrzebę bliskości, którą zapewnia karmienie piersią, że mimo butelki sięga po pierś. Są jednak takie dzieci, którym spodoba się łatwość picia z butelki, co przekładać się będzie na niechęć do ssania piersi.

Kobiety mające problem z karmieniem powinny zdawać sobie sprawę, że karmienie naturalne ma ogromne korzyści dla dziecka. Nawet jeśli po karmieniu konieczne jest dokarmianie mlekiem modyfikowanym, to powinno się dać możliwość dziecku wypić chociażby 10 ml mleka naturalnego. Mleko sztuczne nie wspomaga tak odporności czy nie stymuluje zasiedlania flory bakteryjnej jelit dziecka jak mleko naturalne. Dlatego też konieczna jest odpowiednia proporcja pomiędzy mlekiem modyfikowanym a sztucznym.

Kiedy wprowadzić mleko modyfikowane?

Jeśli kobieta karmi naturalnie, zazwyczaj nie ma potrzeby wprowadzania mleka modyfikowanego, a jeśli po pół roku chce zmniejszyć ilość karmień, rozszerza dziecku dietę o inne produkty. W przypadku chęci (lub konieczności) wprowadzenia karmienia mieszanego matka powinna w pierwszej kolejności przystawić dziecku pierś, a w razie niedostatecznego nakarmienia – podać mu butelkę. Mało które dziecko po karmieniu butelką chce bowiem sięgnąć jeszcze po pierś. Ssanie piersi co prawda daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i bliskości, jednak jest to dla niego bardzo ciężka praca. Picie z butelki jest zdecydowanie łatwiejsze. Jeśli więc niemowlę będzie najedzone po podaniu butelki, może nie chcieć się wysilać, by wypić kilka mililitrów mleka mamy.

Karmienie mieszane – co ile godzin podawać pokarm?

Karmienie noworodka prowadzi się na tzw. żądanie. Oznacza to, że dziecko samo poprzez płacz domaga się jedzenia. Noworodki są dość „proste w obsłudze”. Jeśli nie ma żadnych objawów dodatkowych (np. prężenia świadczącego o bólu brzuszka czy kolce) poza płaczem, oznacza to, że noworodek wymaga zmiany pieluszki, nakarmienia bądź snu. Noworodek powinien być karmiony co 3 godziny. W przypadku karmienia naturalnego trudno jest mówić o dokładnym czasie karmienia, ponieważ nigdy nie wiadomo, na ile treściwy był pokarm matki, ile go dokładnie było, a tym samym, na jak długo noworodek się najadł. Karmienie mieszane może bardziej wyregulować ten czas. Dokarmienie dziecka butelką powoduje, że jest ono najedzone, a tym samym istnieje szansa, że prześpi nawet 3 godziny.

Należy pamiętać, by mimo zmęczenia po porodzie, szczególnie w pierwszych dobach życia, budzić dziecko do karmienia. Nie ma ono jeszcze wyregulowanego trybu dnia i procesów zapewniających wewnętrzną równowagę organizmu, więc zbyt długi okres głodówki może być dla niego szkodliwy. Są niemowlęta, które już po pierwszym miesiącu przesypiają noc i wymagają np. jednego dokarmienia w nocy. Jednak warto zachować regularność karmień, która wpływa m.in. na czas trwania żółtaczki i odpowiednie pobudzenie laktacji. Jeśli kobieta po porodzie nie jest w stanie karmić co 3 godziny, może wprowadzić karmienie mieszane, by ktoś inny mógł jej pomóc.

Bardzo ważną zasadą jest to, że dziecka nie powinno się karmić podczas podróży. Sprawdź dlaczego:

Zobacz film: Karmienie dziecka podczas jazdy samochodem - dlaczego nie powinno się tego robić. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
16
Polecamy
Karmienie noworodka – zasady karmienia piersią i sztucznie
Karmienie noworodka – zasady karmienia piersią i sztucznie TVN zdrowie
Trudne początki karmienia - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką
Trudne początki karmienia - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką Dzień Dobry TVN
Karmienie noworodków i niemowląt - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką
Karmienie noworodków i niemowląt - podstawowe zasady karmienia piersią i butelką Dzień Dobry TVN
Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?
Zmiana sposobu karmienia dziecka
Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Zmiana sposobu karmienia dziecka TVN zdrowie
Komentarze (3)
tusia
@kwadratowiec U nas podobna sytuacja z synkiem ;-) Z tym że stanęło na hippie bio (lekarz doradzał szukać mm z probiotykami, bo cc). Ale też jesteśmy bardzo zadowoleni, młody też nosem nie kręci ;-)
Czytaj całość
kwadratowiec
Moze metoda nie jest popularna i macierzynski faktycznie daje mozliwosci ale nie kazda kobieta ma mozliwosc karmienia swojego dziecka piersia. Ja mialam spore problemy zdrowotne i po 3 miesiacach musialam zaczac corke odstawiac. Wprowadzilam mleko NAN optipro i teraz karmimy sie mieszanie :) Zadnych problemow, córka bez problemu lapie i piers i butelke :)
Czytaj całość
brak
a gdzie ilości mleka modyfikowanego jakie może wypić noworodek ?
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia